Czy będą zmiany w restrukturyzacji gospodarstw?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy będą zmiany w restrukturyzacji gospodarstw?

26.01.2021autor: wk

Rolnicy zwrócili się z wnioskiem o zmiany zasad przyznawania pomocy w ramach działania "Restrukturyzacja małych gospodarstw”. Zdaniem Podlaskiej Izby Rolniczej należy zwiększyć górną granicę progu kwalifikującego do otrzymania dofinansowania, które z kolei powinno wzrosnąć do 100 tys. złotych. Resort rolnictwa odmówił. Taka decyzja ograniczyłaby pomoc w innych działaniach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.   

Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej Grzegorz Leszczyński oraz poseł Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego zwrócili się do MRiRW z wnioskiem o wprowadzenie zmian w kryteriach działania "Restrukturyzacja małych gospodarstw" realizowanej w ramach PROW. Ich zdaniem należy zwiększyć wielkość ekonomiczną gospodarstw, które kwalifikują się do pomocy do poziomu 16 tys. euro, a także wysokości pomocy do 100 tys. zł. 

- Jest rzeczą powszechnie wiadomą, że ogólna sytuacja gospodarcza, oraz ograniczenia związane z pandemią COVID-19, bardzo wpływają na kondycję ekonomiczną polskich gospodarstw. Wielu rolników zaprzestało obecnie inwestowania w nie ze względu na brak wystarczających środków. Tym bardziej ważne są wszystkie działania, na które rolnicy nie są zmuszeni zaciągać dodatkowych zobowiązań finansowych w postaci kredytów i pożyczek. Zmiana kryteriów owego programu, może więc pomóc wielu rolnikom i być dodatkowym impulsem do rozwoju polskiego rolnictwa – uzasadnili swój wniosek prezes Leszczyński oraz poseł Krajewski. 
r e k l a m a

Pomoc wiązana 

W odpowiedzi na wniosek dotyczący podniesienia górnego progu wyjściowej wielkości ekonomicznej do poziomu 16 tys. euro resort rolnictwa napisał, że sposób ukierunkowania pomocy w poszczególnych działaniach PROW 2014-2020 został określony w przepisach na podstawie negocjacji z negocjacji z Komisją Europejską. I tak pomoc przyznaje się rolnikowi, jeżeli jest posiadaczem gospodarstwa rolnego, którego wielkość ekonomiczna jest mniejsza niż 13 tys. euro. Jest to powiązane z działaniem „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Tu z kolei dolny próg wielkości ekonomicznej dla gospodarstw ubiegających się o dofinansowanie w ramach tego działania wynosi 13 tys. euro.   

MRiRW przypomniało także, że w 2019 r. zmieniło próg wyjściowej wielkości ekonomicznej wynoszący wtedy poniżej 10 tys. euro. I ta zmiana była motywowana umożliwieniem szerszego dostępu do wsparcia zainteresowanym posiadaczom mniejszych gospodarstw planujących ich restrukturyzację. 

- Reasumując, należy stwierdzić, iż w obecnym stanie prawnym nie jest możliwe uwzględnienie zaproponowanego przez Podlaską Izbę Rolniczą postulatu dotyczącego podwyższenia górnego progu wsparcia do poziomu 16 tys. euro w instrumencie „Restrukturyzacja małych gospodarstw”. Przyjęcie takiego rozwiązania wiązałoby się bowiem z koniecznością podwyższenia dolnych progów dla operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” oraz „Premie dla młodych rolników”, co z kolei powodowałoby ograniczenie dostępu do tych instrumentów wsparcia - napisał minister Grzegorz Puda w odpowiedzi udzielonej posłowie S. Krajewskiemu oraz prezesowi G. Leszczyńskiemu. 

Z kolei w sprawie postulatu podniesienia kwoty premii do wysokości 100 tys. zł „Restrukturyzacji małych gospodarstw” resort rolnictwa wyjaśnił, że także nie jest to możliwe z powodu unijnych przepisów. Stanowią one, że maksymalna kwota pomocy dla małych gospodarstw wynosi 15 tys. euro

wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowy system znakowania żywności zaszkodzi owocom

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych sprzeciwia się propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej nowego systemu oznakowania wartości odżywczych na przodzie opakowań żywności. Zdaniem FBZPR taki system będzie niesprawiedliwy dla producentów i wprowadzający w błąd konsumentów. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

„Restrukturyzacja małych gospodarstw” z PROW na nowych zasadach. Co się zmieni?

Skrócenie czasu na wydanie decyzji dla rolnika oraz przyśpieszenie wydawania unijnych środków. To główne założenia zmiany przepisów w działaniu „Restrukturyzacja małych gospodarstw”.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)