Spada światowa produkcja cukru
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Spada światowa produkcja cukru

29.11.2019autor: dr Juliusz Urban

Amerykański Departament Rolnictwa w swoim najnowszym raporcie światową produkcję cukru w ​​sezonie 2019/20 r. szacuje na 174 mln ton. Ze względu na wysoki poziom konsumpcji stanie się to powodem spadku globalnych zapasów cukru.

Światowa produkcja będzie w tym sezonie mniejsza o 6 mln ton od poprzedniego roku. Powodem spadku ma być zmniejszenie produkcji w Indiach, które to są wspólnie z Brazylią największymi producentami cukru na świecie i największym jego konsumentem. W tym sezonie produkcja cukru w Brazylii ma wynieść 29,4 mln ton, natomiast w Indiach 29,3 mln ton, obydwa kraje są bezsprzecznymi światowymi liderami. Unia Europejska zajmuje trzecie miejsce produkując 17,9 mln ton cukru.

Indie przodują także w konsumpcji, która jest rekordowa i przekracza ich tegoroczne możliwości produkcyjne, wynosząc 28,5 mln ton. Dla porównaniu cała Unia Europejska konsumuje 18,6 mln ton, a Chiny 15,8 mln ton cukru. Całkowite światowe zużycie wyniesie 175 mln ton.

Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa USDA, spowoduje to, że globalne zapasy cukru spadną o 5 mln ton do 50 milionów ton na koniec roku. Największe spadki zapasów mają nastąpić w Chinach, Indiach i Pakistanie.

W eksporcie największy udział ma Brazylia, choć od ubiegłego roku znacznie więcej trzciny cukrowej wykorzystuje się tam do produkcji etanolu, a odpowiednio mniej do produkcji cukru.  ​​Zgodnie z danymi USDA w sezonie 2019/20 tylko 35% zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii zostanie przeznaczone na produkcję cukru

Oczekuje się, że eksport w Brazylii spadnie do 18,6 mln ton, i będzie to najniższy poziom od 12 lat. Brazylijski eksport cukru stał się mniej atrakcyjny niż handel na rynek krajowy czy produkcja i sprzedaż etanolu w kraju i za granicą.

Drugim co do wielkości eksporterem będzie Tajlandia, której handel zagraniczny cukrem ma wynieść 10,5 mln ton.

W Indiach z kolei oczekuje się, że eksport wzrośnie do 5 milionów ton. Niższa produkcja z jednej strony, rosnąca konsumpcja i eksport z drugiej odbędzie się kosztem indyjskich zapasów, które prawdopodobnie skurczą się o 15% do końca sezonu. 

opracował Juliusz Urban  Foto. Sierszeńska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raporty IGC

Rekordowy handel zbożami (raport IGC)

Najnowszy raport Międzynarodowej Rady Zbożowej wskazuje na kurczenie się zapasów kukurydzy i rekordowe poziomy miedzynarodowego handlu zbożami. 

czytaj więcej
Ceny zbóż

Niemieckie żniwa wcale nie rekordowe

W Niemczech w bieżącym sezonie zbiory zbóż były o 17% wyższe niż w roku poprzednim, ale daleko im do wcześniejszych rekordów.

czytaj więcej
Raporty USDA

USDA: Mniejsze zbiory pszenicy nie robią wrażenia, więcej do powiedzenia ma kukurydza?

Październikowy raport USDA przyniósł kolejną już wyraźną redukcję zbiorów pszenicy, co tylko nieznacznie odbija się na delikatnie zmniejszających się zapasach. Na zbożowy bilans większy wpływ ma natomiast kukurydza.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)