COCERAL: zbiory zbóż w UE stale rosną
r e k l a m a
Partnerzy portalu

COCERAL: zbiory zbóż w UE stale rosną

26.05.2021autor: dr Juliusz Urban

Europejska Organizacja Handlowców Zbóż, w swoim kolejnym, trzecim już szacunku dotyczącym nadchodzących zbiorów, informuje o wciąż rosnących przewidywaniach produkcji zbożowej.

Stowarzyszenie handlowców oceniając zbożowe perspektywy, analizuje unijne dane, dla lepszego porównania ostatnich wyników włączając jeszcze Wielką Brytanię. I tak według najnowszej prognozy ekspertów COCEREAL zbiory zbóż w 2021 r. wzrosną aż o 18 mln t, w skali roku i mają wynieść 315,8 mln t. Poprzednia prognoza była bardziej pesymistyczna i zakładała tegoroczne zbiory na poziomie 306,8 mln t.

 

Na wzrosty szacunków wpływ miały doskonałe perspektywy plonów pszenicy w krajach bałkańskich i Hiszpanii. W „Starej Unii”(z Wielką Brytanią) zbierzemy 145,8 mln t pszenicy, co będzie wynikiem aż o 13,7% i 17,6 mln t większym od poprzedniego roku.


Największy wzrost ilości zbieranej pszenicy ma być w krajach, których produkcja w ubiegłym roku ucierpiała najbardziej. Rumunia powiększy swoje pszenne zbiory prawie o 50%, z 6,2 do 9,1 mln t w bieżącym sezonie. Natomiast największy europejski eksporter Francja o 23%, z 29,2 mln t do 36 mln t. Nasz zachodni sąsiad Niemcy ma zebrać 23,5 mln t, tj. o 1,5 mln więcej. W Polsce europejscy handlowcy natomiast widzą nieznaczny spadek zbiorów, wynoszący 0,5 mln t, do 11,5 mln t.

 

Unijna produkcja jęczmienia (liczona z Wielką Brytanią) wzrośnie tylko nieznacznie, o niecały 1 mln t, do 62,4 mln t. Na kontynencie są oczekiwane dobre wydajności, natomiast właśnie na Wyspach Brytyjskich spodziewany jest znaczny spadek plonów jęczmienia jarego. Brytyjczycy zbiorą w tym roku zaledwie 6,9 mln t (8 mln t przed rokiem). Najwięksi europejscy producenci jęczmienia Francja i Niemcy zwiększą swoje zbiory odpowiednio do 11,3 mln t (z 10,3 mln t) i 11,4 mln t (z 10,9 mln t). Natomiast dzierżąca dotychczas palmę, a może raczej kłos zwycięzcy Hiszpania zbierze o 1,3 mln ton jęczmienia mniej, bo zbiory wyniosą tam 10,1 mln t. W Polsce także prognozowany jest w tym roku spadek, ale jest on zaledwie 5-procentowy, bo COCEREAL szacuje, że jęczmienia w tym roku zbierzemy 3,6 mln t.



r e k l a m a

Kukurydzy na ziarno UE z Wielką Brytanią w tym roku zbierze 65 mln t, więcej o 2,3 mln t.

Do tego wzrostu przyczynią się głównie wzrosty plonów w krajach bałkańskich i we Francji.

Francja zbierze 14,2 mln t (13,6 mln t w 2020 r.), Rumunia 11,7 mln t (9,3 mln t przed rokiem), a Bułgaria 3,9 mln t (3,5 mln t w 2020 r.) Nieznaczny spadek produkcji zaliczą Węgry, do 8,0 mln t (z 8,4 mln t). Mniej o 200 tys. t kukurydzy zbiorą także Włochy, w tym roku będzie to 5,9 mln t. Nasi zachodni sąsiedzi Niemcy, tym razem mają mieć o 0,5 mln kukurydzy mniej, będzie to 3,4 mln t.

Praktycznie równe z ubiegłorocznymi mamy mieć kukurydziane zbiory w Polsce 4,2 mln t i w Hiszpanii 3,6 mln t.

 

Jak widać europejscy handlowcy widzą nadchodzące zbiory w optymistycznych barwach. Jak na razie nikt nie wypowiada się o spodziewanej jakości ziarna, a mnie wydaje się, że w tym roku możemy mieć problemy ze zdrowotnością i zawartością białka. Co zdecyduje zapewne, że rynek zbóż w kolejnym sezonie nabierze dodatkowego kolorytu i konieczna będzie precyzyjna segregacja towaru.

 

Juliusz Urban, Fot. archiwum taP

 

 

 

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Bioróżnorodność. Rolnicy obawiają się ambitnych planów UE

Parlament Europejski miażdżącą większością głosów przyjął rezolucję w sprawie unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności do 2030. W niej między innymi plan drastycznego ograniczenia stosowania środków ochrony roślin. Przeciwko rezolucji opowiedziało się wiele środowisk rolniczych.  

czytaj więcej

Zapisz się na III Ogólnopolską Giełdę Rzepaczano–Zbożową

Trendy cenowe na rynku zbóż i rzepaku – czego możemy spodziewać się w nowym sezonie? Organizatorem Giełdy jest top agrar Polska. 

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: Polska trzecim eksporterem pszenicy w UE!

No i doczekaliśmy się! Tak dynamiczny tegoroczny eksport pszenicy, musiał przynieść wymierne efekty w wewnątrzunijnej rywalizacji. Okazuje się, że w handlu pszenicą z krajami trzecimi, Polska wysforowała się na dotychczas dla nas nieosiągalne trzecie miejsce.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)