Liberalizacja mołdawskich produktów rolnych zatwierdzona
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Liberalizacja mołdawskich produktów rolnych zatwierdzona

08.07.2022autor: Patrycja Bernat

Liberalizacja eksportu mołdawskich produktów rolnych do UE została zatwierdzona przez Parlament Europejski.

5 lipca 2022 roku Parlament Europejski głosował za liberalizacją eksportu produktów rolnych pochodzących z Republiki Mołdawii do Unii Europejskiej.

- Przegłosowano przytłaczającą większością głosów - 572 głosy „za” (28 - „przeciw” i 32 wstrzymujących się) za propozycją Komisji Europejskiej podwojenia o rok kontyngentów eksportowych siedmiu kategorii produktów rolnych w Republice Mołdawii, dla których kontyngenty taryfowe są nadal stosowane przy wejściu na rynek UE. Unia Europejska jest już głównym partnerem handlowym Republiki Mołdowy. Prawie dwie trzecie mołdawskiego eksportu jest przeznaczone na rynek europejski-powiedział Mureşan.

Zablokowany eksport do krajów wschodnich

Jak zaznaczył deputowany, decyzja ta wynikała, ze względu na konsekwencje, jakie wywołała wojna w Ukrainie, przez co mocno uderzyła w rolników z Mołdawii, którym zablokowano możliwość eksportu swojego towaru na rynek krajów wschodnich.

Integracja i jednolity rynek europejski

- Z tego powodu wielokrotnie zwracaliśmy się do Parlamentu Europejskiego o liberalizację eksportu produktów rolnych z Mołdawii na rynek UE. Na początku czerwca Komisja Europejska zaproponowała uregulowanie podwojenia kontyngentów eksportowych o rok siedmiu rodzajów towarów, na które kontyngenty taryfowe są nadal stosowane. Chcę, aby przyjęty środek nie pozostał tymczasowy, ale stał się nowym krokiem w kierunku integracji Republiki Mołdawii z jednolitym rynkiem europejskim - podkreślił Mureşan.


Zgodnie z decyzją kontyngenty wywozowe zostaną podwojone na okres jednego roku na siedem towarów, na które kontyngenty taryfowe są nadal stosowane.
Są to:

  • pomidory;
  • czosnek;
  • winogrona;
  • jabłka;
  • wiśnie;
  • śliwki i sok winogronowy.
Wcześniej produkty te Mołdawia eksportowała w dużych ilościach na Ukrainę, Białoruś i Rosję.

Źródło: East-fruit
Fot: enavtoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mołdawski bezcłowy eksport do UE nie będzie w pełni wykorzystany?

Spadek plonów, nie pozwolił, aby Mołdawia w pełni wykorzystała bezcłowy eksport produktów rolnych na rynek Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Zbiory mołdawskiej moreli – cena wyższa o 25%

Wraz z początkiem przyszłego tygodnia, rozpocznie się zbiór mołdawskich moreli. Ceny prawdopodobnie będą wyższe o 20-25%.

czytaj więcej

Polska będzie importować maliny z Mołdawii?

Przedstawiciele z Polski zwrócili uwagę na maliny z Mołdawii. Przewidywane są znaczne trudności z dostępnością towaru do mrożenia pochodzącego z Ukrainy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)