Robert Telus po sztabie kryzysowym na granicy z Ukrainą. Jakie ma plany?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Robert Telus po sztabie kryzysowym na granicy z Ukrainą. Jakie ma plany?

07.04.2023autor: Dorota Kolasińska

Wczoraj Robert Telus, został zaprzysiężony na stanowisko ministra rolnictwa. Był wieczorny sztab kryzysowy i zaplanowano wizytę na polsko-ukraińskiej granicy. Co zamierza nowy szef resortu rolnictwa?

Problemów w polskim rolnictwie nie brakuje. Nowy minister rozpoczyna swoje zadania w resorcie rolnictwa od sprzątania bałaganu na rynku zbóż. A trochę ich jest - około 8 mln ton. Na razie propozycje rozwiązania problemów są mgliste - wzmożone kontrole zboża na granicy, wzmocnienie kadry kontrolujących napływające produkty z Ukrainy inspektorów oraz częste sztaby kryzysowe w MRiRW na temat rynku zbóż. 


- Nominację przyjąłem z wielką dumą i zaszczytem. Ale chyba wszyscy rozumieją z największą odpowiedzialnością. Wiem i zdaję sobie sprawę z tego co mnie czeka – mówił Robert Telus, minister rolnictwa podczas konferencji prasowej. Nowy szef resortu rolnictwa obiecał rolnikom, że nie będzie oszczędzał sił i czasu, pomysłów i pracy, na to aby rolnictwo było silne. Taki cel postawił sobie minister Telus. Zaczyna go realizować, przy pomocy zwołanego sztabu kryzysowego w czwartkowy wieczór i wyjazd w piątkowy poranek na granicę z Ukrainą.

- Na pewno zrobię wszystko, aby zboże niepewnej jakości nie wpływało do Polski i do Europy. To jest nasz obowiązek – powiedział Telus.


W magazynach zbożowych jest około 8 mln ton zboża. Rząd chce zapasy do lipca, do pierwszych żniw rozładować do poziomu mniej więcej 5-6 mln ton. Robert Telus powiedział, że będzie to priorytet, ale nie zdradził szczegółów w jaki sposób rząd zamierza tą machinę uruchomić. Szef resortu rolnictwa twierdzi, że jest w kontakcie z protestującymi rolnikami z NSZZ Solidarność RI z zachodniopomorskiego, ale również z rolnikami reprezentującymi Stowarzyszenie Oszukana Wieś.

r e k l a m a

Sztab kryzysowy dot. rynku zbóż

Głównym tematem podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w MRiRW była sytuacja na rynku zbóż.

– Zarówno transport kolejowy, jak i drogowy jest w pełni kontrolowany, aby na teren Polski, a tym samym  również na teren Unii Europejskiej nie został wpuszczony żaden produkt o niepewnej jakości. Jakość wwożonych produktów musi być zgodna z przepisami. To jest dla nas niezwykle istotne, tak ze względu bezpieczeństwa żywności, jak i ze względu na eksport naszej żywności – podkreślił minister Robert Telus.

Robert Telus w piątkowy poranek udał się na granicę polsko-ukraińską. Miał zamiar spotkać się z ministrem rolnictwa Ukrainy, Mykołą Solskim.


– Na granicy spotkamy się również z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim w celu bliższego zapoznania się propozycjami strony ukraińskiej w kwestii eksportu produktów rolnych z tego kraju – powiedział minister Robert Telus.

W KPRM trwa posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera, będzie omawiana sytuacja na rynku zbóż.

✔️ kwestie związane z zagrożeniami epidemicznymi
✔️ sytuacja na rynku zbóż 🌾 pic.twitter.com/YXW57SU7b0

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 7, 2023 Robert Telus spotkał się z premierem Morawieckim, omówili kwestie dotyczące aktualnych i przyszłych działań na rynku zbóż.


Jak wyglądają kontrole na granicy?

Zboże z Ukrainy jest kontrolowane przez cztery inspekcje – GIS, GIW, IJHARS i PIORIN. Jednak z informacji, których udzieliły instytucje wynika, że aby kontrole odbywały się sprawnie i efektywnie jest zdecydowanie za mało pracowników.

