„Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych” - rusza nabór wniosków
r e k l a m a
Partnerzy portalu

„Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych” - rusza nabór wniosków

03.09.2023autor: Agata Stachowiak

Od poniedziałku 4 września br. rusza nabór wniosków o przyznanie wparcia na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. Jest to kolejne z działań realizowanych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

Kto może się starać o dofinansowanie z ARiMR?


O dofinansowanie starać się mogą zarówno nowe grupy producentów rolnych uznane od 1 stycznia 2023 r. (na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach), jak i organizacje producentów uznane nie wcześniej niż 1 stycznia 2023 r. (na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych).

Jaką pomoc można otrzymać?

Pomoc ustalana jest na podstawie wartości przychodów netto ze sprzedaży produktów lub grupy produktów. Wsparcie realizowane będzie w formie rocznych płatności przez okres pierwszych pięciu lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów. Wysokość dofinansowania zróżnicowana będzie w zależności od „wieku grupy”, i wynosić będzie: w pierwszym roku – 10 proc. przychodów netto, w drugim – 9,5 proc., w trzecim – 9 proc., w czwartym – 8,5 proc., w piątym – 8 proc.

Dla każdej z grup przewidziano limit dofinansowania, uzależniony od liczby członków.  Limit dofinansowania w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy w przypadku grup producentów rolnych wynosi 60 tys. euro (lecz nie więcej niż 6 tys. euro w przeliczeniu na jednego członka), natomiast dla organizacji producentów maksymalna kwota pomocy to 100 tys. euro.

 

Jakie warunki należy spełnić?

Wnioskodawca musi działać jako przedsiębiorca prowadzący mikro -, małe lub średnie przedsiębiorstwo oraz zobowiązać się do realizowania przez grupę producentów rolnych lub organizację producentów w każdym roku działalności celów zatwierdzonych w planie biznesowym.

Wparcie na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych” nie jest jednak przeznaczone dla wszystkich grup producenckich. Z dofinansowania wykluczone są podmioty  zrzeszające producentów mięsa drobiowego, owoców i warzyw, a także produktów pszczelich.

 

Gdzie składać wnioski o przyznanie pomocy?

Wnioski o przyznanie wsparcia można będzie składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR w terminie od 4 września do 3 października 2023 r.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

To już OSTATNI dzwonek – wsparcie dla organizacji i grup producentów rolnych

Tylko do 3 października, a więc do jutra trwa nabór wniosków o wsparcie na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów rolnych”. Gdzie można złożyć dokumenty?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Grupy Producentów – ile ich jest w Polsce i na południu Europy? Jakie będą dofinansowania w najbliższym czasie?

  Od 2015 r. o 1/3 spadła liczba grup producenckich. Średni stopień zorganizowania rolników w Polsce ocenia się obecnie na ok. 10 – 15%. Jak na tym tle wyglądają kraje starej Unii Europejskiej?

czytaj więcej
Aktualności

Dodatkowy nabór na członków rad powiatowych WIR, które gminy obejmuje?

4 września upłynął termin zgłaszania oraz rejestracji kandydatów na członków rad powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej do komisji okręgowych. W 42 okręgach wyborczych liczba kandydatów jest mniejsza od liczby mandatów. W związku z tym ogłoszony został dodatkowy nabór kandydatów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)