Zerowy VAT na żywność będzie utrzymany. VAT na paliwo i nawozy wrócą do poprzedniego poziomu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zerowy VAT na żywność będzie utrzymany. VAT na paliwo i nawozy wrócą do poprzedniego poziomu

17.11.2022autor: Dorota Kolasińska

Przypomnijmy, że z końcem 2022 roku wygasną obniżone stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy. Rząd zaznaczył, że to efekt sprzeciwu Komisji Europejskiej, która nie chce się zgodzić na ich przedłużenie i zapowiada wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej ale w innej formie. Korzystanie z tych rozwiązań było sprzeczne z prawem UE. 

Tarcza antyinflacyjna w zakresie obniżonych stawek VAT na niektóre produkty i usługi wygasa do końca br. roku. 
Wynika to z tego, że KE sprzeciwia się takiej formie pomocy i polski rząd musi szukać alternatyw w postaci dodatków osłonowych. 

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapewnił podczas dzisiejszej konferencji prasowej w resorcie rolnictwa na temat pomocy suszowej oraz dofinansowań do wymiany dachów, że jedna obniżona do zera stawka na razie zostanie utrzymana.

- Komisja Europejska wydała komunikat i właściwie to rozporządzenie dotyczące czasowej likwidacji tych ulg VAT-owskich na różne produkty, między innymi nawozy, paliwo i tak dalej. Na szczęście dla konsumentów, jeśli chodzi o żywność, nadal możemy jako kraj utrzymać ten zerowy VAT na żywność. On będzie oczywiście utrzymany - zaznaczył Henryk Kowalczyk. 

Z kolei wiceminister finansów Artur Soboń tę decyzję tłumaczy również tym, że wszelkie możliwe zwolnienia z VATu czy obniżki tych stawek powodują wzrost inflacji. 

Jeśli sytuacja powoduje, że jedne zastępujemy drugimi, czyli np. te kapy cenowe energii czy gazu wprowadziliśmy do systemu, wycofujemy się z innych równie kosztownych rozwiązań, jak np. tak szeroki zakres tarcz antyinflacyjnych, czyli zwolnień z VAT-u i akcyzy na produkty i usługi, które oczywiście powodują presję inflacyjną. Coś za coś. W przypadku tarcz, zostawimy od pierwszego stycznia zerowy VAT na żywność - mówił Artur Soboń podczas wypowiedzi dla Radia Lublin. Wiceminister podkreślił, że wszystkie prowadzone makroekonomiczne analizy wskazują na to, że inflacja w 2023 r. spadnie, nawet do poziomu jednocyfrowego. 

dkol
Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Jak obniżyć koszt paliwa podczas orki? Rozwiązanie jest proste

W gospodarstwie rolnym paliwo potrzebne jest cały rok. Jesienią i wiosną idzie go też sporo, zwłaszcza na wykonanie orki, głęboszowanie czy prace uprawowo - siewne. Te prace są najbardziej paliwożerne dla ciągników rolniczych z maszynami. Czy można w jakiś sposób obniżyć koszty paliwa ponoszone na te prace? Jest jedna możliwość!

czytaj więcej
Aktualności

Ceny oleju napędowego pójdą w górę od 1 stycznia 2023. Zwrot akcyzy na paliwo rolnicze będzie wyższy

Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie ceny oleju napędowego utrzymują się na bardzo wysokim poziomie pomiędzy 7 a 8 zł za 1 litr. Te stawki uderzają także w rolników, którzy zużywają duże ilości paliwa w produkcji rolnej. Od 1 stycznia 2023 roku ceny paliw znów wzrosną ponieważ wraca podatek VAT na poziomie 23%, co przy obecnych cenach w hurcie i w detalu oznacza wzrost o ok 1 zł na litrze. Małą rekompensatą wzrostu tych cen dla rolników będzie wzrost stawki zwrotu części podatku akcyzowego, o który mogą się starać rolnicy w lutym i sierpniu każdego roku.

czytaj więcej
Zarządzanie

Na rynku nawozów kolejne problemy. Czy jest wyjście z obecnej sytuacji?

Zatrzymaliśmy produkcję dopiero wtedy kiedy było wiadomo, że rolnicy nie zaakceptują tak wysokich cen nawozów tłumaczą zakłady azotowe. Spadek cen gazu na holenderskiej giełdzie daje szansę na poprawę sytuacji. Ale czy rolnicy zgodzą się ze stwierdzeniem, że obecne cen nawozów gwarantują rentowność produkcji rolnej?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)