Ekoschematy w pytaniach i odpowiedziach: Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ekoschematy w pytaniach i odpowiedziach: Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia

26.09.2023autor: Agata Stachowiak

W cyklu artykułów poświęconych realizacji w praktyce zobowiązań wynikających z ekoschematów odpowiadać będziemy na pytania, które nurtują rolników najczęściej. Dzisiaj zajmiemy się praktyką „Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia”.

1.    Ile pieniędzy mogę dostać za wykonanie praktyki wymieszania obornika z glebą?

W ramach praktyki można skorzystać z dwóch opcji: w wariancie podstawowym lub w wariancie z wapnowaniem. Za wykonanie praktyki w wariancie podstawowym można otrzymać 1 pkt/ ha (około 100 zł) a za wariant z wapnowaniem 3 pkt/ha (około 300 zł)

2. Skąd mam wiedzieć, czy należy mi się dopłata do wariantu z wapnowaniem, czy nie?

Plan nawozowy ma określać dawki składników pokarmowych (N, P, K i Mg oraz potrzeby wapnowania). Przed przystąpieniem do ekoschematu należy wykonać próby gleby dla całego gospodarstwa. Wsparcie w zakresie wapnowania do danej działki rolnej przysługuje raz na 4 lata do gruntów, których pH ≤ 5,5, o ile rolnik w terminie 4 lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie płatności nie otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej decyzji w sprawie przyznania dofinansowania na zakup nawozu wapniowego.

r e k l a m a

Zobacz koniecznie: Ekoschematy w pytaniach i odpowiedziach: Wymieszanie obornika na gruntach ornych


3. Czy plan nawozowy muszę mieć już opracowany na dzień wysyłania wniosku, czy mogę go „dosłać” w późniejszym terminie?

Plan nawozowy nie musi być opracowany na dzień wysyłania wniosku. Rolnik musi posiadać plan nawozowy opracowany najpóźniej w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności, z tym że taki plan może uwzględniać również nawożenie działek z uprawami ozimymi deklarowanymi jako plon główny w 2023 r., lub do 30 września danego roku (w przypadku upraw ozimych wysiewanych w roku złożenia wniosku)

4. Czy plan nawozowy mogę sporządzić sam, czy musi to zrobić doradca?

Planu nawozowego nie musi sporządzić doradca rolny, można to zrobić samemu. Sporządza się go na piśmie lub przy użyciu narzędzia INTER-NAW lub innego narzędzia służącego opracowaniu planu nawozowego.

5. Czy muszę robić jakieś dodatkowe rzeczy jeśli zdecyduję się na ten ekoschemat?

Tak. Dodatkowo, rolnik ma obowiązek: 1.  prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych, z uwzględnieniem stosowania nawozu wapniowego jeśli dotyczy, 2. posiadać imienne dokumenty potwierdzające zakup nawozu wapniowego, w którym wskazano jego ilość, 3.  Przy wariancie z wapnowaniem - złożyć oświadczenia o nieotrzymaniu decyzji przyznającej wsparcie do wapnowania z NFOŚiGW.

6. W jaki sposób dostarczyć Agencji załączniki?

Papierowo, lub za pośrednictwem aplikacji E-wniosek
7. Co muszę wpisywać w rejestrze zabiegów agrotechnicznych w ramach ekoschematu Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia?

Wszystkie zabiegi związane z nawożeniem roślin.

Agata Stachowiak
Fot: Sierszeńska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nawożenie fosforem w systemie bezorkowym

Jak podawać fosfor bez pługa? Czy jesienią przemieści się w głąb gleby i będzie stymulować korzenie?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Nawożenie dolistne ozimin. Jakie dawki zastosować?

Nawożenie nalistne jesienią zawsze było rozpatrywane pod kątem poprawy zimotrwałości roślin. Można mieć wątpliwości, czy zabiegi te są konieczne, skoro w ostatnich latach mamy do czynienia z ciepłymi zimami. Zatem rośliny powinniśmy w ten sposób zabezpieczać już nie przed długotrwałymi okresami minusowych temperatur, ale przed gwałtownymi ich spadkami. W tym roku na początku stycznia w niektórych rejonach kraju temperatury sięgały +17–18°C, a w Warszawie 1 stycznia zanotowano +18,9°C! Nawożenie jesienne ma zapobiec negatywnym skutkom gwałtownego spadku z takiego poziomu do nawet tylko lekko minusowych temperatur.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Znamy oficjalne stawki dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Kiedy rusza wypłata zaliczek?

Resort rolnictwa opublikował projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2023 r. Ukazało się też rozporządzenie Ministra Rolnictwa w sprawie wypłaty zaliczek za 2023 r. z tytułu niektórych rodzajów pomocy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Kiedy rozpocznie się wypłata zaliczek na poczet dopłat? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)