Pojazd autonomiczny Horscha
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pojazd autonomiczny Horscha

19.07.2021autor: dr Artur Jakubek

Niedawno pisaliśmy o prototypowym ciągniku autonomicznym marki Belarus oraz robocie polowym stworzonym przez FarmDroid i Amazone. Tym razem rąbka tajemnicy uchyliła firma Horsch.

Długa droga do sukcesu

Bracia Michael i Philip Horsch możliwością prowadzenia ciągników i maszyn pracujących bez udziału operatora interesują się od dawna. Pierwsze pomysły pojawiły się w 2000 r. po zakupie systemu prowadzenia równoległego firmy AutoFarm. Jak na tamte lata system był bardzo nowoczesny. Przy wykorzystaniu sygnału korekcyjnego RTK pozwalał na pracę z dokładnością do 1 cm. 

- Kiedy to zadziałało, od razu pomyśleliśmy: jeśli coś takiego jest możliwe, to również całkowicie autonomiczna jazda musi być realna. Jednak tamten projekt szybko spalił na panewce. Wraz z zakupem dzisiejszej farmy doświadczalnej AgroVation w Czechach zajęliśmy się CTF (Controled Traffic Farming – poruszanie się po polu tylko po wyznaczonych ścieżkach – red.) i planowaniem ścieżek technologicznych. Podeszliśmy do tego projektu z perspektywy uprawowej. Szybko jednak stało się dla nas jasne, że CTF to przede wszystkim planowanie. To był kolejny krok w stronę autonomii pojazdów – mówi Michael Horsch.

r e k l a m a

Zawiłe przepisy prawne

Kolejnym ważnym elementem są czujniki, dzięki którym można monitorować maszynę, np. rozpoznając, czy nie dochodzi do jej zapychania.

- Pracujemy równocześnie nad kilkoma koncepcjami, ponieważ nie wiemy jeszcze, co i gdzie się sprawdzi. Wiemy jednak, że musimy przenieść na pole wszystkie koncepcje i tam ćwiczyć, ucząc się i ciągle je rozwijając. Jesteśmy w trakcie tego procesu i pozostajemy otwarci na ich wyniki – powiedział Horsch.


W rzeczywistości jednak dla realizacji jazdy autonomicznej na polu ważne są nie tylko innowacje technologiczne, ale także aktualna sytuacja prawna. Obecne prawo tak samo traktuje drogi i pola. Dla Michaela Horscha istnieją jednak w tym względzie pewne różnice, zwłaszcza w prędkości jazdy na polu i po drogach, zwłaszcza w ruchu dwukierunkowym w transporcie publicznym.

- Potrzeba w tej kwestii nowej definicji prawnej. Presja społeczna jest ogromna, aby wreszcie powstały warunki ramowe. Jeśli oddzielimy przejazdy transportowe drogami od pracy w polu, możemy szybciej "wyjść" na pole - dodał Michael Horsch.


Kolejny ważny punkt to homologacja rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo, czyli systemów kamer oraz systemów radarowych i lidarowych.

- Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku lat będą one dalej tak intensywnie rozwijane, by mogły być homologowane, ponieważ tak naprawdę technicznie jesteśmy już przygotowani do tego kroku. Jeśli chodzi o nasze gospodarstwo doświadczalne, to wszystko to, co jest aktualnie dostępne, całkowicie wystarcza do przeprowadzania operacji testowych. Chcemy tam zdobywać doświadczenie, testować maszyny i integrować je z procesem operacyjnym – podsumowuje Michael Horsch.

Autonomia a automatyzacja

Wiele z tego, co dziś można znaleźć pod hasłem „praca autonomiczna”, Philipp Horsch określa raczej jako automatyzację. Jego zdaniem najpierw prace polowe zostaną zautomatyzowane, żeby w pełni wykorzystać potencjał wydajności maszyny.

- Weźmy na przykład ciągnik, który jeździ z GPS-em i może sam zawrócić. Początkowo to jedynie krok w kierunku automatyzacji, ponieważ wciąż potrzebny jest ktoś, kto siedzi w maszynie i ją obsługuje. Autonomia to właściwie jazda bez kierowcy. Oznacza to, że to zupełnie inny pojazd, np. bez kabiny. W tym przypadku bardzo ważne, aby pamiętać, że przed autonomią jest automatyzacja, która zdecydowanie stanowi pierwszy krok. W międzyczasie doszliśmy bardzo daleko, gdyż automatyzacja od lat jest dla nas czymś, nad czym usilnie pracujemy. Jednak musimy jeszcze pokonać wiele przeszkód, zanim będziemy mogli osiągnąć pełną autonomię – wyjaśnia Philipp Horsch. 

Istnieją trzy warunki wstępne , które muszą zostać spełnione, aby już dzisiaj móc pracować półautonomicznie. Należą do nich: system planowania ścieżek technologicznych, geofencing - tzw. cyfrowe ogrodzenie oraz kwestie bezpieczeństwa.

- Obecnie rozwiązujemy ten problem, wykorzystując do tego celu „kierowcę” pracującego na polu z pilotem w ręku. Jego zadaniem jest monitorowanie i interwencja w sytuacjach awaryjnych. Pilot jest dopuszczony w zasięgu do 500 m. Te trzy aspekty są ważne, abyśmy mogli szybko i częściowo autonomicznie wyjechać w pole i czuć się tam pewnie – podsumowuje Philipp Horsch. 



opr. ap
fot. firmowe
autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Horsch pokazał kolejny prototyp pojazdu autonomicznego!

Firma Horsch testuje w Niemczech nowy pojazd autonomiczny. Mamy film! 

czytaj więcej

Horsch – nowości w segmencie ochrony roślin

Na przełomie sierpnia i września odwiedziliśmy główną siedzibę firmy Horsch. Podczas Dnia Prasowego pracownicy oraz zarząd firmy zaprezentowali nowe narzędzia i maszyny, które wkrótce będą dostępne na rynku. Przyjrzyjmy się bliżej nowościom w segmencie ochrony roślin.

czytaj więcej

Horsch - nowe siewniki i rozbudowa zakładu

Horsch wprowadza na rynek kolejny model siewnika Avatar. Szerokość robocza 18 m i zbiornik o pojemności prawie 13000 litrów robią wrażenie. Rozpoczęła się także rozbudowa zakładu w Ronneburgu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)