Ekoschematy 2023: Międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe – co trzeba zgłosić do ARiMR?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ekoschematy 2023: Międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe – co trzeba zgłosić do ARiMR?

29.07.2023autor: Grzegorz Ignaczewski

Warianty ekoschematu „Rolnictwo węglowe” to najczęściej wybierane praktyki dodatkowe w tegorocznych wnioskach. O czym należy pamiętać przy wypełnianiu zobowiązania międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe? Pamiętaj o terminach i dokumentach!

Wraz z nadejściem żniw rozpoczyna się czas realizacji zobowiązań zadeklarowanych w tegorocznych wnioskach ekoschematów. Przybliżamy zasady dotyczące dokumentowania realizacji ekoschematów i terminy, o których nie można zapomnieć.

Rolnictwo węglowe: Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe

Warianty ekoschematu „Rolnictwo węglowe” to najczęściej wybierane praktyki dodatkowe w tegorocznych wnioskach. Wariant międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe – w tym przypadku musimy pamiętać, że jeśli zadeklarowano wariant dotyczący wsiewki w uprawę główną, trzeba poinformować ARiMR o dacie zbioru uprawy głównej na specjalnym formularzu (oświadczenie o dacie zbioru uprawy w plonie głównym), na co mamy tylko 7 dni od daty zebrania tegorocznej uprawy głównej.

Trzeba pamiętać również o tym, że po zbiorze uprawy głównej wsiewka musi pozostać na polu do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni (choć może pozostać dłużej i być uprawą główną w kolejnym roku). W przypadku zaś międzyplonów nie musimy informować Agencji ani od dacie zbioru uprawy głównej, ani o dacie wysiewu międzyplonu – trzeba go po prostu wysiać do 1 października i pozostawić na polu do 15 lutego kolejnego roku. Tym przypadku często pojawia się pytanie o możliwość zmiany składu gatunkowego międzyplonu zadeklarowanego pierwotnie we wniosku – takiej zmiany można oczywiście dokonać w terminie do 30 września za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

Jak składać dodatkowe dokumenty?

Oczywiście za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Po zalogowaniu się w aplikacji (tak samo, jak w przypadku składania wniosku o dopłaty), w widocznym po lewej stronie okna głównego menu wybieramy zakładkę „Dok. Uzupełniające”, gdzie mamy od razu możliwość dołączenia trzech rejestrów dotyczących wypasu oraz tzw. załączników niemerytorycznych dla kampanii 2023. I to właśnie wybierając opcję dodania załącznika niemerytorycznego otwieramy długą listę możliwych do dołączenia dodatkowych dokumentów, podobnie jak robiliśmy to dodając załączniki do wniosku o dopłaty bezpośrednie.

ig
fot. Sierszeńska

autor Grzegorz Ignaczewski

Grzegorz Ignaczewski

<p>redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Międzyplon chroni glebę przed erozją

W końcu popadało i na polach, na których udało się skosić rzepak czy zboża można wysiać międzyplony. Nie warto z tym czekać, by zdążył wytworzyć silny system korzeniowy.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy - rolnictwo węglowe. ZMIANY w projekcie!

Ministerstwo rolnictwa proponuje zmiany i uproszczenia w zasadach realizacji ekoschematów na rzecz klimatu i środowiska. Wyjaśniła się m.in. kontrowersyjna sprawa zróżnicowania struktura upraw w Rolnictwie węglowym.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy 2023: Jak prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych?

Za nami rozterki, jakie ekoschematy zadeklarować we wniosku o dopłaty bezpośrednie, teraz przyszedł czas na ich realizację. Nie można zapomnieć o ich odpowiednim udokumentowaniu – bez tego nie ma co liczyć na dodatkowe dopłaty. Wyjaśniamy, jak prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)