Zakaz handlu w niedzielę zaostrzony. Co się zmieni?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zakaz handlu w niedzielę zaostrzony. Co się zmieni?

16.10.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Niedzielny zakaz handlu będzie uszczelniony. Sejm opowiedział się za niższym limitem usług pocztowych. Zmiana obniża z 50 do 40 proc. próg działalności pocztowej w sklepach, które będą mogły działać w niedziele. Jakie dodatkowe zmiany wprowadzono?

Sejm za uszczelnieniem zakazu handlu w niedziele

Główny cel ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni to uszczelnienie obowiązujących przepisów tak, aby sklepy nie powoływały się na wyłączenie dotyczące placówki pocztowej do obchodzenia zakazu.

W ostatnich miesiącach coraz więcej sieci handlowych (Biedronka, Lidl, Netto, Kaufland, Intermarche,  Aldi) otwierało część swoich placówek w niedziele niehandlowe, w ramach usług pocztowych, tym samym omijając przepisy.

Nowelizacja obowiązujących przepisów, która ma załatać dziury w przepisach została przyjęta we wrześniu przez Sejm i przegłosowana z pewnymi zmianami.

Jak wyglądał przebieg głosowania?

  • Uszczelnienie handlu poparło 224 posłów z klubu PiS, nikt nie był przeciw, nie głosowało 3 posłów.
  • Z klubu KO 1 poseł głosował za, a 122 przeciw. Z Lewicy 29 osób było za, nikt nie był przeciw, 17 wstrzymało się od głosowania.
  • Koalicja Polska: 4 posłów głosowało za uszczelnieniem, nikt nie był przeciw, 15 wstrzymało się.
  • Konfederacja: 5 posłów głosowało za, 4 było przeciw.
  • Polska 2050 - 7 posłów - wszyscy głosowali przeciw.
  • Porozumienie; 6 osób za, nikt nie głosował przeciw. Koło Kukiz15: 3 osoby głosowały za ustawą, 1 była przeciw.
  • 4 posłów z koła Polskie Sprawy wstrzymało się od głosu.
r e k l a m a

Jakie zmiany w zakadzie handlu w niedzielę zostały przegłosowane?

Nowela pozwoli na otwieranie tylko takich placówek, w których przychody z niedzielnej działalności będą w co najmniej 40 proc. pochodzić z usług pocztowych (początkowo proponowany próg wynosił 50 proc).

Przyjęto też poprawkę doprecyzowującą, kto może pracować w niedziele w sklepie, w którym handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną. Zgodnie z poprawką przedsiębiorca będzie mógł korzystać z nieodpłatnej pomocy nie tylko małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, ale i rodzeństwa, wnuków i dziadków.

Natomiast Sejm nie zgodził się aby oprócz członków rodziny właściciela w niedziele w sklepie mogli pracować uczniowie i studenci do 26. roku życia czy emeryci i renciści.

O co chodzi z zakazem handlu w niedzielę?

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń.

Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w:

  • stacji paliw płynnych,
  • kwiaciarni,
  • aptek i punktów aptecznych,
  • lecznic dla zwierząt,
  • sklepów i platform internetowych,
  • piekarni, cukierni i lodziarni,
  • placówek skupu surowców rolniczych i mleka oraz sprzedających zamienniki maszyn rolniczych (tylko w okresie 1.06–30.09);
  • gastronomii,
  • placówek, w których handel prowadzony jest osobiście przez właściciela, co może dotyczyć wielu sklepików na wsiach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności. 

Czy Polacy są za czy przeciw zamkniętym placówkom handlowym w niedziele?

W artykule Niedziele handlowe w październiku 2021. Kiedy i jakie sklepy są otwarte? wspominaliśmy, że z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH dla Grupy AdRetail we wrześniu 2021 r. wynika, że niemal 55% Polaków chce całkowitego przywrócenia handlu w niedzielę. Za utrzymaniem zakazu opowiedziało się natomiast niecałe 36%, a zdania nie miało ponad 9%.

Dodatkowo okazało się, że aż 2/3 Polaków chciałby, aby zakaz handlu w niedzielę nie dotyczył sklepów spożywczych.

Jednak osobną kwestią pozostaje regulacja czasu pracy w niedziele dla pracowników i związane z tą możliwością dodatki czy gwarancja wolnego dnia od pracy w tygodniu za pracę w niedzielę. 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: unsplash

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kołodziejczak to wróg publiczny numer 1... dla sieci handlowych

Właściciel sieci Biedronka chce zamknąć usta Michałowi Kołodziejczakowi, liderowi AgroUnii. Dlatego skierowały pozew do sądu przeciwko Kołodziejczakowi. Ale takie działanie sieci handlowych, tylko wzmocni pozycję szefa AgroUnii w społeczeństwie.

czytaj więcej

UOKiK sprawdzi, za ile sprzedaje rolnik, a za ile sieć handlowa

UOKiK sprawdzi marże na owoce i warzywa u pośredników i w sieciach handlowych. W ten sposób chce ustalić, ile na tych produktach zarabiają rolnicy, a ile pośrednicy i sieci handlowe. 

czytaj więcej

Mały rolnik i jego króliki

Ten mały "gospodarz" ma na imię Filip i jest już totalnie zarażony miłością do zwierząt.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)