Skutki zakupu ciągnika z kradzieży
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Skutki zakupu ciągnika z kradzieży

15.07.2020autor: adw. Mikołaj Pomin

Kupiłem używany traktor od handlarza. Po krótkim czasie policja go zabezpieczyła w związku z podejrzeniem, że pochodzi z kradzieży. Co w tej sytuacji mogę robić?

Jak się okazuje, również nabycie pojazdu od handlarza nie gwarantuje bezpieczeństwa transakcji. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie maszyny przed zakupem. Można tego dokonać na policji lub w wyspecjalizowanych firmach, które za niewielką opłatą (w stosunku do wartości pojazdu) sprawdzą jego legalność. W przypadku podejrzenia, że dana rzecz pochodzi z kradzieży, policja ma prawo ją zabezpieczyć, przekazując na parking policyjny.

Na postanowienie o takim zabezpieczeniu przysługuje zażalenie. Oczywiście, gdyby okazało się, że traktor nie pochodzi z przestępstwa, zostanie wydany właścicielowi bez konieczności ponoszenia przez niego jakichkolwiek kosztów. Co więcej, gdy zabezpieczenie okazałoby się bezzasadne lub zbyt długie, właściciel ma prawo żądać odszkodowania za poniesione szkody.

W znacznie gorszej sytuacji byłby nabywca traktora, gdyby został on wcześniej skradziony lub wprowadzony nielegalnie na teren Polski. W zasadzie bowiem nabycie nielegalnego sprzętu, poza wyjątkowymi przypadkami, oznacza jego utratę.

W takich przypadkach pozostaje dochodzić od sprzedawcy zwrotu zapłaconej ceny, co najczęściej jest niemożliwe, gdyż ci nieuczciwi sprzedający świadomie „trefny” sprzęt robią wszystko, by nabywcy nie mieli z czego ściągać pieniędzy. Kupno ciągnika to wydatek od kilku do nawet kilkuset tysięcy, często zasilany z kredytu. Konsekwencje utraty sprzętu mogą być zatem bardzo dotkliwe. Warto zatem przed zakupem wydać parę groszy, by mieć pewność transakcji.

adw. Mikołaj Pomin
autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wypadki rolnicze

Zwoził zboże rolnikowi, nagle zniknął z Ursusem

Dziwna historia przytrafiła się rolnikowi z gminy Nowa Karczma w powiecie kościerskim w woj. pomorskim. 25-latek pomagał mu zwieźć zboże z pola, skończył pracę, po czym odjechał Ursusem w siną dal...  

czytaj więcej
Porady prawne

Spór braci o dojazd do pola

Ja i mój brat jesteśmy współwłaścicielami działki dojazdowej, o którą się spieramy. Jak rozwiązać ten spór, bym nie miał w przyszłości kłopotów z dojazdem do pól?

czytaj więcej
Porady prawne

Udziały OSM w spadku po ojcu

Mój nieżyjący ojciec był udziałowcem mleczarni, która niedawno upadła. Syndyk odmawia mi wypłaty za udziały, bowiem twierdzi, że poświadczenie dziedziczenia po ojcu zrobiłam u notariusza, zamiast w sądzie i nie ma pewności, że jestem spadkobiercą. Czy syndyk ma rację?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)