R. Telus: tranzyt ukraińskiego zboża wznowiony, ustalono szczegóły
r e k l a m a
Partnerzy portalu

R. Telus: tranzyt ukraińskiego zboża wznowiony, ustalono szczegóły

18.04.2023autor: Dorota Kolasińska

W minioną sobotę minister Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii wydał rozporządzenie, które wprowadziło zakaz importu produktów rolno-spożywczych do Polski. Decyzja jednak spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem strony ukraińskiej i Komisji Europejskiej. Intensywnie poszukiwano rozwiązania problemu i wydaje się, że je znaleziono. Czy będzie bezpieczne i skuteczne? 

Od momentu, gdy ogłoszono całkowity zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy do Polski rozgorzała dyskusja nad prawnymi aspektami wprowadzenia zakazu, debatowano o tym jakie konsekwencje poniesie Polska w UE takiego działania oraz wysłuchano głosów sprzeciwu strony ukraińskiej. 

Dzisiaj w sprawie przywrócenia możliwości transportu produktów z Ukrainy przez Polskę prowadził rozmowy Robert Telus, minister rolnictwa z Mykołą Solskim. Ustalono, że w najbliższy piątek tranzyt z Ukrainy produktów rolnych zostanie wznowiony. Zostanie podpisany dokument (najprawdopodobniej dzisiaj wieczorem) pomiędzy szefami resortów rolnictwa, na podstawie którego tranzyt będzie się odbywał na określonych zasadach. 

- Korytarze solidarnościowe w UE muszą działać. Chcemy pomóc Ukrainie, ale nie naszym kosztem - mówił Robert Telus. 

Żadna tona zboża nie zostanie w Polsce?

Minister Telus podkreślił, że główne założenia tranzytu są takie, żeby nawet tona produktów z transportu nie została w Polsce. Jakim cudem ma się to udać, skoro przez tyle czasu nie można było znaleźć wyjścia z patowej sytuacji? 

r e k l a m a
- Przez pewien czas będzie obowiązywał konwój każdego transportu. Służby celo-skarbowe i inne będą konwojowały transporty do miejsca docelowego. Wprowadzimy mechanizm SENT. Założymy plomby elektroniczne, które będą dokładnie śledzić każdy transport - mówił Robert Telus podczas konferencji prasowej. 

Minister rolnictwa twierdzi, że rozmowy zakończyły się sukcesem, a powyższe rozwiązania spowodują, że żadna tona ukraińskich zbóż nie zostanie w Polsce, a rolnicy nie mają się czego obawiać. R. Telus dodał, że równie ważne jest zdrowie i bezpieczeństwo żywności, którą kupują Polacy, więc kontrole produktów, które już są na terenie Polski nadal będą prowadzone. 



Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że wystosowany będzie list do komisarza ds. handlu, który przygotują państwa graniczące z Ukrainą i ponoszące największe koszty toczącej się na wschodzie wojny, aby Komisja Europejska również pomogła w przygotowaniu rozwiązań, które pomogą krajom poszkodowanym w regulacji sytuacji rynkowej. 

dkol
fot. Kancelaria Premiera

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Port Morski w Kołobrzegu może eksportować 1,5 mln ton rocznie. Dlaczego przeładunek stoi?

Jak podaje prezes Portu Morskiego w Kołobrzegu możliwości przeładunkowe portu obecnie wynoszą około 300 tys. ton zboża rocznie. W 2022 r. przeładowano w porcie blisko 80 tys. ton ukraińskich produktów, w bieżącym około 25 tys. ton. Dlaczego prace stoją, kiedy żniwa tuż tuż?

czytaj więcej

Wznowienie tranzytu produktów rolnych z Ukrainy. Jakich produktów i na jakich zasadach?

Sytuacja na rynku wielu produktów rolnych w Polsce wisiała na włosku m.in. zbóż, drobiu, cukru czy miodu. Minister Buda wydał rozporządzenie o zakazie importu tych produktów do Polski. Dziś w nocy zmieniono rozporządzenie i zezwolono na tranzyt. Na jakich zasadach i których produktów?

czytaj więcej
Rynek zbóż

„Rząd popełnił wielki grzech zaniechania” - Porozumienie Rolników Opolszczyzny o kryzysie na rynku zbóż

Porozumienie Rolników Opolszczyzny wydało stanowisko 17 kwietnia br. dotyczące niekontrolowanego napływu zbóż i rzepaku z Ukrainy. W magazynach zalega zboże, a niebawem żniwa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)