Raport profi: polski New Holland CX5.80
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport profi: polski New Holland CX5.80

12.01.2020autor: dr Artur Jakubek

Począwszy od 2019 roku produkcja kombajnów New Holland CX5 i CX6 została przeniesiona z Zedelgem w Belgii do fabryki w Płocku. Podczas tegorocznych żniw fabryka zorganizowała dla „profi” ekskluzywny pokaz pracy maszyny.




Seryjna produkcja kombajnów TC marki New Holland w płockiej fabryce ruszyła w listopadzie 2001 roku. Od lutego 2019 roku produkowane są tam także większe modele ze średniego segmentu – CX5 oraz CX6. Tym samym, w sierpniu tego roku zaprzestano produkcji w belgijskiej fabryce Zedelgem, w której sprzęt żniwny marki Claeys (później znany jako Clayson) był produkowany już od 1909 roku. To właśnie tam w 1952 roku powstał pierwszy samojezdny kombajn w Europie.

New Holland CX5.80 z przystawką 6–rzędową

Wróćmy jednak do czasów współczesnych. Podczas tegorocznych żniw sprawdziliśmy, jak kombajn produkowany w Polsce radzi sobie podczas zbioru kukurydzy na ziarno. Odwiedziliśmy jedno z gospodarstw niedaleko Płocka. Kombajn CX5.80 pracował z 6-rzędowym zespołem żniwnym, który jest składany hydraulicznie. Jest on najczęściej wybierany do serii kombajnów CX5 i CX6. Na polskim rynku w standardzie ma rozdrabniacz łodyg znajdujący się od spodu pod przystawką. W opcji mogą być ślimakowe rozdzielacze łanu.


Wilgotnościomierz ziarna

Nasza maszyna wyposażona była w wilgotnościomierz i miernik ilości plonu (tzw. waga), która jest umieszczona na końcu podajnika ziarnowego. Zboże trafia na płytkę i na podstawie wielkości jej odchylenia oraz informacji o wilgotności ustalana jest masa porcji ziarna. Wilgotność mierzona jest niżej na przenośniku ziarnowym raz na 30 s.

Kamery do bezpiecznej pracy

Opcjonalnie kombajny CX5 i CX6 można doposażyć w fabryczny zestaw 3 kamer. Jedna z nich jest z tyłu na górze kombajnu, a druga z widokiem na zaczep. Trzecia jest na końcu rury wyładowczej i ułatwia załadunek przyczepy.

Kompletny raport z pracy kombajnem New Holland CX5.80 prezentujemy w „profi” 1/2020 na s. 30–33.

opr. aj

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Oblicz straty kombajnu kalkulatorem New Holland

New Holland oferuje darmową aplikację, która po wprowadzeniu kilku kluczowych informacji obliczy straty ziarna generowane przez kombajn. Kalkulator strat ziarna przeznaczony jest do wszystkich użytkowników kombajnów zbożowych, niezależnie od jego marki.

czytaj więcej

Maszyny New Holland szyte na miarę

Marka New Holland udostępniła internetowy konfigurator maszyn. Dzięki niemu, nie ruszając się z domu, w kilku krokach można wybrać maszynę, doposażyć ją w potrzebne opcje i uzyskać indywidualną wycenę u lokalnego dilera.

czytaj więcej

Raport profi: New Holland BigBaler 1290 High Density

Oprócz, opisywanego w "profi" 2/2020, supłacza LoopMaster w nowych prasach New Holland wprowadzono rozwiązania, które powinny zapewnić większą przepustowość i większą gęstość bel. Spójrzmy pod szykowną żółtą szatę prasy BigBaler 1290 High Density.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)