USDA podnosi szacunki dla oleistych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

USDA podnosi szacunki dla oleistych

17.06.2021autor: dr Juliusz Urban

Na spadające ceny oleistych silnie wpływają dane z czerwcowego raportu USDA. USDA podnosi zarówno prognozy produkcji soi, jak i rzepaku.

Amerykańscy eksperci szacują, że w sezonie 2021/22 światowe zbiory soi wzrosną o 21,5 mln t rok/roku, do 385 mln t. Na tak duże zbiory składają się głównie rekordowe plony w Brazylii, które mają wynieść 144 mln t (+7 mln t r/r), 7,5 milionowy wzrost zbiorów w USA – do 119,9 mln t i projektowane dobre żniwa w Argentynie, które mają przynieść dodatkowe 52 mln t. (+ 5 mln t r/r).

 

W podobnych proporcjach wzrośnie światowe zapotrzebowanie na soję do 380,8 mln t, z czego prawie 120 mln t dotyczy samych tylko Chin. Przy Chinach amerykańskie zużycie soi 64 mln ton jest drobiazgiem.

 

Na większe zapasy na starcie nowego sezonu nakłada się jeszcze bardziej pozytywna ocena produkcji soi w bieżącym roku w Brazylii. Zdaniem USDA produkcja brazylijskiej soi w kończącym się sezonie 2020/21 wzrosła o 1 mln ton do 137 mln t, głównie dzięki wyższym plonom w rolniczym stanie Mato Grosso do Sul. W górę do 47 mln t przeszacowane są także tegoroczne zbiory w Argentynie. Dlatego pomimo rosnącej konsumpcji, globalne zapasy soi na zakończenie  sezonu 2021/22 będą wyższe o 4,5 mln t, od tych w kończącym się sezonie i wzrosną do 92,6 mln t.

 

Zdaniem ekspertów Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) produkcja rzepaku w UE na nadchodzący sezon będzie nieco wyższa, niż zakładali oni wcześniej. Chłodna wiosenna pogoda w połączeniu z majowymi opadami poprawiła stan plantacji i perspektywy plonów, szczególnie we Francji, Niemczech i Polsce, dlatego ich zdaniem produkcja wzrośnie o 0,6 mln t do 17,2 mln t.

Zwiększone zostały również prognozy dotyczące Australii. Ze względu na większą powierzchnię zbiorów i spodziewane wyższe plony, w najbliższym sezonie australijska produkcja wzrośnie o 0,2 mln t – do 3,7 mln t rzepaku.

 

W efekcie tych prognoz ceny rzepaku na paryskiej giełdzie spadają zdecydowanie poniżej 500 euro/t. Rzepak sierpniowy jest w czwartkowe (17.06.2021 r.) popołudnie wyceniany przez Matif na 486 euro/t, a rzepak na listopad br. jest o 6 euro tańszy.

 

Juliusz Urban Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Ceny rzepaku obniża pogoda

Najpierw późna i sucha wiosna w Kanadzie w maju doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen canoli, ale obecnie sprzyjające warunki złagodziły presję i ceny gwałtownie spadają. Podobnie jest z rzepakiem na Ukrainie i w Europie.

czytaj więcej

Trwają zapisy na III Ogólnopolską Giełdę Rzepaczano-Zbożową

Tuż przed samymi żniwami spotykamy się, by w gronie ekspertów i aktywnych uczestników rynku podyskutować o aktualnej sytuacji oraz perspektywach na rynku zbóż i rzepaku. Nie może zabraknąć i Ciebie!

czytaj więcej
Raporty USDA

USDA: Mniejsze zbiory pszenicy nie robią wrażenia, więcej do powiedzenia ma kukurydza?

Październikowy raport USDA przyniósł kolejną już wyraźną redukcję zbiorów pszenicy, co tylko nieznacznie odbija się na delikatnie zmniejszających się zapasach. Na zbożowy bilans większy wpływ ma natomiast kukurydza.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)