Raport profi: Pöttinger Torro
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport profi: Pöttinger Torro

22.10.2019autor: dr Piotr Łuczak

Oto kolejny pojazd w Profi – raporcie z jazdy: Torro firmy Pöttinger. Maszyna ma w pakiecie system ostrzenia noży AutoCut z regulacją kąta pochylenia głowicy szlifierskiej, by dostosować ją do stanu zużycia.

W przeciwieństwie do trzech mniejszych Torro, dwa nowe modele z tej rodziny mają podwozie wykonane z takich samych profili, co przyczepa Jumbo. W zależności od długości przenośnika rusztowego 7,72 m (Torro 7010) i 8,40 m (Torro 8010) przyczepy mają pojemność 38,5 i 42 m3 (odpowiednio 40 i 43 m3 bez walców wyładowczych). 

Specjalnością firmy Pöttinger są opcjonalne, łatwe w montażu liny dachowe oraz dwupozycyjna klapa. Co istotne, dla mniejszych 22,5-calowych kół (zamiast 26,5 cala) wg deklaracji producenta niższe  jest też zapotrzebowanie na moc. Oprócz dwóch czujników w ramie przedniej i klapie zagęszczenia paszy maszyna ma zamontowany czujnik momentu obrotowego w napędzie przenośnika podłogowego. Pozwala to na płynną regulację posuwu łańcuchów i belek przenośnika nie tylko pod względem szybkości, ale też siły. 


Boczna jednostka sterująca

r e k l a m a

Nowością w przedstawianym sprzęcie Torro jest boczna jednostka sterująca, która kontroluje osiem różnych funkcji bezpośrednio przez magistralę CAN-bus: od przegubowego dyszla do przełączania i blokowania noża. To dobry pomysł! Ułatwia to zarówno doczepianie i odczepianie przyczepy oraz wymianę ostrzy. Pöttinger Torro na przegubowym dyszlu ma teraz także zamontowany czujnik kąta. Za pomocą odpowiedniego przycisku można zaprogramować położenie hydraulicznego łamanego dyszla na czas załadunku i rozładunku, a także dostosowanie zawieszenia przyczepy do np. jazdy po
drodze. 
Na tyle przyczepy znajdują się wałki dozujące. Dotychczas napędzane były one z prędkością 1200 Nm. Teraz prędkość tę zwiększono do 1700 Nm.  Sam moment napędowy jest przekazywany od przodu przyczepy ku jej tyłowi poprzez wał napędowy połączony z przekładnią. 
Wraz ze zwiększoną o 45% prędkością do 256 obrotów na minutę, siła przekazana na wałki wyładowcze wynosi ponad 200 KM. Nic więc w tym dziwnego, że podczas naszych testów cała objętość przyczepy opuściła ją w czasie krótszym niż 1,5 minuty. I to w najbardziej niesprzyjających warunkach, bo przy ładunku mokrej i ciężkiej trawy. To naprawdę doskonały wynik, jeśli szybko chce się rozładować wóz i zapełnić pryzmę kiszonkową. 

W nowych Torro kształt i tak już agresywnych zębów na rolkach wyładowczych pozostał niezmieniony przez producenta. W standardzie są dwa walce; zachęcamy do tego, by w opcji dokupić trzeci, najwyżej położony. Warto to zrobić, jeśli chce się maksymalnie wykorzystywać kubaturę wozu i równocześnie elegancko rozrzucić masę.

Więcej tekstu o Pottinger i szerzej o Torro w naszym raporcie z jazdy w Profi 5/2019. Kliknij tutaj.
Opr. pł
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Testy ciągników

Test profi: Valtra T 254 Versu

Valtra wykonała ogromny skok dzięki nowej serii T – nie tylko pod względem wzornictwa. Teraz mamy „fina” z nowym podłokietnikiem SmartTouch w teście topowego modelu T 254 Versu.

czytaj więcej

Zawieszenie Alpha Motion Pro i Master w kosiarkach Pöttinger

Nowe wersje zawieszenia kosiarek czołowych marki Pöttinger – Alpha Motion Master i Pro – lepiej kopiują teren i dobrze sprawdzają się na pochyłościach.

czytaj więcej

Terminal CCI 1200 obsługuje maszyny Pöttinger

Nowy terminal CCI 1200 umożliwia wygodne sterowanie funkcjami ISOBUS w maszynach marki Pöttinger. Obsługuje wiele rozwiązań związanych z rolnictwem precyzyjnym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)