Plan poprawy dobrostanu zwierząt tylko do 30 września! Co się stanie jeśli go nie złożysz w terminie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Plan poprawy dobrostanu zwierząt tylko do 30 września! Co się stanie jeśli go nie złożysz w terminie?

28.09.2023autor: Dorota Kolasińska

  Tylko do 30 września br. można złożyć w ARiMR plan poprawy dobrostanu. Co, jeśli już go złożyłeś rok temu lub wcześniej lub jeśli go nie złożysz w terminie?

Plan poprawy dobrostanu należy złożyć w ramach poniższych praktyk:

  • Dobrostan loch,
  • Dobrostan tuczników,
  • Dobrostan krów mlecznych – tylko praktyki zwiększonej powierzchni 20%/50%,
  • Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach – tylko praktyki zwiększonej powierzchni 20%/50%,
  • Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym,
  • Dobrostan opasów – tylko praktyki zwiększonej powierzchni 20%/50%,
  • Dobrostan owiec,
  • Dobrostan kur niosek,
  • Dobrostan kurcząt brojlerów,
  • Dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa,
  • Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach,
  • Dobrostan koni utrzymywanych w systemie otwartym,
  • Dobrostan kóz.

Plan poprawy dobrostanu zwierząt powinien być sporządzony w roku złożenia wniosku przy udziale doradcy rolniczego (wyjątek dla kontynuujących Dobrostan zwierząt w ramach PROW 14/20) oraz dostarczony do Agencji w roku 2023 do 30 września 2023 r. (brak złożenia w terminie skutkuje wezwaniem).

r e k l a m a

Co jeśli już złożyłeś Plan poprawy dobrostanu w zeszłym roku lub jeszcze wcześniej?

Rolnicy muszą złożyć cały plan poprawy dobrostanu zwierząt, ale ARiMR zaznacza, że jeżeli rolnik w roku następującym bezpośrednio po roku realizacji danego wariantu realizuje ten sam wariant oraz w sytuacji braku istotnych zmian w planie, rolnik w kolejnym roku posiada ten sam plan, to w takim przypadku składa jedynie „Oświadczenie o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt w roku 2023 do 30 września”.

Dla rolnika realizującego działanie Dobrostan zwierząt w 2022 roku (płatność za rok 2022 została przyznana), który w roku 2023:

dodaje praktyki: wypas, ściółka, wybieg, późniejsze odsadzanie prosiąt, późniejsze odsadzanie cieląt – nie jest wymagane sporządzenia nowego planu,

dodaje praktykę: zwiększona co najmniej o 50% powierzchnia bytowa w pomieszczeniach lub w budynkach – wymagane jest sporządzenie nowego plan poprawy dobrostanu zwierząt.

Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020, a plan poprawy dobrostanu

Rolnik, który realizował Dobrostan zwierząt w ramach PROW 2014-2020, w ramach poniższych wariantów, może realizować ekoschemat Dobrostan zwierząt i posiadać ten sam plan poprawy dobrostanu zwierząt:

Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym (odpowiednik wariantu 2.3 Dobrostan krów mamek PROW 2014-2020),

Dobrostan owiec (odpowiednik wariantu 3.1 Dobrostan owiec PROW 2014-2020),

Dobrostan loch - zwiększona co najmniej o 20% powierzchnia bytowa w pomieszczeniach lub w budynkach (odpowiednik wariantu 1.1 Dobrostan loch – zwiększona powierzchnia w budynkach PROW 2014-2020),

Dobrostan tuczników - zwiększona co najmniej o 20% powierzchnia bytowa w pomieszczeniach lub w budynkach (odpowiednik wariantu 1.2 Dobrostan tuczników – zwiększona powierzchnia w budynkach PROW 2014-2020),

Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych w pomieszczeniach lub budynkach – zwiększona powierzchnia bytowa o 20% (odpowiednik wariantu 2.2 Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach PROW 2014-2020.

W takim przypadku rolnik składa również oświadczenie o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt.

A co się stanie jeśli nie złożysz planu poprawy dobrostanu?

- Brak złożenia planu lub oświadczenia o braku zmian w planie (w przypadku wariantów lub praktyk, dla których jest to wymagane) – pomimo wezwania – skutkuje odmową przyznania płatności dobrostanowej w ramach wariantów oraz praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt.

Źródło: ARiMR

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

"To koniec Europejskiego Zielonego Ładu jaki znamy" - co z dobrostanem zwierząt?

Jak donosi Financial Times, Bruksela obawia się, że realizacja rygorystycznych zasad związanych z dobrostanem zwierząt doprowadziłaby do znacznego zwiększenia cen żywności. Dlatego też Komisja Europejska rozważa rezygnację z tych planów.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Będzie wsparcie do zakupu buhajów hodowlanych i systemów jakości w ramach dobrostanu zwierząt. Strategia „Polska Wołowina 2030”

  Dzisiaj w ministerstwie rolnictwa odbyło się spotkanie w ramach Porozumienia Rolniczego ds. Wołowiny, w którym brali udział eksperci branżowi oraz Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa oraz Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej. Można śmiało powiedzieć, że strategia „Polska Wołowina 2030” może wdrożyć kilka bardzo skutecznych działań zarówno dla producentów opasów i hodowców bydła mięsnego czystych ras. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy 2023: Dokumenty i terminy w dobrostanie zwierząt. Nie zapomnij o tym!

Dokumentacja przy realizacji ekoschematu "Dobrostan zwierząt" zaczyna się na wielu rejestrach, kończy na oświadczeniach, po drodze wymagając od hodowców zapamiętania i przestrzegania dokładnych terminów. O czym rolnik musi pamiętać, jeśli chce dostać dopłatę?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)