Ustawa o rolnictwie ekologicznym podpisana przez prezydenta
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ustawa o rolnictwie ekologicznym podpisana przez prezydenta

02.07.2022autor: wk

Co zmieni ustawa o rolnictwie ekologicznym podpisana przez Prezydenta? 

Co zmieni ustawa?

Ustawa, w szczególności:

  • zmniejsza obciążenia administracyjne poprzez zniesienie obowiązku opiniowania przez jednostki certyfikujące wniosków producentów ekologicznych o wyrażenie zgody na zastosowanie odstępstw od zasad produkcji ekologicznej;
  • wprowadza ułatwienia w stosowaniu nawozów dopuszczonych do stosowania w innych państwach Unii Europejskiej;
  • zwiększa wsparcie dla rolników ekologicznych stosujących nasiona w jakości ekologicznej.

Uprawnienia do kontroli certyfikacji produkcji ekologicznej, wydawania decyzji i poleceń, służących zapewnieniu prawidłowej realizacji zadań jednostek certyfikujących w ustawie przyznano głównemu inspektorowi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, a nie ministrowi rolnictwa.

Czy ustawa poprawi sytuację rolników ekologicznych?

Ustawa była bardzo mocno krytykowana przez opozycje, która wskazywał, że rząd skupił się na technicznym implementowaniu unijnych przepisów, a nie na rzeczywistej poprawie wsparcia rozwoju rolnictwa ekologicznego.

Z kolei rząd tłumaczył, że przepisy trzeba uchwalić, a sytuacja rolnictwa ekologicznego jest coraz lepsza o czym najlepiej świadczą statystyki IJHARS pokazujące, że rośnie liczba producentów ekologicznych.

r e k l a m a

Jak rząd zamierza rozwijać rolnictwo ekologiczne?

W Polsce rozwój rolnictwa ekologicznego opiera się na rządowym dokumencie „Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2021 – 2027”. Czytamy w nim, że produkcja ekologiczna została wskazana w ramach strategii „Na rzecz Bioróżnorodności” oraz strategii „Od Pola do Stołu” jako sektor produkcji rolnej realizujący politykę UE w zakresie transformacji na rzecz zrównoważonego gospodarowania. Produkcja ekologiczna realizuje główne cele Europejskiego Zielonego Ładu czyli m. in.:

  • redukcja stosowania środków ochrony roślin;
  • redukcja stosowania nawozów;
  • poprawa dobrostanu zwierząt;
  • skracanie łańcuchów dostaw;
  • budowa silnego rolnictwa odpornego na niespodziewane zdarzenia.
Wyznaczony został cel „osiągnięcia co najmniej 25% gruntów rolnych UE w systemie rolnictwa ekologicznego oraz znaczny wzrost akwakultury ekologicznej” do 2030 roku.

Jednym z celów „Ramowego Plany Działań” jest pomoc finansowa dla eko-gospodarzy.

- Wsparcie producentów ekologicznych powinno być kompleksowe i obejmować zarówno bezpośrednie wsparcie finansowe związane z  działaniami na rzecz ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt, w tym akwakultury, jak i wspomaganie integracji podmiotów na rynku, podnoszenia ich konkurencyjności oraz poziomu inwestycji - napisano w rządowym dokumencie.

wk
fot: 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Produkcja 42 tysięcy ton ekologicznych jabłek rocznie. Czy w Polsce ten rynek też ma szansę?

Spółdzielnia Biosüdtirol to jeden z największych producentów jabłek ekologicznych w Europie. Z roczną produkcją około 42 000 jabłek. Na jakie rynki trafiają ich produkty? Kto jest głównym motorem napędowym rynku? Czy w Polsce sadownictwo ekologiczne zacznie działać na szeroką skalę?

czytaj więcej

Jak zachować jakość pozbiorczą w sadzie ekologicznym?

W ekologicznych sadach jabłoniowych i gruszowych poważnym problemem jest ochrona okołozbiorcza owoców, ponieważ wybór dostępnych preparatów jest bardzo ograniczony, a w przypadku niektórych chorób – wręcz niemożliwy. Jakie zabiegi pozwolą zachować pozbiorczą jakość tych owoców? Jak to robią za granicą? 

czytaj więcej

Microlife – co kryje się pod ich technologią?

Ich naturalne produkty są sprzedawane w charakterystycznych opakowaniach, których barwny wzór z bogactwem owoców i warzyw przykuwa uwagę, nawiązując do tradycyjnych motywów ludowych. W ten sposób dumnie informują, że zostały opracowane i wyprodukowane w Polsce. Co (i kto) dokładnie kryje się za tymi technologiami? Pod lupę bierzemy firmę Microlife, i to dosłownie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)