Protest rolników w Szczecinie potrwa miesiąc! Na co będą czekać rolnicy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Protest rolników w Szczecinie potrwa miesiąc! Na co będą czekać rolnicy?

23.03.2023autor: Dorota Kolasińska

Jak zapowiedzieli, tak zrobili. Rolnicy z Zachodniopomorskiej Solidarności pojechali ciągnikami do Szczecina. To nie jednodniowa demonstracja, ale grubszy rolniczy protest, który potrwa aż 30 dni. Jak protestują rolnicy w Szczecinie? 

Rolniczy protest rozpoczął się w Płoni pod Szczecinem, skąd rolnicy przybyli pod bramę Stoczni Szczecińskiej, którą rolnicy wybrali na symbol - gdyż ona także upadła, podobnie jak upadają rolnicze, rodzinne gospodarstwa. Rolnicy twierdzą, że na proteście jest około 70 ciągników, jednak to nie znaczy, że jest ich tylko tylu. Rolników jest znacznie więcej i to nie tylko w Szczecinie. Inni zostali bliżej swojego miejsca zamieszkania, wyszli na ulice 10 innych powiatów w woj. zachodniopomorskim. 

Rolnicy chcą spotkania z premierem Morawieckim oraz zrealizowania ich postulatów, które powtarzają od kilku tygodni. Chcą aby została wprowadzona tarcza antykryzysowej dla rolników i uregulowania importu zboża z Ukrainy, aby ceny zbóż wróciły na opłacalny poziom. 

Rolnicy spod bramy stoczni przemieszczają się w kierunku Urzędu Wojewódzkiego, gdzie rozbijają Zielone Miasteczko. Planują protestować przez miesiąc, blokując ulice Szczecina i czekać na rozmowy z premierem. 

r e k l a m a
Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa zamierza zorganizować spotkanie, które nazywa "okrągłym stołem", na które chce zaprosić wszystkie organizacje rolnicze, przedstawicieli Krajowej Grupy Spożywczej oraz firm eksportujących zboże, aby wspólnie znaleźć rozwiązania satysfakcjonujące wszystkie strony. AgroUnia mimo, że szef resortu zaprosił przedstawicieli organizacji, nie zamierza się zjawić na spotkaniu.  

Postulaty protestujących rolników

- Mając na względzie szybko pogarszającą się w sytuację ekonomiczną rodzinnych gospodarstw towarowych, decydujących o zabezpieczeniu krajowego rynku żywności, Zachodniopomorska Rada Wojewódzka NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Okręgowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, Wojewódzki Związek Kółek i Organizacji Rolniczych, przy wsparciu Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, przystępują do współpracy w celu skuteczniejszej obrony egzystencji gospodarstw rolnych naszego województwa, a co za tym idzie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego społeczeństwu. Nie zgadzamy się z obecną polityką Unii Europejskiej i polskiego rządu, które doprowadziły do zapaści naszego rolnictwa. Zdecydowanie protestujemy przeciw niszczeniu rodzinnych gospodarstw, poprzez zmuszanie do nieuczciwej konkurencji z międzynarodowymi korporacjami, produkującymi w lepszych warunkach klimatyczno-glebowych, a także bez ograniczeń, norm i zakazów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Zdecydowanie przeciwstawiamy się bezrefleksyjnemu wdrażaniu Europejskiego Zielonego Ładu, strategii stanowiącej ogromne zagrożenie dla wolności, demokracji oraz bezpieczeństwa żywnościowego, szczególnie uboższej części społeczeństwa. Porozumienie przewiduje organizacje wspólnych akcji protestacyjnych, wymianę informacji oraz stałą współpracę merytoryczną i organizacyjną - czytamy w uzasadnieniu zawiązania współpracy pomiędzy w.w. organizacjami rolniczymi. 






Fot. Emil Mieczaj

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Protesty rolników w całej Polsce. Gdzie będą blokady dróg i torów?

Niekontrolowany import zboża z Ukrainy stopniowo pogłębia kryzys w polskim rolnictwie. Dramatyczna sytuacja na rynku zbóż zmusiła rolników do protestów, które odbywają się regularnie, a w najbliższych dniach możemy się spodziewać ich szczególnego nasilenia.

czytaj więcej

Protest rolników w Szczecinie: 200 ciągników zablokowało miasto

Protest rolników w Szczecinie trwa już 10 dni. Rząd nie reaguje na postulaty protestujących. Dziś akcja protestacyjna została zaostrzona, a miasto zostało zablokowane przez 200 ciągników.

czytaj więcej

Protest rolników w Bułgarii. W ciągniku minister rolnictwa, zablokowana granica z Rumunią

Bułgarscy rolnicy protestują przeciwko napływowi ziarna z Ukrainy. Producenci zbóż zablokowali cztery przejścia graniczne z Rumunią i domagają się przywrócenia cła na produkty importowane z ukraińskich gospodarstw. Wraz z nimi strajkuje minister rolnictwa, jadąc ciągnikiem. Bułgarscy rolnicy, podobnie do polskich, przeżywają ogromny kryzys i stoją u progu bankructwa. Nie inaczej wygląda sytuacja w Rumunii, z której delegacja rolników udała się na protest do Brukseli.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)