Tarcza antyinflacyjne kończy się w grudniu. Co ze stawkami VAT na gaz, paliwo i nawozy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Tarcza antyinflacyjne kończy się w grudniu. Co ze stawkami VAT na gaz, paliwo i nawozy?

08.11.2022autor: Bartłomiej Czekała

Z końcem 2022 roku wygasną obniżone stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy. Rząd twierdzi, że to efekt sprzeciwu Komisji Europejskiej, która nie chce się zgodzić na ich przedłużenie i zapowiada wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej ale w innej formie.

Tarcza antyinflacyjna zakłada m.in. obniżone stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy. Paliwa obejmuje dzięki temu 8-proc. VAT, ale nawozy i gaz już VAT w wysokości 0 proc. Taka stawka jest też na niektóre podstawowe produkty żywnościowe. Ale obecne rozwiązania funkcjonują tylko do końca roku i wszystko wskazuje na to, że nie będą przedłużone.

Sprzeciw ze strony Brukseli?

Dziennika Gazeta Prawna poinformował dzisiaj, że Komisja Europejska przekazała polskiemu rządowi wątpliwości dotyczące rozwiązań zawartych w tarczy antyinflacyjnej. Chodzi właśnie o obniżone stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy. Bruksela do tej pory przymykała na to oko, teraz nie chce zgodzić się na utrzymanie tego stanu rzeczy jako niezgodnego z unijnymi przepisami. W praktyce oznacza to, że Nowy Rok przywitamy kolejnymi podwyżkami cen paliw, gazu i nawozów.

Co na to rząd?

- Z tarczy antyinflacyjnej nie rezygnujemy. Jednak głównie ze względu na to, że nie mamy zgody ze strony Komisji Europejskiej wręcz przeciwnie są groźby, że będą nakładane kolejne kary jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych, tych obniżek stawek podatku VAT, to chcemy zastąpić je innym mechanizmem obrony przez inflacją - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie piekarniczo-cukierniczej Alania w Kuligowie w województwie mazowieckim.

Szef rządu wyjaśnił, że obędzie się to poprzez takie ukształtowanie cen przez spółki energetyczne aby były one buforem tego powrotu stawek VAT do poprzedniego poziomu . - Tarcza antyinflacyjna pozostaje, ale w innym kształcie – dodał M. Morawiecki.

Jednocześnie zapewnił, że rząd będzie walczył o utrzymanie obniżonego VAT-u na żywność.

- Tak długo jak się da utrzymamy i mam nadzieję, że tu nie będzie sprzeciwu ze strony Komisji Europejskiej, zerowe stawki VAT na żywność – mówił M. Morawiecki.  

 wk

 

 

 

 

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Kiedy gmina może naliczyć VAT przy zakupie działki rolnej?

Rolnik, podatnik VAT, kupił działkę rolną w gminnym przetargu i zapłacił 23% podatek. Czy gmina słusznie naliczyła VAT do tej działki? Co na ten temat mówią przepisy?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Powrót do zwolnienia a korekta VAT. Jak ją obliczyć?

Nasz Czytelnik jest producentem świń i w związku z sytuacją na rynku ma coraz większą nadwyżkę VAT do zapłaty co miesiąc. Chciałby jeszcze w tym roku powrócić do zwolnienia, ale boi się korekty VAT. Jak ją obliczyć w tej sytuacji? Odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dofinansowanie do wapnowania gleb: krok po kroku

Od 2019 r. trwa program regeneracji gleb poprzez poprawę jej pH, a dokładniej wapnowanie. Dofinansowanie udzielane jest ramach pomocy de minimis, a nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym. Warto skorzystać z dotacji na wapnowanie. Jakie są zasady i jak złożyć wniosek? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)