Stawka VAT na rzepak: kiedy 0%, 8% czy 23%?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Stawka VAT na rzepak: kiedy 0%, 8% czy 23%?

12.09.2022autor: Dominika Mulak

Nasz Czytelnik z Wielkopolski jest producentem rzepaku i vatowcem. Na dostarczone zbiory wystawił fakturę ze stawką VAT 8%, jednak odbiorca domaga się zmiany stawki podatku. Kiedy można stosować 0%, 8% czy 23% stawkę VAT? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT. 

Z artykułu dowiesz się

  • Czy odbiorca może zmusić dostawcę do zmiany stawki?
  • Kiedy zerowa stawka VAT dla rzepaku?
  • Co ze stawką dla produktów na inne cele?
  • Kto ustala właściwą składkę VAT?

Odbiorca domaga się korekty faktury za dostarczony rzepak

Jestem producentem rzepaku i vatowcem. Część zbiorów dostarczyłem odbiorcy na początku sierpnia i wystawiłem fakturę ze stawką 8%. Teraz odbiorca domaga się korekty faktury i zastosowania stawki 0%. Czy odbiorca może zmusić mnie do zmiany stawki? W jakich przypadkach można stosować stawkę 0% dla rzepaku?

Mariusz K. (woj. wielkopolskie)

Kiedy zerowa stawka VAT dla rzepaku?

Ustawa z 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom przedłużyła do 31 października 2022 r. obowiązywanie tzw. tarczy antyinflacyjnej w zakresie obniżonych stawek VAT.

Stawka 0% dotyczy sprzedawanych produktów rolnych wymienionych w poz. 1–8 zał. 10 do ustawy o VAT. Są to m.in. nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza – wyłącznie towary przeznaczone do spożycia przez ludzi.

r e k l a m a

Co z produktami na inne cele niż konsumpcyjne?

W pozostałych przypadkach obowiązuje stawka 8%. Faktycznie nasiona rzepaku nie są wprost przeznaczone do spożycia przez ludzi, natomiast po przetworzeniu olej rzepakowy, wymieniony w poz. 10. załącznika nr 10, korzysta ze stawki 0% pod warunkiem takiego przeznaczenia (olej do produkcji paliwa ma stawkę 23%, a olej na paszę – 8%).

Zatem należy przyjąć, że nasiona rzepaku nieprzetworzone powinny mieć stawkę 8% VAT. W tym stanie rzeczy korekta faktury za rzepak do stawki 0% byłaby możliwa tylko w przypadku, gdy odbiorca wykaże, że nasiona rzepaku będą przeznaczone do bezpośredniego spożycia – co oczywiście jest niemożliwe.

Kto ustala właściwą składkę VAT?

Za ustalenie właściwej stawki VAT jest zawsze odpowiedzialny dostawca, który może wystąpić o wydanie wiążącej informacji stawkowej do Krajowej Informacji Skarbowej, a odbiorca nie może zmusić formalnie nabywcy do zmiany stawki VAT bez uzasadnienia.

Roman Włodarz
fot. Sierszeńska

Najbliższy dyżur naszego eksperta VAT dla Prenumeratorów już 14 września! 

autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Kiedy gmina może naliczyć VAT przy zakupie działki rolnej?

Rolnik, podatnik VAT, kupił działkę rolną w gminnym przetargu i zapłacił 23% podatek. Czy gmina słusznie naliczyła VAT do tej działki? Co na ten temat mówią przepisy?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Powrót do zwolnienia a korekta VAT. Jak ją obliczyć?

Nasz Czytelnik jest producentem świń i w związku z sytuacją na rynku ma coraz większą nadwyżkę VAT do zapłaty co miesiąc. Chciałby jeszcze w tym roku powrócić do zwolnienia, ale boi się korekty VAT. Jak ją obliczyć w tej sytuacji? Odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Tarcza antyinflacyjna przedłużona - niższe stawki podatku VAT

Prezydent Andrzej Duda 21.10 podpisał dwie ustawy. Jedna dotyczy przedłużenia obniżek stawek VAT na niektóre produkty wykorzystywane w gospodarstwie rolnym. Jak długo VAT będzie niższy i jaką grupę produktów obejmuje?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)