25 mld euro dotacji w Planie Strategicznym WPR – jak rolnicy będą mogli skorzystać z tych pieniędzy?
Sejm przyjął ustawę o Planie Strategicznym, która umożliwi rozdysponowanie ponad 25 mld euro dotacji. Rząd apelował do parlamentarzystów o szybkie tempo prac, tak aby rolnicy mogli złożyć wnioski już 15 marca, a 1 grudnia rozpoczęła się wypłata pieniędzy.
Podstawowym celem uchwalonej przez Sejm ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej jest stworzenie podstaw prawnych reformy Wspólnej Polityki Rolnej na poziomie krajowym od roku 2023.
— Plan Strategiczny wiąże się z zupełnie nowym podejściem do wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej. W jednym dokumencie ujęte zostały zarówno interwencje w formie płatności bezpośrednich, interwencje sektorowe, I filar WPR, jak i interwencje dotyczące rozwoju obszarów wiejskich, pomoc techniczna, czyli II filar WPR, a także przejściowe wsparcie krajowe finansowane ze źródeł budżetowych — tłumaczył w Sejmie wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.
Jaki przewidziano budżet Planu Strategicznego?
Plan Strategiczny WPR będzie realizowany ze środków pochodzących z Unii Europejskiej, na które składa się wsparcie w kwocie 17,3 mld euro w ramach I filaru Wspólnej Polityki Rolnej i 4,7 mld euro w ramach II filaru WPR.
Dodatkowo w I filarze WPR realizowane będzie przejściowe wsparcie krajowe finansowane w całości z budżetu krajowego. Wydatki związane ze wsparciem na rzecz rozwoju obszarów wiejskich dodatkowo współfinansowane będą ze środków krajowych. W ramach środków krajowych na ten cel planuje się przeznaczyć ponad 3,2 mld euro. W sumie środki na wsparcie polskiego rolnictwa i rozwój obszarów wiejskich zaplanowane w Planie Strategicznym wynoszą 25,2 mld euro.
Jakie cele ustawy?
Główne cele projektowanej ustawy to określenie:
- podmiotów uczestniczących w realizacji Planu Strategicznego oraz ich zadań;
- podstawowych zadań przyznawania wypłaty i zwrotu pomocy finansowej w ramach interwencji objętych planem strategicznym oraz przejściowego wsparcia krajowego i pomocy technicznej;
- zasad przeprowadzania kontroli w ramach planu strategicznego;
- zasad instrumentów finansowych;
- zasad funkcjonowania krajowej sieci wspólnej polityki rolnej KSOW.
Jakie przewidziano systemy płatności i na jakich warunkach?
Rozwiązania na nową perspektywę finansową UE będą wzorowane na dotychczasowych przepisach. Akredytowaną agencją płatniczą będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a instytucjami pośredniczącymi oraz podmiotami wdrażającymi – samorządy województw.
Przewidziano dwie drogi przyznawania pomocy:
- na podstawie umowy o przyznaniu pomocy;
- w drodze decyzji administracyjnej.
W przypadku pomocy przyznawanej w drodze decyzji pomoc jest przekazywana, jeśli są spełnione warunki jej przyznania określone w przepisach Unii Europejskiej, w przepisach projektowanej ustawy oraz w przepisach wydanych na podstawie tej ustawy.
W drodze decyzji przyznawane będą, tak jak dotychczas, płatności w ramach wsparcia bezpośredniego:
- podstawowe wsparcie dochodów – odpowiednik obecnie obowiązującej jednolitej płatności obszarowej;
- płatność redystrybucyjna;
- płatność dla młodych rolników;
- wsparcie związane z produkcją przyznawane w 13 sektorach:
- w czterech sektorach produkcji zwierzęcej: młode bydło, krowy, owce, kozy,
- oraz w dziewięciu sektorach produkcji roślinnej obejmujących: rośliny strączkowe na nasiona, rośliny pastewne, buraki cukrowe, ziemniaki skrobiowe, pomidory, truskawki, chmiel, len i konopie włókniste.
— Tak jak dotychczas przyznawane będzie także przejściowe wsparcie krajowe – finansowane w całości z budżetu krajowego – w formie płatności niezwiązanej do tytoniu oraz uzupełniającej płatności podstawowej. Płatności te wspierać będą przede wszystkim dochody polskich rolników, przy czym niektóre z nich zaprojektowane zostały w taki sposób, aby w szczególności wspierać aktywne małe i średnie gospodarstwa rolne, które mają realne szanse na rozwój w warunkach globalizacji rynków i zmian oczekiwań konsumentów — wyjaśnił wiceminister R. Bartosik.
Nowość, czyli ekoschematy - dostępne dla wszystkich rolników
Nowym elementem systemu płatności bezpośrednich wspierających realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt będą ekoschematy. Będą one rodzajem płatności bezpośredniej przyznawanej za realizację praktyk, które wykraczają ponad podstawowe wymogi określone w warunkowości. Zadaniem ekoschematów jest realizacja wszystkich celów środowiskowych i klimatycznych Wspólnej Polityki Rolnej dotyczących:
- łagodzenia zmian klimatu,
- wspierania zrównoważonego rozwoju,
- ochrony zasobów naturalnych (woda, gleba i powietrze),
- ochrony bioróżnorodności.
— Projektując ekoschematy, starano się zapewnić, aby były one dostępne dla wszystkich rolników, a przez to powszechnie stosowane w gospodarstwach – zapewnił wiceminister Bartosik.
Jakie płatności znalazły się w II filarze?
W ramach drugiego filara WPR będą przyznawane środki na:
- płatności ONW,
- płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne,
- płatności ekologiczne i premie z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych,
- wsparcie inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych.
W przypadku pozostałych interwencji Planu Strategicznego pomoc będzie przyznawana na podstawie umowy o przyznaniu pomocy, a warunki, na jakich będzie możliwe przyznanie tej pomocy, będzie określać co do zasady regulamin danego naboru wniosków o przyznanie pomocy opracowany w zgodzie z wytycznymi instytucji zarządzającej.
Potrzeba szybkich prac parlamentarnych - od kiedy wypłaty i zaliczki?
— Z uwagi na harmonogram rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, przejściowego wsparcia krajowego oraz niektórych płatności w ramach II filaru Wspólnej Polityki Rolnej, który został zaplanowany na dzień 15 marca, projektowana ustawa powinna wejść w życie w jak najkrótszym czasie. Dotrzymanie tego terminu pozwoli na terminową wypłatę płatności rolnikom od 1 grudnia oraz da możliwość wypłaty zaliczek od 1 października – podsumował Ryszard Bartosik.
wk
fot. sejm.gov.pl
Najważniejsze tematy