Rolnictwo regeneracyjne i kredyty węglowe - sprawdź, czy wiesz, co stoi za tymi pojęciami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnictwo regeneracyjne i kredyty węglowe - sprawdź, czy wiesz, co stoi za tymi pojęciami

26.09.2022autor: Karol Pomeranek

Choć prawie 40% badanych rolników prawidłowo kojarzy rolnictwo regeneracyjne z ochroną środowiska, poprawą właściwości gleby czy redukcją gazów cieplarnianych, sam termin jest mało popularny. Podobnie zresztą jak „kredyty węglowe”. To wnioski z ostatniego badania rolników autorstwa firmy badawczej Martin & Jacob.

Termin „rolnictwo regeneracyjne” mało znany rolnikom

Dokładnie 38% procent rolników biorących udział w badaniu, zleconym przez Bank BNP Paribas – jak czytamy w komunikacie – nie wie, czym jest rolnictwo regeneracyjne, choć podobna liczba badanych prawidłowo kojarzy je z ochroną środowiska, poprawą właściwości gleby oraz redukcją gazów cieplarnianych

rolnictwo_regeneratywne_raport_z_badania-07 skojarzenia z rolnictwem regeneratywnym

Jak przyznają autorzy badania, pokazało ono jednocześnie, że choć polscy producenci nie mają pogłębionej wiedzy na temat rolnictwa regeneracyjnego, to zgodne z nim sposoby uprawy są im dobrze znane. 

r e k l a m a
rolnictwo_regeneratywne_raport_z_badania-10 zainteresowanie przejęciem na regeneratywny model produkcji

Praktyki regeneracyjne stosuje 1/3 badanych rolników

– Jak się okazuje, aż 7 z 14 wymienianych przez Komisję Europejską praktyk regeneracyjnych jest stosowanych przez więcej niż 1/3 z nich. Najczęściej spotykany jest płodozmian, który stosuje aż 64% respondentów. Inne częste praktyki to: wapnowanie gleby, zagospodarowanie resztek pożniwnych, utrzymanie stałych użytków zielonych, racjonalna gospodarka nawozami, szybkie przyorywanie nawozów naturalnych oraz utrzymanie pokrywy roślinnej i międzyplonu – wylicza Izabela Tworzydło, rzeczniczka prasowa BNP Paribas Bank Polska.

rolnictwo_regeneratywne_raport_z_badania-14 powody stosowania wybranych praktyk rolnych

Kredyty węglowe mało znane wśród badanych rolników

Jak wynika ponadto z badania pt. „Postrzeganie rolnictwa regeneracyjnego w Polsce”, zagadnienie „kredyty węglowe” jest dziś praktycznie zupełnie nieznane polskim producentom rolnym

– Aż 57% z nich, nigdy nie zetknęło się z tym pojęciem, a jedynie 8% deklaruje, że wie, co ono oznacza. W tej ostatniej grupie tylko 1/3 badanych podała właściwą definicję wskazując, że jest to prawo do sprzedaży 1 tony pochłoniętego przez glebę CO2 – czytamy w raporcie.

Jak podkreślają autorzy, jeśli producent rolny potwierdzi odpowiednim certyfikatem, że ziemia, którą uprawia, ma zdolność wiązania CO2, każdą tonę wychwyconego z atmosfery dwutlenku węgla będzie mógł sprzedać w postaci papieru wartościowego nazwanego kredytem węglowym.

rolnictwo_regeneratywne_raport_z_badania-04 znajmomość pojęcia kredyt węglowy

Rolnictwo regeneracyjne i kredyty węglowe. W Polsce brakuje źródeł wiedzy!

Michał Siwek, dyrektor departamentu Międzynarodowego Food & Agri Hub w Banku BNP Paribas przyznaje, że trudno o powszechną wiedzę na temat rolnictwa regeneracyjnego i kredytów węglowych w sytuacji, gdy w Polsce brakuje źródeł wiedzy na ten temat

– Tylko 6% rolników i producentów rolnych ocenia dostęp do takich informacji jako wystraczający. Z drugiej strony aż 34% właścicieli ziemskich jest zainteresowanych tematyką rolnictwa regeneracyjnego. Szczególnie widoczne jest to wśród posiadaczy gospodarstw powyżej 100 ha, gdzie odsetek sięga 48%. Brak informacji, to podstawowa bariera dla upowszechniania się praktyk regeneracyjnych, którą chcemy jako bank zniwelować poprzez nasze projekty edukacyjne – zauważa.

rolnictwo_regeneratywne_raport_z_badania-09 ocena stopnia dostępności informacji

fot. Pixabay
grafiki: BNP Paribas
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Dodatek węglowy po 3 listopada. Zobacz, czy możesz uzyskać pieniądze i jak kupić węgiel od gminy

Znowelizowane przepisy ustawy o dodatku węglowym weszły w życie 3 listopada. Co się zmieniło? Kto otrzyma środki finansowe? Czy można ponownie składać wnioski i co z deklaracjami CEEB (Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków)? Na jakich zasadach gminy będą dystrybuowały węgiel i za ile?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Są dodatkowe pieniądze na dopłaty do kredytów na zakup użytków rolnych przez młodych rolników

O możliwości ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych poinformowała w najnowszym komunikacie prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy komplet niezbędnych dokumentów i materiałów [DO POBRANIA].

czytaj więcej
Zarządzanie

Czy spłatę kredytów klęskowych dla rolników można wydłużyć? Resort rolnictwa wyjaśnia

Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziała na skierowane do jej resortu pismo przez Krajową Radę Izb Rolniczych w sprawie wydłużenia spłaty kredytów klęskowych dla rolników. Czy ta odpowiedź usatysfakcjonowała KRIR?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)