Dopłaty do materiału siewnego: wypłaty w toku, a przepisy są niejasne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty do materiału siewnego: wypłaty w toku, a przepisy są niejasne

31.10.2023autor: Patrycja Bernat

Rolnicy, którym groziła utrata płynności finansowej, w związku z wojną na Ukrainie do 14 sierpnia br. mogli ubiegać się o dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Agencja wypłaciła już blisko 127,5 miliona złotych. Niestety, jak się okazało zasady przeprowadzenia naboru wniosków są nie jasne – KRIR wnosi o zmianę przepisów.

O dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w związku z zagrożeniem utraty płynności finansowej wynikającej z wojny na Ukrainie, rolnicy mogli składać wnioski do 14 sierpnia 2023 roku. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło łącznie 52,8 tysięcy wniosków. Na ten moment Agencja dopłaty wypłaciła pieniądze dla 46,3 tys. rolników na łączną sumę 127,5 mln złotych.

Kto mógł starać się o dopłaty?

O dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mogli starać się rolnicy którzy;
  • między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r. nabył materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany określonych gatunków roślin uprawnych;
  • złożył w 2023 r. wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich;
  • w tym roku nie ubiegał się wcześniej o dopłatę do materiału siewnego, a jeżeli składał taki wniosek to go wycofał.

Ile wynosi wysokość wsparcia?

Wysokość wsparcia to iloczyn deklarowanej we wniosku powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym i stawki pomocy wynoszącej:
  • 200 zł/ha do gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi;
  • 300 zł/ha do gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi (z wyłączeniem soi);
  • 500 zł/ha do gruntów ornych obsianych soją;
  • 1200 zł/ha do gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.
r e k l a m a

Niejasne przepisy naboru o dopłaty

W związku ze zgłaszanymi przez rolników problemami związanymi z uzyskaniem dopłat do materiału siewnego, samorząd rolniczy zawnioskował do Prezesa Agencji o wyjaśnienie zasad przeprowadzanego naboru wniosków. KRIR w piśmie do Agencji wniosła także o zmianę przepisów, tak aby wszyscy rolnicy mieli możliwość uzyskania dofinansowania.

W ramach pomocy de minimis co roku wielu rolników składa wnioski o dopłaty z tytułu zużytego materiału do siewu lub sadzenia. Do wniosku trzeba dołączyć faktury poświadczające zakup materiału siewnego, wystawione od dnia 15 lipca roku poprzedzającego złożenie wniosku do dnia 15 czerwca roku, w którym składamy wniosek. Warunek jest taki, że materiał ten został zużyty w tym okresie odpowiednio do siewu lub sadzenia

Brak uzyskania jakiegokolwiek zwrotu za zużyty materiał siewny

Rolnicy, którzy złożyli wnioski w terminie, po uzyskaniu informacji, że mogą otrzymać wyższy zwrot na tych samych warunkach, korzystając z tzw. pomocy wojennej, wycofali swoje wnioski o dopłaty pomocy de minimis w rolnictwie.

- Okazało się, iż do wniosku musiały być dołączone tylko i wyłącznie faktury VAT. W wielu przypadkach spowoduje to brak uzyskania jakiegokolwiek zwrotu za zużyty materiał siewny – czytamy na stronie WIR.

Jak zaznacza samorząd rolniczy konieczne jest wprowadzenie zmiany w przepisach, aby warunki uzyskania pomocy były takie same, jak w przypadku pomocy de minimis.
Bernat Patrycja
na podst. gov.pl/ WIR
Fot: Sierszeńska
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do nawozów: kiedy ARiMR może odmówić wsparcia?

Trwa wypłata dopłat do nawozów, na dzień 25 października br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła wsparcie na konta 342 tys. rolników na kwotę blisko 2,79 mld złotych. Ale Agencja może także odmówić wypłacenia dopłat.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośrednie 2023: ARiMR wypłaciła 3 mld zł zaliczek

Minęły pierwsze 2 tygodnie akcji wypłacania przez ARiMR rolnikom zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich oraz płatności z tytułu ONW. Rolnicy z niecierpliwością czekają na przelewy z Agencji, bo wydatków w gospodarstwach jest o tej porze roku sporo. Ile do dziś pieniędzy wypłaciła ARiMR?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)