Ekoschematy: Praktyka opracowania i przestrzegania planu nawożenia tylko dla roślin jarych czy też dla ozimych?
Pierwszych 5 tygodni akcji przyjmowania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2023 rok pokazało, że najchętniej wybieranych przez rolników ekoschematem jest Rolnictwo węglowe ze wszystkimi swoimi praktykami. Jedną z nich jest opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia. Skoro ekoschematy obowiązują w roku kalendarzowym na nie gospodarczym (od żniw do żniw), to czy kwalifikują się do tej praktyki tylko rośliny jare czy także ozime? Nasz ekspert radzi.
Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie o ten właśnie wariant opracowania i przestrzegania planu nawożenia w kontekście roślin jarych i ozimych. Pytanie brzmiało: Czy zgodnie z nowymi zasadami ekoschematem dotyczącym nawożenia obejmujemy tylko rośliny jare, czy również oziminy zasiane jesienią 2022?
Ozime do ekoschematów, ale na określonych warunkach
- Dopuszczono taką możliwość. Docelowo będziemy musieli przebadać glebę i stworzyć plan nawożenia dla wszystkich trwałych użytków zielonych i gruntów ornych. Obecnie dla działek, na których rosną oziminy zasiane zeszłego możemy tego nie robić – najczęściej nie mamy dla nich aktualnych analiz glebowych. W takim wypadku będziemy tworzyć plan nawożenia na kolejny rok i jesteśmy zobowiązani przebadać próby glebowe po żniwach. Ten warunek trzeba spełnić do 30 września i wówczas można zgłosić ten grunt do ekosechmatu - także w trwającej teraz kampanii. Chodziło o to, by jak najwięcej gruntów zostało objętych tym ekoschematem, bo jesteśmy w okresie przejściowym, a w skali kraju mamy dużo ozimin i pola te przy innej interpretacji nie załapałyby się na te pieniądze. Próby wykonane w zeszłym roku lub dwa lata temu są ważne, ale konieczne jest, by na wydruku z wynikami analizy były oznaczone działki ewidencyjne i powierzchnie. W przeciwnym razie Agencja może nie uznać tych wyników. Płatność przysługuje za hektar uprawy określanej na podstawie bazy zgłoszonych działek ewidencyjnych i ich wielkości. Musimy więc wiedzieć, na których działkach były stosowane nawozy - tłumaczył ekspert z CDR w Radomiu.
Jak łączyć ze sobą ekoschematy?
Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.
CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:
Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?
Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?
Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?
Czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa?
Jak w nowym wniosku o dopłaty zadeklarować elementy nieprodukcyjne pod normę DKR 8?
Dopłaty 2023: W jaki sposób zrobić wsiewki aby skorzystać z ekoschematów?
Paulina Janusz-Twardowska
<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>
Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online
Najważniejsze tematy