Rządowa ustawa o biopaliwach załamie rynek rzepaku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rządowa ustawa o biopaliwach załamie rynek rzepaku?

17.08.2022autor: wk

Rolnicza „Solidarność” domaga się zaprzestanie prac nad rządową ustawą o biopaliwach, która może doprowadzić do załamania rynku rzepaku. Tymczasem kontrowersyjny projekt jest już w Sejmie i czeka na skierowanie do pierwszego czytania.   

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański wystąpił do Premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka oraz minister klimatu i środowiska Anny Moskwy o zaprzestanie plac legislacyjnych nad  projektem ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy  o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw i jej niezwłoczne wycofanie. W przeciwnym wypadku może dojść do załamania produkcji rzepaku w Polsce i do  pogorszenia i tak już trudnej sytuacji gospodarstw.

Jakie będą efekty ustawy?

Zdaniem ekspertów rozwiązania te spowodują, że minimalny poziom realizacji NCW w 2023 roku w praktyce spadnie o 1/3 do poziomu 4,38% wobec 5,77%, jakie obowiązuje w bieżącym roku, co zmniejszy znacznie popyt na krajowe estry.

- Aktualnie procedowany i przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy ogranicza poziom realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego do poziomu 60 %, a także wprowadza tzw. opłatę zastępczą Narodowego Celu Wskaźnikowego oraz zwiększenie limitu dolewu do paliw bioweglowodorów ciekłych (które nie są produkowane w Polsce). Wprowadzenie tego typu rozwiązań w praktyce spowoduje ograniczenie zapotrzebowania na krajowe estry i doprowadzi do znacznego ograniczenia opłacalności produkcji rzepaku w Polsce, doprowadzając do likwidacji wielu gospodarstw. Już w tym momencie, w związku z przyjęciem przez Rząd ww. rozwiązań, obserwuje się znaczny w ostatnich dniach spadek cen rzepaku, oferowanych rolnikom przez podmioty skupowe, co pogarsza i tak już trudną sytuację rolników związaną m.in. z cenami nawozów, z ogólna sytuacją rynkową a także  ze skutkami gospodarczymi konfliktu na Ukrainie. W związku z powyższym NSZZ RI „Solidarność” postuluje o pilne wycofanie z prac legislacyjnych  przedmiotowego projektu ustawy, który w zaproponowanym kształcie jest zagrożeniem dla polskiego rolnictwa i polskich gospodarstw rodzinnych, a także w sposób niekorzystny wpływa na realizację ogólnych celów środowiskowych – napisał w piśmie przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański.

r e k l a m a
Rolnicza „Solidarność” przypomina także, że ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 roku o  biokomponentach i biopaliwach ciekłych została podpisana przez ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. I ma ona niekwestionowane znaczeniem dla środowiska naturalnego oraz pomaga w zapewnieniu odpowiednich dochodów rolnikom i rozwoju uprawy rzepaku w Polsce.

Ustawa w Sejmie

Tymczasem kontrowersyjna ustawa została już przesłana do Sejmu, czeka na opinię Biura Legislacyjnego i w każdej chwili może zostać wysłana do pierwszego czytania.

- Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wywołała zaburzenia na europejskim rynku paliw, powodując m.in. bezprecedensowy wzrost cen paliw. Wojna odcisnęła swój ślad również na sektorze biopaliwowym z uwagi na istotną rolę Ukrainy w europejskim rolnictwie. W związku z powyższym jest konieczne wprowadzenie stosownych zmian w przepisach ustawy o biokomponentach – czytamy w uzasadnieniu projektu.

O problematycznych zapisach projektu rządowej ustawy dr Juliusz Urban rozmawiał niedawno w programie "Rolniczy temat z Adamem Stępniem, dyrektorem Krajowej Izby Biopaliw". Zachęcamy do obejrzenia odcinka!


 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Rynek rzepaku nad przepaścią. Rolnicy apelują o interwencję

  Kilkanaście organizacji rolniczych zwróciło się z apelem do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego w sprawie rynku biopaliw. Ich zdaniem plany rządu dotyczące ograniczenie zapotrzebowania na rzepak będą miały takie skutki polityczne na wsi jak wcześniej „Piątka dla Zwierząt”.

czytaj więcej
Rzepak

Trwają siewy rzepaku. Warunki na polach są różne

Rozpoczęły się siewy rzepaku. Druga połowa sierpnia do pierwszych dni września to dla Opolszczyzny i Dolnego Śląska agrotechniczny termin siewu tej rośliny oleistej. W rejonach górzystych rolnicy robią to wcześniej. W tym roku żniwa długo trwały, przez co czasu na przygotowanie pól było mniej. 

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Wiata przygniotła bydło – nie wszystkie uratowano

  Do niecodziennego zdarzenia doszło 15 sierpnia 2022 r. w miejscowości Łążek w woj. kujawsko-pomorskim. W jednym z gospodarstw przy ul. Polnej zawalił się drewniany budynek gospodarczy, w którym znajdowało się bydło. Szczęśliwie dla gospodarza, większość stada przebywała na wybiegu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)