Szczegóły pomocy dla punktów skupu zbóż: niskooprocentowane kredyty. Jakie warunki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szczegóły pomocy dla punktów skupu zbóż: niskooprocentowane kredyty. Jakie warunki?

26.05.2023autor: Dorota Kolasińska

Robert Telus, po wizycie w punktach skupu zbóż i rozmowach z przedstawicielami tych firm, zapowiedział pomoc. Teraz pojawia się coraz więcej szczegółów dotyczących wsparcia. Jakie będą zasady?

Robert Telus kilka dni temu powiedział, że trwają prace nad przygotowaniem pomocy dla punktów skupu zbóż, ale również owoców miękkich. Wówczas zdradził jedynie, że pomoc nie przybierze formy dopłaty, ale kredytu niskoprocentowego.

Dzisiaj na antenie Polskiego Radia minister Telus powiedział, że aby firmy miały środki na zakup w nowym sezonie, będą potrzebować wsparcia. A tym wsparciem mają być kredyty do 40 mln zł na okres 18 miesięcy, które zajmują się skupem zbóż i owoców od polskich producentów.

Dzisiaj w resorcie rolnictwa odbyło się spotkanie z przedstawicielami obydwu sektorów w tej sprawie.


r e k l a m a

Niskooprocentowane kredyty dla skupów

- Małe firmy skupowe mają wciąż dużo zboża, najwięcej kukurydzy. Giełda Matif znacząco obniżyła cenę zboża. Stąd nasza propozycja kredytów – powiedział szef resortu rolnictwa.


Minister Telus powiedział również, że do Rady Ministrów trafił projekt dotyczący kredytów skupujących.

- Rada Ministrów przyjęła propozycję, którą złożyłem. Premier Mateusz Morawiecki zaakceptował uruchomienie nowej linii kredytów dla firm skupujących od polskiego rolnika zboża i owoce miękkie, inaczej jagodowe, aby zacząć skupować owoce od polskich rolników, ogrodników i sadowników. Kredyt 2%, resztę zapłaci państwo. Jest to oszacowane na kwotę 370 mln zł na ten rok – mówił Telus.

Kto skorzysta ze wsparcia?

Ze wsparcia będzie mogła skorzystać mała i średnia firma, która skupuje produkty od polskich rolników. Pomoc będzie przysługiwała podmiotom, które skupiły zboże od polskich rolników od 15 maja do 31 sierpnia br. oraz dla owoców miękkich od 1 czerwca do 30 września br.

- Czekamy na notyfikację do Komisji Europejskiej. Mamy nadzieję, że Unia Europejska nam to jak najszybciej notyfikuje, czyli pozwoli uruchomić pomoc z budżetu krajowego – dodał Telus.

Firma, która będzie chciała skorzystać z tego kredytu musi mieć zdolność kredytową, będą to weryfikować banki.


dkol
Fot. archiwum TAP

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do materiału siewnego 2023. Pobierz wniosek, bo na złożenie tylko miesiąc!

  Nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego trwa jedynie 30 dni, a w programie pojawiły się zmiany, więc sprawdź szczegóły, pobierz wniosek i aplikuj o dopłatę!

czytaj więcej
Rynek zbóż

40 proc. zboża od rolników zostało już sprzedane? Będzie pomoc dla małych punktów skupu

Historycznie niska cena na Matifie i historycznie wysoka dopłata. Z wypowiedzi Roberta Telusa wynika, że około 40% zboża zostało już sprzedane. A co z małymi firmami skupującymi? Czy mogą również liczyć na pomoc rządu?

czytaj więcej
Aktualności

„Spichlerz Północy” – Elewarr inwestuje w rozwój magazynu

Spółka Elewarr ogłosiła 26 kwietnia br. postępowanie na wyłonienie wykonawcy inwestycji „Kompleksowa rozbudowa oraz modernizacja obiektów magazynowych w Elewatorze Bartoszyce, w tym zwiększenie dotychczasowej bazy magazynowej o kolejne 10 000 ton pojemności i podniesienie stanu infrastruktury elewatora na wyższy poziom technologiczny”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)