Do niemieckich mleczarni trafiło najmniej mleka w Europie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Do niemieckich mleczarni trafiło najmniej mleka w Europie

10.06.2022autor: Dominika Mulak

Początek roku dla niemieckich mleczarni okazał się dość gorzki. Nasi zachodni sąsiedzi odnotowali największy spadek dostaw mleka w całej Europie. A jak to wygląda w Polsce?

W pierwszym kwartale 2022 roku wielkość dostaw mleka do niemieckich mleczarni była o prawie 71 tys. ton niższa (–2%) niż w roku poprzednim i wyniosła średnio 7 mln 713 tys. ton. Tym samym kraj ten odnotował w badanym okresie największy spadek dostaw mleka w całej Europie. W tym zestawieniu na drugim i trzecim miejscu plasują się Francja i Holandia, z wynikiem odpowiednio minus 56 tys. ton i minus 49 tys. ton.

Spadek ilości mleka wynika z jednej strony z rosnących kosztów produkcji, ale przede wszystkim z zamykania gospodarstw i zmniejszania się liczby krów w czasach niepewnej sytuacji politycznej.

Po drugiej stronie plasuje się Polska, która była w stanie zwiększyć dostawy mleka o 74 tys. ton w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego (od stycznia do lutego). Również Włochy i Austria podążają prawie równo i porównując rok do roku są na plus odpowiednio o 28 tys. ton i 26 tys. ton. Tak wynika z danych ZMB – agencji zajmującej się monitorowaniem rynku mleka.

Oprac. na podstawie AgE
Fot. Shutterstock
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Polscy producenci mleka lepsi od tych z Niemiec!

Ubiegły tydzień na krajowym rynku mleka można uznać za zdecydowanie udany. Potwierdzają to również liczby, ponieważ nastąpiło przełamanie trendu spadkowego i ponownie mamy do czynienia ze wzrostem na rynku światowym. Nie przeszkodził temu długi weekend czerwcowy, który mógł osłabić zainteresowanie surowcami i półsurowcami mleczarskimi.  

czytaj więcej

TOP 10 rolników z powiatu makowskiego produkujących mleko

W roku 2021 w powiecie makowskim oceną użytkowości mlecznej objęto ponad 11 tys. krów z 282 obór, oznacza to, że na oceniane stado przypadło prawie 40 krów. Na Mazowszu więcej obór pod kontrolą było tylko w powiatach ostrołęckim i sokołowskim. Przeciętna wydajność laktacyjna osiągnięta w powiecie makowskim to 8852 kg mleka, przy średniej wydajności wojewódzkiej na poziomie 8603 kg mleka i krajowej 8837 kg.

czytaj więcej
Rynek mleka

Jak konflikt na Bliskim Wschodzie wpłynie na rynek mleka i import z UE?

Czy wojna między Izraelem a Palestyną wpłynie na światowy rynek mleczny? Eksperci przedstawiają różne scenariusze w zależności od tego, czy konflikt rozszerzy się na inne kraje regionu. Sytuacja może się pogorszyć i zdestabilizować cały Bliski Wschód i Afrykę Północną (MENA).

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)