Oszukana Wieś protestuje w Czerniczynie: mocna symbolika obecnej sytuacji rolników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Oszukana Wieś protestuje w Czerniczynie: mocna symbolika obecnej sytuacji rolników

04.04.2023autor: Dorota Kolasińska

Oszukana Wieś w minioną niedzielę zapowiedziała protest, bo jak twierdzą przedstawiciele organizacji minister Kowalczyk zerwał porozumienie, które zawarto podczas okrągłego stołu. Trudno nie zauważyć akcji protestacyjnej w mediach, gdyż na środku placu w Czerniczynie koło Hrubieszowa wisi ukrzyżowana kukła rolnika. Gospodarze posłużyli się mocną symboliką... 

Symboliczne ukrzyżowanie rolnika było pokłosiem, jak twierdzi Oszukana Wieś, zerwania porozumienia zawartego podczas rolniczego okrągłego stołu przez Henryka Kowalczyka i zaostrzeniem protestu. Rolnicy po raz kolejny czują się oszukani. Obecna sytuacja jest według organizatorów winą zarówno Unii Europejskiej, obecnego rządu, braku obrony krajowego rynku przed oligarchami oraz komorników, którzy niedługo przyjdą do gospodarstw na wschodzie Polski.

Rolnikom cierpliwość już dawno się skończyła, słyszą jedynie obietnice, a lista zrealizowanych działań wygląda podobnie jak kilka miesięcy temu. Przez brak zdecydowanych działań ceny zboża i kukurydzy nadal idą na dno, ciągnąc za sobą kolejne gospodarstwa. 




r e k l a m a
Rolnicy zaznaczają, że minister Kowalczyk w ubiegłą środę obiecał rolnikom spełnienie 11 postulatów. 

- Już po dzisiejszej wypowiedzi porannej w Polsacie, minister niczego nie zamierza spełnić. Mówi dalej, że nic nie może. Ustalenia były takie, że zboże przestanie jechać do Polski (polskie porty, polskie firmy, polskie przetwórstwo), miały być wzmożone kontrole. Dzisiaj minister mówi, że może kontrole jednak będą w portach. Czy ktoś widział, chociaż jeden wagon żeby wracał na Ukrainę? To już zostanie w kraju - mówi Wiesław Gryn z Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego i Stowarzyszenia Oszukana Wieś. Zaznacza, że nie ma już czasu na zastanawianie się co dalej, bo do żniw zostały cztery miesiące. Trzeba działać. 


Dopłaty do zbóż i kukurydzy

- To musi wybrzmieć, te dopłaty do zbóż, to nie są dla nas dopłaty! Te dopłaty są po to żeby wypchnąć ukraińskie zboże, które zalało nasz rynek. Polski podatnik dzisiaj płaci za niekompetencję, za nie myślenie do przodu - grzmiał podczas protestu Gryn. Dodał, że ustalenia korytarza solidarnościowego były zupełnie inne i nie zostało to dopilnowane. 

- My jeśli chcemy pomóc, to sami musimy być silni! - mówił Gryn i dodał, że rolnicy czekali 4 miesiące na jakieś działania, według Oszukanej Wsi nie zrobiono nic żeby zapobiec obecnej sytuacji i zalaniu rynku ukraińskim zbożem. 

Na placu w Czerniczynie zgromadziło się około 1000 rolników, którzy przybyli na miejsce ciągnikami. Jest och około 600. 

Problem @Kowalczyk_H i @jwojc jest realny. Mam nadzieję że w końcu to do was dotarło! Pora brać się do roboty! https://t.co/OpPL19mcXz

— Tomasz Buczek (@buczek_tomasz) April 4, 2023

Fot. Oszukana Wieś Twitter

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Do rolników protestujących w Szczecinie dołączają gospodarze z innych województw. “Zostajemy na święta"

Protest rolników w Szczecinie trwa. Zdeterminowani protestujący ponownie zablokowali ulice miasta i zapowiadają, że nie zamierzają wracać do domu na święta, ponieważ nadal nie zostały podjęte konkretne działania w sprawie panującego w polskim rolnictwie kryzysu.

czytaj więcej

Jak legalnie przechowywać obornik na polu i inne nawozy organiczne w gospodarstwie?

  Przechowywanie nawozów naturalnych reguluje unijna dyrektywa azotanowa, której przepisy zostały przeniesione do „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (tzw. program azotanowy)”, który obowiązuje w Polsce. Jak zatem legalnie przechowywać obornik na polu i w gospodarstwie? 

czytaj więcej

Pilnujcie gwarancji na sprzęt! Prawa nabywcy a obowiązki gwaranta

      Naprawy gwarancyjne powinny być załatwiane przez dealerów i producentów od ręki i bezproblemowo. Nie zawsze jednak tak jest, a rolnicy – użytkownicy coraz droższego sprzętu, muszą zwrócić uwagę na formalną stronę konsekwentnego egzekwowania warunków gwarancji i rękojmi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)