r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>W przyszłej WPR rolnicy otrzymają jednak mniej pieniędzy!
W przyszłej WPR rolnicy otrzymają jednak mniej pieniędzy!
03.06.2020autor: Kamila Szałaj
Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski odtrąbił sukces, że KE zwiększyła budżet na rolnictwo na lata 2021-2027. A prawda jest taka, że rolnicy otrzymają w tym okresie mniej pieniędzy w ramach WPR niż w obecnej perspektywie finansowej.
Obecny budżet na rolnictwo (na lata 2014-2020) wynosi 385 mld euro. Na następną siedmiolatkę Komisja Europejska zaproponowała 348,3 mld euro. Czyli mniej. A jednak unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski ogłosił, że KE dała więcej. Z czego wynika ta rozbieżność? Czy do kieszeni rolników trafi tak naprawdę więcej czy mniej pieniędzy? Wyjaśniamy.
Zamieszanie z cenami stałymi i bieżącymi
Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przedstawił na wczorajszej konferencji prasowej w Brukseli wyliczenia dotyczące budżetu na Wspólną Politykę Rolną w latach 2021-2027.
Poinformował, że na sfinansowanie WPR przewidziano 348,3 mld euro. Z tego na pierwszy filar zostanie przeznaczone 258,3 mld euro, a na drugi - 90 mld euro. KE zaproponowała także dodatkową kwotę 15 mld euro na dostosowanie się gospodarstw do wymogów Europejskiego Zielonego Ładu. Pieniądze te mają być przekazane państwom członkowskim już w następnym roku, ale należy je rozdysponować do 2024 roku, a więc w połowie nowej perspektywy finansowej.
- Propozycja KE znacznie wzmacnia finansowanie WPR. W sumie na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich zaproponowano 391,4 mld EUR. To o 26,4 mld więcej w porównaniu do propozycji KE z 2018 r. To także o 2 proc. więcej niż poziom finansowania w 2020 roku. A więc oznacza to, że sektor rolniczy otrzyma 2 proc. więcej środków rocznie niż w 2020 roku – wyliczył Wojciechowski.
Tu należy zauważyć, że komisarz w powyższej wypowiedzi podał kwoty w cenach bieżących, uwzględniających inflację, dlatego są one wyższe od tych zapisanych w propozycji budżetowej, czyli tzw. stałych. A ceny bieżące to realne kwoty, jakie beneficjenci końcowi otrzymają z budżetu UE.
r e k l a m a
Porównanie do poprzedniej propozycji, nie do obecnego budżetu
Komisarz, mówiąc, że budżet WPR został zwiększony do 391,4 mld euro, nie odnosił się do obecnego budżetu 385 mld euro (czyli 403 mld euro w cenach bieżących!!!), a do propozycji KE sprzed dwóch lat. Wtedy na rolnictwo w latach 2021-2027 chciano przeznaczyć 324 mld euro, czyli w cenach bieżących miało to być 365 mld euro. Stąd wyszła mu różnica 26,4 mld euro.
Rzeczywiście, w porównaniu do propozycji KE z maja 2018 r. budżet na WPR w cenach bieżących jest o 7,2 proc. większy.
- Wynika to z faktu, że KE zaproponowała w nowej propozycji zwiększenie finansowania budżetu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (II filar WPR) kwotą 16,4 mld euro (ceny bieżące, w cenach stałych jest to 15 mld euro) w celu wsparcia obszarów wiejskich w dokonaniu niezbędnych zmian strukturalnych w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu oraz osiągnięcia ambitnych celów zgodnych z nową strategią na rzecz bioróżnorodności i strategią „od pola do stołu” – wyjaśnia nam Zespół Analityczny posła Czesława Siekierskiego.
Analitycy zauważają jednak, że gdyby nie uwzględniać tego dodatkowego wsparcia, to budżet na WPR na lata 2021-2027 zgodnie z propozycją KE z dnia 27 maja br. wynosi 374,9 mld euro (ceny bieżące) i jest tylko o niecałe 3 proc. większy od propozycji budżetowej z maja 2018 r.
Rolnicy otrzymają 3 proc. mniej!
- Natomiast jeśli wysokość budżetu na WPR z komunikatu KE z 27 maja br. porównamy z obecną perspektywą finansową 2014-2020, to jest to nadal prawie 3 proc. mniej – wyjaśnia zespół.
Zatem jeśli ta propozycja nie ulegnie zmianie, rolnicy w perspektywie 2021-2027 otrzymają mniej środków finansowych w ramach WPR.
ksz, fot. KE
Kamila Szałaj
redaktor w zespole PWR Online
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a