Raport IGC: świat potrzebuje ponad 1,2 mld t kukurydzy!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport IGC: świat potrzebuje ponad 1,2 mld t kukurydzy!

29.09.2021autor: dr Juliusz Urban

Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej w swoim najnowszym wrześniowym raporcie, największy nacisk kładą na rosnące perspektywy zbiorów kukurydzy i nieznacznie korygują zbiory pszenicy. Globalne zapotrzebowanie na kukurydzę skokowo rośnie.

Światowa produkcja zbóż ogółem w stosunku do pesymistycznych prognoz z poprzedniego miesiąca tym razem zostaje podniesiona o 6 mln t, do 2 mld 289 mln ton. Co znaczy, że globalne zbiory w sezonie 20021/22 wzrosną w skali roku o 76 mln ton. Największy wpływ na to mają rosnące o 82 mln t (r/r) i 7 mln t (m/m) zbiory kukurydzy. Zbiory pszenicy w porównaniu do ubiegłego sezonu wzrosną o 8 mln t i wyniosą 781 mln t.

Konsumpcja zbóż ogółem pozostaje w porównaniu z ubiegło miesięcznymi prognozami niezmienna, ale rosnąc o 58 mln ton w skali roku i  będąc na poziomie 2 mld 288 mln t pozostaje poniżej poziomu produkcji. Do tak dużego zapotrzebowania przyczynia się konsumpcja kukurydzy, która wyniesie już ponad 1,2 mld t i rośnie o 50 mln t w porównaniu do poprzedniego sezonu.

Większa dostępność idąc w parze ze wzrostem zapotrzebowania powoduje utrzymanie światowego handlu na wysokim poziomie 416 mln t. Handel pszenicą (191 mln t) ma być tylko nieznacznie, bo o 1 mln t większy od poprzedniego sezonu, za to handel kukurydzą zmniejszy się o 10 mln t, do 179 mln ton.

Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej oczekują, że po czterech kolejnych rocznych spadkach, w tym sezonie światowe zapasy ustabilizują się. Nieznaczne zmniejszenie zasobów pszenicy do 277 mln t (– 2 mln t r/r) zostaje z nadwyżką zrekompensowane przez wzrost zapasów kukurydzy do 282 mln ton (+ 8 mln t r/r).

W zakresie prognoz dotyczących soi najnowszy raport IGC nie przyniósł żadnych istotnych zmian w porównaniu z poprzednimi szacunkami.

Produkcja soi na świecie dalej ma wynieść 380 mln t (+ 18 mln t r/r). Globalna konsumpcja podobnie jak przewidywano przed miesiącem wzrośnie o 15 mln t w skali rocznej i wyniesie 376 mln t, a zapasy zwiększą się rocznie o 3 mln t i zamkną się na koniec sezonu 2021/22 na ilości 57 mln t.

Światowe rynki zbożowe na Raport IGC reagują spokojnie pszenica na Matifie dalej utrzymuje się w korytarzu 253–254 euro/t, na zamknięciu wtorkowym (28.09.21 r.) pszeniczne kontrakty grudniowe kosztują 254 euro/t.
Kukurydza na listopad, drożejąc o 1,75 euro, kosztuje 226,75 euro/t.

Natomiast rynek oleistych dalej zmierza w utartym od żniw kierunku i rzepak dalej drożeje. Kontrakty listopadowe (28.09.2021 r.) idąc do góry o 7,5 euro wyceniane są już na 633 euro/t.

oprac. Juliusz Urban  Fot. Sierszeńska




autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raporty IGC

Raport IGC: spodziewane większe zbiory zbóż

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) nieznacznie podwyższyła prognozę światowych zbiorów zbóż w sezonie 2021/22.

czytaj więcej

Czy nawozy będą jeszcze droższe? Jest jasna deklaracja prezesa Grupy Azoty Police

– Cała Grupa Azoty stoi dziś przed dylematem: albo podnosimy ceny nawozów, albo wstrzymujemy ich produkcję – mówi prezes ZCh Police należącej do Grupy Azoty. Jak tłumaczył rolnikom, dlaczego tak gwałtownie drożeją nawozy mineralne? Czy rolnicy dostaną wsparcie za wysokie ceny nawozów?

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: pierwsze informacje o dopłatach i potrąceniach w skupie kukurydzy

Podczas, gdy w Polsce i w innych krajach statystycy szacują plony, to ceny dalej rosną. Tuż przed rozpoczęciem kukurydzianych żniw mamy ciekawe informacje dotyczące tegorocznych dopłat i potrąceń w skupie mokrego ziarna.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)