Ustawa o rolnictwie ekologicznym podpisana przez prezydenta
Co zmieni ustawa o rolnictwie ekologicznym podpisana przez Prezydenta?
Co zmieni ustawa?
Ustawa, w szczególności:
- zmniejsza obciążenia administracyjne poprzez zniesienie obowiązku opiniowania przez jednostki certyfikujące wniosków producentów ekologicznych o wyrażenie zgody na zastosowanie odstępstw od zasad produkcji ekologicznej;
- wprowadza ułatwienia w stosowaniu nawozów dopuszczonych do stosowania w innych państwach Unii Europejskiej;
- zwiększa wsparcie dla rolników ekologicznych stosujących nasiona w jakości ekologicznej.
Uprawnienia do kontroli certyfikacji produkcji ekologicznej, wydawania decyzji i poleceń, służących zapewnieniu prawidłowej realizacji zadań jednostek certyfikujących w ustawie przyznano głównemu inspektorowi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, a nie ministrowi rolnictwa.
Czy ustawa poprawi sytuację rolników ekologicznych?
Ustawa była bardzo mocno krytykowana przez opozycje, która wskazywał, że rząd skupił się na technicznym implementowaniu unijnych przepisów, a nie na rzeczywistej poprawie wsparcia rozwoju rolnictwa ekologicznego.
Z kolei rząd tłumaczył, że przepisy trzeba uchwalić, a sytuacja rolnictwa ekologicznego jest coraz lepsza o czym najlepiej świadczą statystyki IJHARS pokazujące, że rośnie liczba producentów ekologicznych.
Jak rząd zamierza rozwijać rolnictwo ekologiczne?
W Polsce rozwój rolnictwa ekologicznego opiera się na rządowym dokumencie „Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2021 – 2027”. Czytamy w nim, że produkcja ekologiczna została wskazana w ramach strategii „Na rzecz Bioróżnorodności” oraz strategii „Od Pola do Stołu” jako sektor produkcji rolnej realizujący politykę UE w zakresie transformacji na rzecz zrównoważonego gospodarowania. Produkcja ekologiczna realizuje główne cele Europejskiego Zielonego Ładu czyli m. in.:
- redukcja stosowania środków ochrony roślin;
- redukcja stosowania nawozów;
- poprawa dobrostanu zwierząt;
- skracanie łańcuchów dostaw;
- budowa silnego rolnictwa odpornego na niespodziewane zdarzenia.
Jednym z celów „Ramowego Plany Działań” jest pomoc finansowa dla eko-gospodarzy.
- Wsparcie producentów ekologicznych powinno być kompleksowe i obejmować zarówno bezpośrednie wsparcie finansowe związane z działaniami na rzecz ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt, w tym akwakultury, jak i wspomaganie integracji podmiotów na rynku, podnoszenia ich konkurencyjności oraz poziomu inwestycji - napisano w rządowym dokumencie.
wk
fot:
Najważniejsze tematy