Jak idą wypłaty dopłat do pszenicy, kukurydzy i gryki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak idą wypłaty dopłat do pszenicy, kukurydzy i gryki?

07.07.2023autor: Dorota Kolasińska

  Nabór wniosków na dopłaty do pszenicy, gryki i kukurydzy trwał od 13 kwietnia do 30 czerwca br., a płody rolne musiały być sprzedane w terminie od 1 grudnia do 14 kwietnia br. Ile rolników wnioskowało o pomoc i ile pieniędzy już trafiło na konta rolników?

Do 30 czerwca br. rolnicy złożyli 69 tys. wniosków, jednak to dane niepełne ponieważ niektórzy rolnicy wnioski wysyłali pocztą i kompleksowa oraz pełna informacja na ten temat pojawi się dopiero za 30 dni. Jak podkreśla Agencja wypłata tej pomocy trwała od 21 czerwca br. i od 6 lipca wypłacono 450 mln zł 44,5 tys. rolnikom.

W naborze o dopłaty do pszenicy, kukurydzy w związku z nowelizacją w maj rozporządzenia o pomoc, poza producentami pszenicy lub kukurydzy, mogli ubiegać się producenci gryki, a termin przyjmowania wniosków został wydłużony do 30 czerwca 2023 r., wsparciem została objęta większa powierzchnia upraw – 300 ha, ponadto wzrosły stawki pomocy. Rolnicy, którzy złożyli wnioski przed nowelizacją mogli składać korekty wniosków. Agencja akceptowała faktury lub duplikaty wystawione przez podmiot uprawniony do prowadzenia działalności w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż, lub podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą.

Jak obliczano wysokość pomocy?

W przypadku gospodarstw indywidualnych wysokość pomocy nie mogła przekroczyć iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw pszenicy, kukurydzy lub gryki, do której producent rolny otrzymał dopłaty bezpośrednie za 2022 r., jednak nie więcej niż 300 ha łącznie i iloczynu stawki pomocy oraz powierzchni upraw, którą oblicza się jako iloraz liczby ton pszenicy (5,5), kukurydzy (7) lub gryki (1,6) wynikającej z załączonych faktur i współczynnika.

O pomoc mogły się ubiegać spółdzielnie rolników

Natomiast gdy o pomoc starały się rolne spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie rolników, limit dofinansowania obliczany jest jako iloczyn 300 ha oraz liczby rolników należących do spółdzielni. By zastosować ten algorytm, organizacje te w okresie trzech lat poprzedzających złożenie wniosku o wsparcie musiały poddać się specjalnemu badaniu, o którym mówi Prawo spółdzielcze.

Stawki dopłat do kukurydzy, pszenicy i gryki

                       
województwa

pszenica

kukurydza

gryka

lubelskie, podkarpackie

1375 zł/ha
(poprzednia stawka
825 zł/ha)

1750 zł/ha
(poprzednia stawka
1050 zł/ha)

875 zł/ha

małopolskie, świętokrzyskie, mazowieckie, podlaskie

1265 zł/ha
(poprzednia stawka
660 zł/ha)

1610 zł/ha
(poprzednia stawka
840 zł/ha)

805 zł/ha

pozostałe województwa

1100 zł/ha
(poprzednia stawka
495 zł/ha)

1400 zł/ha
(poprzednia stawka
630 zł/ha)

700 zł/h

 

Oprac. dkol na podst. ARiMR

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

UWAGA! Nabór o dopłaty dla producentów pszenicy i kukurydzy tylko do 30 czerwca!

Do 30 czerwca trwa nabór o pomoc dla producentów pszenicy, kukurydzy oraz gryki, którzy ponieśli straty w wyniku agresji Rosji na Ukrainę, a ziarno sprzedane zostało w okresie od 1 grudnia 2022 do 14 kwietnia 2023 roku. ARiMR zaczęła już wypłacać pieniądze, do tej pory do rolników starających się o dopłaty z tego tytułu trafiło już 222 mln zł. Gdzie należy złożyć dokumenty?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do pszenicy, kukurydzy i gryki. Kto musi dokonać zmiany we wniosku o przyznanie pomocy?

Od piątku 14 kwietnia br. trwa nabór wniosków w ARiMR o przyznanie dopłat do zbóż, a konkretnie do pszenicy i kukurydzy. Tydzień temu w tym naborze umożliwiono wnioskowanie także o dopłaty do gryki, a dziś pojawił się także nowy wzór wniosku. Sprawdź, czy musisz złożyć go ponownie, jeżeli już wnioskowałeś o dopłaty do zbóż!

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)