Ekoschematy 2023: Jak prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ekoschematy 2023: Jak prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych?

28.07.2023autor: Grzegorz Ignaczewski

Za nami rozterki, jakie ekoschematy zadeklarować we wniosku o dopłaty bezpośrednie, teraz przyszedł czas na ich realizację. Nie można zapomnieć o ich odpowiednim udokumentowaniu – bez tego nie ma co liczyć na dodatkowe dopłaty. Wyjaśniamy, jak prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych.

Dla wielu zadeklarowanych w tegorocznych wnioskach ekoschematów, wraz z nadejściem żniw rozpoczyna się czas realizacji podjętych zobowiązań, a o niektórych musimy pamiętać aż do kolejnej kampanii obszarowej. Przystąpienie do wielu ekoschematów wiąże się także z obowiązkiem prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych.

Rejestr zabiegów agrotechnicznych – jak go prowadzić?

ARiMR przygotowała specjalny wzór rejestru działań agrotechnicznych, który jest uniwersalnym dokumentem, obowiązującym dla rolników zobowiązanych do prowadzenia rejestru działalności ekologicznej, rejestru działalności rolnośrodowiskowej oraz rejestru zabiegów agrotechnicznych wynikających z realizacji ekoschematów.

Jego uniwersalnych charakter sprawia, że rejestr jest dość rozbudowany i oprócz podstawowych danych dotyczących oznaczenia działki, jej powierzchni, uprawianej rośliny itp. zawiera również kolumnę do oznaczania odpowiednim kodem zabiegów związanych z realizacją zadeklarowanych ekoschematów.

  • I tak zabiegi związane z nawożeniem w związku z realizacją ekoschematu „Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia”: należy oznaczać symbolem E_OPN,
  • „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji” należy wpisać E_OBR,
  • „Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo” z kolei oznaczamy symbolem E_PN,
  • „Uproszczone systemy uprawy” należy oznaczać symbolem E_USU,
  • „Wymieszanie słomy z glebą” E_WSG,
  • stosowanie biologicznej ochrony upraw oznaczamy wpisując E_BOU.
r e k l a m a

Jak składać dodatkowe dokumenty?

Oczywiście za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Po zalogowaniu się w aplikacji (tak samo, jak w przypadku składania wniosku o dopłaty), w widocznym po lewej stronie okna głównego menu wybieramy zakładkę „Dok. Uzupełniające”, gdzie mamy od razu możliwość dołączenia trzech rejestrów dotyczących wypasu oraz tzw. załączników niemerytorycznych dla kampanii 2023. I to właśnie wybierając opcję dodania załącznika niemerytorycznego otwieramy długą listę możliwych do dołączenia dodatkowych dokumentów, podobnie jak robiliśmy to dodając załączniki do wniosku o dopłaty bezpośrednie.

Ekoschematy 2023: wszystko o terminach i potrzebnych dokumentach!

autor Grzegorz Ignaczewski

Grzegorz Ignaczewski

<p>redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Maszyny rolnicze

Zawieszany agregat do uprawy pasowej za 40 tys. zł [WYNALAZEK ROLNIKA]

Korzystne opinie rolników dotyczące wschodów, wzrostu i prowadzenia łanu rzepaku, zwłaszcza przy okresowych niedoborach wody to główny powód, dla którego jeden z naszych Czytelników postanowił zbudować agregat do uprawy pasowej we własnym gospodarstwie. Jak to zrobił?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Będą zmiany w PROW: kto straci unijne fundusze, a kto zyska?

Szykują się spore zmiany w rozdysponowaniu środków w ramach PROW. Aby usprawnić wykorzystanie unijnych funduszy, ministerstwo rolnictwa zaproponowało ograniczenie niektórych działań i przeznaczenie zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy m.in. na modernizację gospodarstw rolnych, tworzenie działalności pozarolniczej oraz inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową. Co ze złożonymi już wnioskami?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy 2023: Dokumenty i terminy w dobrostanie zwierząt. Nie zapomnij o tym!

Dokumentacja przy realizacji ekoschematu "Dobrostan zwierząt" zaczyna się na wielu rejestrach, kończy na oświadczeniach, po drodze wymagając od hodowców zapamiętania i przestrzegania dokładnych terminów. O czym rolnik musi pamiętać, jeśli chce dostać dopłatę?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)