Dopłaty bezpośrednie 2023: Czym jest hektar kwalifikowany?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty bezpośrednie 2023: Czym jest hektar kwalifikowany?

10.02.2023autor: Patrycja Bernat

Projekt, który ukazał się w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, traktuje o uznawaniu gruntów za hektary kwalifikowane. Jakie są warunki uznawania gruntów za hektary kwalifikowane, którym mogą zostać przyznane płatności bezpośrednie?

Co to jest hektar kwalifikowany?

Projekt określa, które użytki rolne kwalifikują się do wsparcia w ramach płatności bezpośrednich. Zaznaczono także, że prawo powinno gwarantować wypłacanie wsparcia na użytek rolny, znajdujący się w dyspozycji rolnika, na którym prowadzona jest działalność rolnicza.

W przypadku kiedy to grunty rolne są okazjonalnie i tymczasowo wykorzystywane do działalności niezwiązanej z rolnictwem, oraz kiedy potencjał niektórych rodzajów działalności pozarolniczej w zakresie dywersyfikacji dochodów gospodarstw rolnych również użytków rolnych, wykorzystany może zostać do działalności pozarolniczej, ma być uznany za kwalifikujący się hektar.

Wymogiem jest to, że muszą być one w przewyższającym zakresie wykorzystane do prowadzenia działalności rolniczej.

Które użytki kwalifikują się do wsparcia w formie płatności bezpośrednich?

Zgodnie z intencją prawodawcy unijnego, kwalifikujący obszar nie może być zmniejszony:
  • w przypadku wdrożenia zasad warunkowości, a także ekoschematów w ramach płatności bezpośrednich;
  • kiedy to obszar podlega niektórym wymogom unijnym, dotyczącym ochrony środowiska;
  • wtedy kiedy to teren jest zalesiony w ramach środków rozwoju obszarów wiejskich. W tym w ramach programów krajowych zgodnych z przepisami;
  • gdy są to obszary objęte niektórymi zobowiązaniami dotyczącymi odłogowania.
Do hektara kwalifikowanego włączone zostaną elementy chronione w ramach warunkowości. Z tego względu będzie on obejmował drzewa, które są pomnikami przyrody, oczka wodne (o pow. nie mniejszej niż 100 m2), a także rowy, których szerokość nie przekracza 2m.

r e k l a m a
Czytaj także: Dopłaty bezpośrednie 2023: jak będą wyglądały ekoschematy?

Do hektara kwalifikowanego proponuje się również włączyć:
  • zadrzewienia śródpolne, których łączna powierzchnia nie jest większa niż 100 m²,
  • drzewa w rozproszeniu, które znajdują się na użytkach rolnych. Warunkiem jest ich liczba na hektar, która nie może przekroczyć 100 sztuk (inne niż drzewa owocowe), oraz nie mogą utrudniać w istotny sposób prowadzenia działalności rolniczej.
  • Proponuje się również włączyć oczka wodne, inne niż te, które podlegają obowiązkowi zachowania zgodnie z normą 8 dobrej kultury rolnej, która jest zgodna z ochroną środowiska o powierzchni nie większej niż 100 m².
  • Nieutwardzone drogi dojazdowe, a także pasy zadrzewień, żywopłoty i ściany tarasów. Warunkiem jest nieprzekraczanie przez nie całkowitej szerokości 2 m.

Włączenie do hektara kwalifikowanego oczek wodnych, które podlegają obowiązkowi zachowania zgodnie z normą 8 dobrej kultury rolnej, która jest zgodna z ochroną środowiska, oraz innych oczek, których łączna powierzchnia nie jest większa niż 100 m2 , oznacza, że jako hektar kwalifikujący mogą być również uznane oczka wodne o łącznej powierzchni do 200 m2 , pod warunkiem, że powierzchnia żadnego z oczek wodnych nie przekracza 100 m2.


W przypadku systemów rolno-leśnych, które mogą być uznane za kwalifikujący się hektar, nie stosuje się warunków dotyczących rozproszenia drzew oraz ich liczny na hektar. Zgodnie z tym, systemy rolno-leśne, to grunty orne, a także trwałe użytki zielone, które spełniają warunki przyznawania pomocy w ramach interwencji „Zakładanie systemów rolno-leśnych”. Warunkiem jest między innymi liczba drzew przypadająca na hektar, która wynosi od 150 do 250 drzew.

Zadrzewienia, żywopłoty i oczka wodne

Wybór wcześniej wymienionych elementów krajobrazu oraz uwzględnienie ich w projektowanym rozporządzeniu jest podyktowane ważną funkcją, którą pełnią w polskim krajobrazie, oraz tym, że stanowią tradycyjne elementy użytkowania ziemi w Polsce.

Szczególne znaczenie ze względu na swoją rolę estetyczną i rekreacyjną mają pasy zadrzewień, żywopłoty, ściany tarasów, a także oczka wodne czy zadrzewienia śródpolne, ponieważ wprowadzają do krajobrazu pól uprawnych urozmaicenie. Decydują również o bogactwie przyrodniczym, są siedliskiem wielu gatunków mikroorganizmów, grzybów, roślin czy zwierząt, które bardzo często podlegają ochronie gatunkowej.

Dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe 2023. Na ile pieniędzy względem 2022 roku mogą liczyć rolnicy?


Natomiast nieutwardzone drogi dojazdowe, które włączono do hektara kwalifikowanego, wynika z faktu, że wydzielone są one w obrębie działek rolnych na potrzeby dojazdu do niej. Nie są wydzielone geodezyjnie jako osobne działki ewidencyjne, dlatego też mogą być uznane za struktury, które odpowiadają szerokim miedzom.


Bernat Patrycja
Źródło: WIR
Fot: Envato.Elements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Zwrot podatku VAT. Czy syn może sprzedać na siebie partię rzepaku ojca?

Ojciec wraz z synem gospodarują na dwóch gospodarstwach. Oboje są czynnymi podatnikami VAT. Do końca roku syn sprzedał swój rzepak, a teraz chce sprzedać na siebie partię ojca ze względu na zwrot podatku VAT. Spodziewa się kontroli Urzędu Skarbowego. Czy to możliwe?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

ARiMR przekazuje dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe z PROW. Ile jeszcze pieniędzy musi wypłacić rolnikom?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 1 grudnia 2022 roku wypłaca rolnikom pozostałą część dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych. Dawno już Agencja nie informowała o statusie tych wypłat. Teraz wreszcie mamy najnowsza aktualizację.  Dotychczas łącznie przekazano wnioskodawcom ponad 16 mld złotych.

czytaj więcej

Dopłaty bezpośrednie - rolnicy otrzymali już 16 mld złotych

 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała na konta rolników ponad 16 mld zł w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 r. Wypłaty zaliczek dokonano w ubiegłym roku. Obecnie rolnicy otrzymują wypłaty końcowe. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)