Nie będzie aplikacji mobilnej eWniosekPlus?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nie będzie aplikacji mobilnej eWniosekPlus?

03.01.2023autor: Karol Pomeranek

Resort rolnictwa przesłał odpowiedź Krajowej Radzie Izb Rolniczych w związku z wnioskiem przyjętym przez to gremium w sprawie rozszerzenia aplikacji eWniosekPlus o formę mobilną. Co z niej wynika?

MRiRW obawia się o... precyzję nanoszonych danych

Jak tłumaczy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, głównym zadaniem aplikacji eWniosekPlus jest umożliwienie złożenia wniosku o przyznanie płatności, w tym szczególności płatności obszarowych. 
– Podstawową funkcjonalnością służącą temu celowi jest możliwość graficznego przedstawienia powierzchni gruntów objętych wnioskiem o przyznanie wsparcia. Deklarowanie poszczególnych działek rolnych odbywa się przez ręczne wyrysowanie granic upraw na dedykowanej mapie cyfrowej. Dane graficzne przedstawiające granice poszczególnych upraw powinny być nanoszone przez użytkowników precyzyjnie i w sposób niebudzący wątpliwości, gdyż wyznaczona przez nie powierzchnia stanowi podstawę wniosku o przyznaje płatności i ma decydujący wpływ na ich wysokość – czytamy.
r e k l a m a

Mobilna wersja mogłaby powodować zwiększenie poziomu błędów?

Resort rolnictwa podkreśla, iż priorytetem przy rozbudowie tego narzędzia jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników, włączając w to ograniczenie ryzyka popełniania błędów przy wprowadzaniu danych graficznych. 
– W opinii Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która odpowiada za przygotowanie i obsługę aplikacji, jej mobilna wersja, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych funkcjonalności (w szczególności odpowiednie skalowania obrazu) mogłaby powodować m.in. zwiększenie poziomu błędów popełnianych przez użytkowników – tłumaczy MRiRW, dodając że od 2018 r. wszyscy użytkownicy aplikacji eWniosekPlus mogą korzystać z niej na urządzeniach mobilnych (telefon, tablet), logując się za pośrednictwem dedykowanych przeglądarek internetowych, dzięki czemu zapewniony jest stały i mobilny dostęp do aplikacji.

Dostęp mobilny jest, ale czy działa? Komentarze użytkowników mówią same za siebie, o czym pisaliśmy tutaj. Tymczasem w oczekiwaniu na powstanie aplikacji rolniczych na smartfony rolnicy starają się funkcjonować w sferze elektronicznie składanych wniosków, co nie jest łatwe, biorąc pod uwagę szwankujące systemy
Rolnicy, nie tylko młodzi, potrzebują sprawnie działających udogodnień - wtedy zwiększenie poziomu błędów nie będzie problemem.
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Aplikacja IRZplus to kompletna katastrofa: błędne dane komplikują pracę rolnikom

Nowa aplikacja IRZplus zamiast ułatwiać życie hodowcom, stwarza kolejne problemy. Przerwy techniczne, błędy, brak danych albo ich nadmiar – to tylko niektóre z komplikacji, które uniemożliwiają rolnikom poprawne zgłoszenie zdarzeń w stadzie.

czytaj więcej
Zarządzanie

Pomoc suszowa 2022: Aplikacja szwankuje, rolnicy zdenerwowani. Czy termin naboru wniosków będzie wydłużony?

Tydzień temu (31 października - przyp. red.) minął termin składania wniosków o szacowanie strat suszowych w aplikacji na stronie gov.pl. Do ostatniej chwili rolnicy próbowali to robić, ale nie wszystkim się udało. Jak informowali nasi Czytelnicy - aplikacja często się zawieszała. Ci, którym udało się mimo wszystko złożyć wniosek w terminie mają kolejny problem - aplikacja nie pozwala pobrać protokołów szacowania strat i ich kalkulacji. A termin składania wniosków mija 15 listopada br. Czy będzie on zatem przedłużony?

czytaj więcej
Aktualności

KRIR: Rolnicy potrzebują mobilnej wersji aplikacji eWniosekPlus

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje do resortu rolnictwa o mobilną wersję aplikacji eWniosekPlus. Jak argumentuje Izba, młodzi rolnicy potrzebują stałego dostępu do aplikacji. Jak system działa aktualnie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)