Rock, pop czy disco polo? Jakiej muzyki słuchają rolnicy?
Podobno muzyka łagodzi obyczaje, a przy tym porywa nas do tańca i uprzyjemnia czas. Każdy ma swoje ulubione piosenki, które wpadają w ucho i które nucimy cały dzień. Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk (PAN) zbadali zależność pomiędzy stylem życia, reprezentowanym przez gust muzyczny, a pozycją społeczną. Jakie są wyniki?
Powiedz mi, czego słuchasz, a powiem ci, kim jesteś
Okazuje się, że gusty muzyczne są jednym z najlepszych reprezentantów ogólnych upodobań kulturalnych człowieka i najlepiej nadają się do badania relacji gustu z pozycją społeczną. Analizy naukowców wykazały, że istnieje zależność między ulubioną muzyką a przynależnością do odpowiedniej klasy w społeczeństwie.
Co wpływa na nasze upodobania muzyczne?
Badania dowiodły, że nasze gusty muzyczne są najsilniej kształtowane przez pochodzenie społeczne, wpływ rówieśników oraz poziom wykształcenia. Im wyższy jest status danej osoby, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie ona lubiła muzykę poważną. Niewielkie znaczenie w formowaniu się naszego gustu do muzyki ma za to płeć i miejsce zamieszkania.
Jakiej muzyki słuchają rolnicy?
Zespół naukowców z PAN dowiódł, że rolnicy i pracownicy fizyczni najchętniej słuchają disco polo i muzyki rozrywkowej. Do sympatii wobec tego gatunku przyznało się w ankiecie 68% rolników. Muzykę poważną lubi 12,7% ankietowanych, zajmujących się pracą na roli.
Skąd taka duża popularność disco polo wśród rolników? Badacze wskazują, że przyczyną jest fakt, iż jest to muzyka czysto rozrywkowa. Można jej słuchać bez zagłębiania się i szukania dodatkowych podtekstów.
Kto jeszcze słucha disco polo?
Nie tylko rolnicy deklarują sympatię dla muzyki rozrywkowej. Jej fanami są także właściciele firm spoza branży rolniczej: 55,9% z nich lubi disco polo. Wśród kierowników wyższego szczebla i specjalistów ten gatunek cieszy się mniejszym zainteresowaniem. Lubi go tylko 27% ankietowanych z tej grupy.
Z.Ć., fot. pixabay
Zuzanna Ćwiklińska
Najważniejsze tematy