Szczegóły pomocy dla punktów skupu zbóż: niskooprocentowane kredyty. Jakie warunki?
Robert Telus, po wizycie w punktach skupu zbóż i rozmowach z przedstawicielami tych firm, zapowiedział pomoc. Teraz pojawia się coraz więcej szczegółów dotyczących wsparcia. Jakie będą zasady?
Robert Telus kilka dni temu powiedział, że trwają prace nad przygotowaniem pomocy dla punktów skupu zbóż, ale również owoców miękkich. Wówczas zdradził jedynie, że pomoc nie przybierze formy dopłaty, ale kredytu niskoprocentowego.
Dzisiaj na antenie Polskiego Radia minister Telus powiedział, że aby firmy miały środki na zakup w nowym sezonie, będą potrzebować wsparcia. A tym wsparciem mają być kredyty do 40 mln zł na okres 18 miesięcy, które zajmują się skupem zbóż i owoców od polskich producentów.
Dzisiaj w resorcie rolnictwa odbyło się spotkanie z przedstawicielami obydwu sektorów w tej sprawie.
W #MRiRW trwa spotkanie ministra rolnictwa @RobertTelus i wiceministra @JKowalski_posel z przedstawicielami branży owoców miękkich. Omawiany jest https://t.co/13StXMjJly temat kredytów dla firm skupujących owoce od 🇵🇱 sadowników. pic.twitter.com/yoRxuOcbiQ
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) May 26, 2023
Niskooprocentowane kredyty dla skupów
- Małe firmy skupowe mają wciąż dużo zboża, najwięcej kukurydzy. Giełda Matif znacząco obniżyła cenę zboża. Stąd nasza propozycja kredytów – powiedział szef resortu rolnictwa.
Minister @RobertTelus w @PR24_pl:
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) May 26, 2023
Dziękuje premierowi @MorawieckiM za dobre i szybkie decyzje na rzecz polskiego rolnictwa.
Dziś mogę podać nową informację. Zgłosiliśmy do obiegu Rady Ministrów nowe rozporządzenie dotyczące kredytów dla firm, które skupują zboże i owoce miękkie.
Minister Telus powiedział również, że do Rady Ministrów trafił projekt dotyczący kredytów skupujących.
- Rada Ministrów przyjęła propozycję, którą złożyłem. Premier Mateusz Morawiecki zaakceptował uruchomienie nowej linii kredytów dla firm skupujących od polskiego rolnika zboża i owoce miękkie, inaczej jagodowe, aby zacząć skupować owoce od polskich rolników, ogrodników i sadowników. Kredyt 2%, resztę zapłaci państwo. Jest to oszacowane na kwotę 370 mln zł na ten rok – mówił Telus.
Kto skorzysta ze wsparcia?
Ze wsparcia będzie mogła skorzystać mała i średnia firma, która skupuje produkty od polskich rolników. Pomoc będzie przysługiwała podmiotom, które skupiły zboże od polskich rolników od 15 maja do 31 sierpnia br. oraz dla owoców miękkich od 1 czerwca do 30 września br.
- Czekamy na notyfikację do Komisji Europejskiej. Mamy nadzieję, że Unia Europejska nam to jak najszybciej notyfikuje, czyli pozwoli uruchomić pomoc z budżetu krajowego – dodał Telus.
Firma, która będzie chciała skorzystać z tego kredytu musi mieć zdolność kredytową, będą to weryfikować banki.
dkol
Fot. archiwum TAP
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy