Horsch: genialne dozowanie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Horsch: genialne dozowanie

19.02.2021autor: Jan Józefowicz

Siewnik mechaniczny Horsch Versa 3 KR.

W czasach coraz bardziej zaawansowanych technologii, Horsch pracuje nad rozwojem siewnika do zadań podstawowych. Szczególnie imponujący w tej prostej maszynie jest nowy system dozowania.

Nie tylko giganty

Wydawać by się mogło, że jedynie słusznym trendem w nowych siewnikach są duże szerokości robocze, pneumatyka, systemy wielozbiornikowe i coraz bogatsze innowacje, np. kontrola sekcji.

Wystarczy spojrzeć na rynek, aby przekonać się, że na mniejszych areałach najpopularniejsze są siewniki mechaniczne o szerokości roboczej 3 m. Horsch zdaje sobie z tego sprawę, a mówiąc precyzyjnie, młody zespół rozwoju produktów potrafił szybko przekonać kierownictwo do tego pomysłu.

Jeszcze jeden prototyp

Versa to nazwa siewnika, który wraz ze znaną broną wirnikową Kredo będzie sprzedawany jako Versa 3 KR, co ma nastąpić od jesieni/zimy 2021 roku. W nadchodzącym sezonie tak naprawdę pracować będzie ograniczona liczba tych prototypowych maszyn.

Pomijając nawet to, że Horsch zajmuje się tego typu konstrukcją, to na pierwszy rzut oka niewiele tu rozwiązań spektakularnych:

  • zbiornik na ziarno o pojemności 900 l, do którego z czasem oferowany będzie opcjonalny osprzęt,
  • redlice dwutalerzowe z rolką dociskową i zagarniaczem, rozstaw rzędów 12,5/15 cm,
  • na wale zagęszczającym jest uchwyt łącznika górnego do brony wirnikowej.
r e k l a m a

System dozowania nasion

Pod osłoną zespołu dozującego napędzanego elektrycznie emocje rosną. Od razu widać, że plastikowe dozowniki nie są osadzone na wałku. Każda jednostka ma indywidualną obudowę i napędzana jest przez parę kół zębatych za pomocą wałka pośredniego.

Ten układ ma wszystko, co potrzeba. Choćby liczbę rzędów ścieżek technologicznych, które można zmieniać indywidualnie i bez użycia narzędzi. Wystarczy przesunąć gładki zacisk oraz przestawić napęd koła zębatego… i gotowe. To wspaniała nowość, nie tylko do użytku wewnątrz firmy.

Wymiana kółek dozujących

Za dozowanie nasion normalnych odpowiada kółko wysiewające ze skośnymi zębami, a do nasion drobnych jest wąskie, dwurzędowe kółko krzywkowe. Przestawianie jest łatwe, wystarczy otworzyć i zamknąć zasuwy. Każde koło dozujące można zdjąć, sprawdzić i w razie potrzeby wymienić bez użycia narzędzi.

Próba kręcona

Podobało się nam wygodne blokowanie dwóch wałów. Dzięki napędowi elektrycznemu próba kręcona jest dziecinnie prosta. Podobnie jak w przypadku wszystkich siewników Horscha, również aplikacja MobilControl na smartfon umożliwia wykonanie próby kręconej – świetne rozwiązanie. Cały artykuł znajdziecie Państwo w Profi 2/2021 str. 34 i 35.

opr. jj

autor Jan Józefowicz

Jan Józefowicz

redaktor

<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi" i portalu profitechnika.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Horsch - nowe siewniki i rozbudowa zakładu

Horsch wprowadza na rynek kolejny model siewnika Avatar. Szerokość robocza 18 m i zbiornik o pojemności prawie 13000 litrów robią wrażenie. Rozpoczęła się także rozbudowa zakładu w Ronneburgu.

czytaj więcej

Pojazd autonomiczny Horscha

Niedawno pisaliśmy o prototypowym ciągniku autonomicznym marki Belarus oraz robocie polowym stworzonym przez FarmDroid i Amazone. Tym razem rąbka tajemnicy uchyliła firma Horsch.

czytaj więcej

Raport z pracy: FarmDroid FD20 pamięta każdą roślinę!

Gdy nie można użyć herbicydów, np. w gospodarstwie ekologicznym, trzeba sięgnąć po metody mechanicznego zwalczania chwastów – czasem nawet ręcznego. Wtedy z pomocą przychodzi autonomiczny FarmDroid.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)