USDA: miesięczny raport popytu i podaży zbóż oraz oleistych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

USDA: miesięczny raport popytu i podaży zbóż oraz oleistych

15.11.2019autor: dr Juliusz Urban

USDA 08.11.2019 r. : Większe zbiory pszenicy, mniej kukurydzy i soi.  


Pszenica

Prognozy dotyczące pszenicy zakładają globalne zbiory większe od danych z poprzedniego miesiąca,
wyższy też będzie eksport, a zapasy końcowe będą także na nieznacznie wyższym poziomie. Kolejny raz, z powodu suszy obniżane są prognozy zbiorów w Australii, tym razem do poziomu 17,2 mln ton. Zbiory w Argentynie mają być mniejsze niż informowano przed miesiącem i wyniosą 20 mln, co jest i tek rekordowym wynikiem. 

r e k l a m a
Zmniejszenia zbiorów w tych krajach pokrywają z naddatkiem zbiory w UE, Rosji i na Ukrainie. Unia Europejska zbierze 153 mln ton pszenicy, Rosja 74 mln ton, a Ukraina 29 mln ton. Do wzrostu światowego eksportu do poziomu 180,7 mln ton przyczynią się głownie właśnie UE, Rosja i Ukraina.

Ponieważ konsumpcja wzrośnie tylko nieznacznie o 3% do poziomu 755,2 mln ton, to zapasy końcowe będą na wyższym poziomie 288,3 mln ton, ale 51% zapasów przypadać będzie na Chiny, gdzie poziom zapasów od miesiąca się nie zmienił.

Kukurydza

W kukurydzy wyraźny jest, dalszy spadek prognoz zbiorów o 2 mln ton do poziomu 1102 mln ton. Kolejne redukcje zbiorów są w USA (tym razem o 3 mln ton), spadki następują także w Meksyku (o 2 mln ton od poprzedniego raportu), gdzie powierzchnia zasiewów w sezonie letnim ma być najniższa w historii.

Dotychczasowe informacje dotyczące zbiorów na Ukrainie i w UE, powodują odpowiednio korekty ilości o 0,5 mln ton (w stosunku do poprzedniego raportu) na Ukrainie do poziomu 35,5 mln ton i o 240 tys. ton w krajach Unii, do poziomu 64,56 mln ton łącznie. Nieco większe zbiory mają być w tym roku w Rosji i wyniosą 14 mln ton, przy nieco ponad 13 mln zbiorze w poprzednim sezonie.

Jednak obecny raport wskazuje na kolejne obniżki światowych zapasów. Na koniec sezonu 2019/20 spadają one o 6,6 mln ton, do 296 mln ton.  Największych redukcji oczekuje się w Brazylii, Iranie, Meksyku, Chinach i Argentynie.


Soja-Oleiste

Wciąż mniejsze zbiory soi w prognozach. Już tylko nieznaczne korekty, w porównaniu do ubiegłego miesiąca prognozuje się W USA (spadek o mniej niż 1 mln buszli) natomiast globalne zbiory obniżone będą o 2,5 mln ton do poziomu 336,5 mln ton łącznie

Niższe zbiory prognozuje się w Indiach (o 2 mln ton, do poziomu 9 mln) i w nieznacznie w Kanadzie, ze względu na niższe plony. Przerób soi ma być niższy w USA, Indiach, Chinach i Kanadzie. Popyt na soję łącznie wyniesie 349,6 mln ton (o 5 mln ton mniej niż w poprzednim sezonie). Zapasy końcowe będą na niższym poziomie w Argentynie, Kanadzie i Indiach, co tylko w niewielkim stopniu zrównoważą ilości zmagazynowane w Brazylii i Egipcie.

Globalny zapas soi wyniesie 95,5 mln ton i będzie o 13% niższy niż w sezonie ubiegłym.

opracował Juliusz Urban
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raporty IGC

Rekordowy handel zbożami (raport IGC)

Najnowszy raport Międzynarodowej Rady Zbożowej wskazuje na kurczenie się zapasów kukurydzy i rekordowe poziomy miedzynarodowego handlu zbożami. 

czytaj więcej

Rolnicy chcą niezależnego laboratorium do badań zboża, buraków i mleka

Samorząd rolniczy wnioskuje do ministra rolnictwa o powołanie niezależnego laboratorium odwoławczego, które miałoby badać produkty rolne jak np. zboża, buraki, mleko dostarczane do punktów skupu. Miałby ono sprawdzać wiarygodność badania wykonywanych przez firmy przetwórcze .

czytaj więcej
Rynek zbóż

Mały krajowy handel zbożami, rusza eksport

Eksport z polskich portów zaczyna wreszcie ruszać, czy wpłynie to na rynek krajowy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)