Sadownicy podejmują inicjatywę obywatelską w sprawie umów kontraktacyjnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sadownicy podejmują inicjatywę obywatelską w sprawie umów kontraktacyjnych

16.08.2020autor: Kamila Szałaj

Umowy kontraktacyjne to temat budzący wiele emocji, który poruszany jest niemal przy każdej okazji i na każdym spotkaniu sadowniczym. Jedni chcą stabilizacji i wdrożenia ich w życie, inni absolutnie chcą wolnego i niezależnego handlu. Jednak wszyscy są przekonani co do jednego – rynek handlu owocami należy ustabilizować. Temu właśnie w założeniach projektu ustawy mają służyć umowy kontraktacyjne.

Związek Sadowników RP wspólnie z innymi organizacjami branżowymi takimi jak: Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek, Krajowe Stowarzyszenie Producentów Wiśni, Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii „Aronia Polska” i Solidarność RI wypracował w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt ustawy o umowach kontraktacyjnych. W trakcie dwuletnich prac nie został on niestety skierowany do procedowanie w Sejmie.

W związku z tym pojawił się pomysł, aby skorzystać z obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, na mocy której grupa co najmniej 100 tys. obywateli skieruje projekt ustawy pod obrady Parlamentu.  29 lipca br. odbyło się spotkanie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w takcie którego Pełnomocnikiem Komitetu został wybrany Witold Piekarniak, a jego zastępcą Krzysztof Proć. Aktualnie Związek zbiera podpisy osób, którzy udzielają poparcia projektowi ustawy pt. Ustawa o umowach kontraktacyjnych w rolnictwie. Związek prosi o zapoznanie się z materiałami i o wsparcie inicjatywy, a także o pomoc w zbieraniu podpisów.
Najważniejsze założenia, które zawiera projekt ustawy:
  • Obrót produktami rolniczymi będzie odbywał się wyłącznie na podstawie umów.
  • Dotyczy to zarówno sprzedających (producentów rolnych) jak i odbiorców ich produktów, w tym przetwórców.
  • W drodze Rozporządzenia Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ustali minimalną cenę referencyjną na każdy produkt skierowany do obrotu w danym sezonie.
  • Obrót produktami poniżej minimalnej ceny referencyjnej będzie zabroniony.
  • Zakup i sprzedaż produktów poniżej minimalnej ceny referencyjnej będzie obarczony karami przewidzianymi w ustawie.
  • Umowy kontraktacyjne będą obowiązkowe dla producentów (rolników, sadowników) oraz odbiorców.

oprac ksz, na podst. Związek Sadowników RP
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sandomierski Szlak Jabłkowy: jabłko w roli głównej

Sandomierski Szlak Jabłkowy to przedsięwzięcie, które zrodziło się w kręgu sandomierskich ogrodników i instytucji działających w otoczeniu rolnictwa. O tym, jak sandomierskie jabłko stało się marką, z ALICJĄ STĘPIEŃ, prezesem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Oddział Świętokrzyski i Stowarzyszenia Sandomierski Szlak Jabłkowy, rozmawia Agnieszka Okła-Wierzbicka.  

czytaj więcej

Owoce minikiwi zaczną niebawem dojrzewać

- Długo wyczekiwane w tym sezonie polskie owoce minikiwi zaczną niebawem dojrzewać. Przed nimi ostatnie trzy tygodnie przed zbiorem. W tym okresie owoce zyskają jakość i właściwości zdrowotne oraz smakowe – poinformował dr hab. Piotr Latocha z SGGW na facebookowym profilu Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi.

czytaj więcej

Prąd zdrożał trzykrotnie. Sadownicy będą sypać na przemysł zamiast uruchamiać komory

Ceny prądu porażają rolników. Od ubiegłego roku faktury za energię wzrosły kilkukrotnie! W tej sytuacji  przechowywanie jabłek w komorach przestaje się kalkulować. Czy rząd zamierza w jakiś sposób wesprzeć branżę rolno-spożywczą?   

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)