- Na granicy z Ukrainą znajdują się następujące punkty weterynaryjnej kontroli granicznej: w Hrebennem, Hrubieszowie, Dorohusku, Korczowej i Medyce. Przesyłki pasz podlegają kontrolom urzędowym przeprowadzanym przez pracowników granicznych inspektoratów weterynarii z wyżej wymienionych przejściach granicznych. Na przejściu drogowym w Hrebennem oraz Dorohusku kontrola przeprowadzana jest w dzień przez 2-3 inspektorów , w nocy 1-2 inspektorów. Na przejściu drogowym w Korczowej jak również na przejściu kolejowym w Medyce kontrola przeprowadzana jest w dzień przez 2-3 inspektorów , w nocy 2 inspektorów. Natomiast na przejściu kolejowym w Hrubieszowie kontrola przeprowadzana jest w dzień przez 1-3 inspektorów, w nocy punkt kontrolny jest zamknięty – informuje GIW. Z kolei GIS poinformował, że podczas kontroli na granicy organy PIS żądają przedłożenia przez importera jedynie dokumentów potwierdzających bezpieczeństwo, w tym wyników badań laboratoryjnych, a w przypadku ich braku lub wątpliwości, co do bezpieczeństwa danego towaru, czy stanu higienicznego środka transportu, pobierane są próbki do badań laboratoryjnych.

- Z tego względu kontrola graniczna opiera się na kontroli dokumentacji, a ocena partii towaru i pobieranie próbek do badań zależy od oceny ryzyka w uzasadnionych sytuacjach. W przypadku gdy w trakcie granicznej kontroli sanitarnej zostanie stwierdzone, że produkt nie spełnia wymagań w zakresie bezpieczeństwa żywności np. zawiera pestycydy w ilości przekraczającej najwyższy dopuszczalny poziom lub zanieczyszczenia chemiczne powyżej wyznaczonego maksymalnego poziomu, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejmują działania, aby takie produkty nie zostały dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej. Obecnie w niektórych punktach kontroli granicznej obserwuje się okresowo zwiększoną liczbę towarów zgłaszanych do granicznej kontroli sanitarnej, ale jednocześnie obecny system pracy oraz zasoby kadrowe PIS (w większości przypadków praca realizowana jest w systemie 24h/7 dni) zapewniają przeprowadzanie kontroli na bieżąco – podaje z kolei GIS.

Minister na granicy z Ukrainą

Robert Telus chce aby kontrole na granicy były dokładne. Pytanie jak to zrobić, aby ruch jednocześnie odbywał się sprawnie, a na granicy nie tworzyły się kolejki.

Rolnicy z Oszukanej Wsi chcą porozmawiać z nowym ministrem. Czy tak się stanie, przekonamy się niebawem.


dkol

Fot. gov.pl

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Protesty rolników w Rumunii i Bułgarii. KE nie rozwiąże rynkowych problemów

Fala protestów we Wschodniej Europie coraz bardziej się rozszerza, od Polski i Bułgarii po Rumunię. Rolnicy sprzeciwiają się niekontrolowanemu i masowemu importowi ukraińskiego zboża, które pozostaje w krajowych magazynach. Pomoc, jaką zaoferowała Komisja Europejska, nie tylko nie zmniejszyła problemów na rynku zboża, ale też wzmocniła niezadowolenie rolników, którzy uważają, że proponowane środki zaradcze są nieskuteczne.

czytaj więcej

Robert Telus nowym ministrem rolnictwa. Co na to rolnicy?

Henryk Kowalczyk wczoraj złożył rezygnację ze stanowiska ministra rolnictwa. Decyzja wymagała ze strony rządu szybkich kroków w kryzysowej sytuacji w rolnictwie. Robert Telus otrzymał dziś o 18:00 z rąk prezydenta Andrzej Dudy nominację na stanowisko szefa MRiRW. A co o tej zmianie sądzą rolnicy i politycy? 

czytaj więcej
Aktualności

To już pewne! Henryk Kowalczyk złożył rezygnację. Będzie nowy minister rolnictwa

Wczorajsze nieoficjalne informacje dziś się potwierdziły. Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk na specjalnie zwołanym dla mediów spotkaniu poinformował, że złożył dziś rezygnację z funkcji szefa resortu rolnictwa i podał powód swojej rezygnacji. Nazwiska swojego następcy nie podał, znamy je z wczorajszych nieoficjalnych doniesień ze spotkania polityków PiS. Według tych ustaleń szefem MRiRW ma być poseł Robert Telus.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)