Mołdawski bezcłowy eksport do UE nie będzie w pełni wykorzystany?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mołdawski bezcłowy eksport do UE nie będzie w pełni wykorzystany?

22.07.2022autor: Patrycja Bernat

Spadek plonów, nie pozwolił, aby Mołdawia w pełni wykorzystała bezcłowy eksport produktów rolnych na rynek Unii Europejskiej.

Biorąc pod uwagę przewidywany spadek plonów i jakości owoców, specjaliści uważają, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby Mołdawia w pełni wykorzystała kwoty na bezcłowy eksport towarów rolnych na rynek Unii Europejskiej.

Komisja Europejska i Parlament Europejski zgodziły się na rozszerzenie kwot 2022 na preferencyjne dostawy:

  • śliwek mołdawskich z 15 do 40 tys. ton;
  • winogron stołowych z 20 do 58 tys. ton;
  • jabłek z 40 do 80 tys. ton;
  • czereśni z 1,5 do 3 tysięcy ton;
  • pomidorów - od 2 do 4 tysięcy ton;
  • czosnku - od 220 do 440 ton;
  • soku winogronowego - od 500 do 1 tysiąca ton.

Sezon eksportowy wiśni mołdawskich właśnie dobiega końca. W pierwszej części lipca kraj wyeksportował niecałe 13 tys. ton owoców, ale stanowi to tylko niewielką część dostaw, która dotarła do UE.

Na rynek europejski w drugiej połowie sierpnia zaczną napływać śliwki. Do tego czasu na niektórych obszarach Mołdawii gotowość do zbioru będzie już wykazywała odmiana „Stanley”. Problem stanowić może fakt, że większość plantacji śliwek nie jest wyposażona w systemy nawadniające. A na nienawadnianych plantacjach w warunkach suszy następuje gwałtowny spadek kalibru śliwek wczesnych i niektórych późnych odmian. Można przypuszczać, że zbiory śliwek w 2022 r., zmniejszą się.

W ciągu ostatnich trzech lat Mołdawia wyeksportowała do UE 19-26 tys. ton śliwek, podczas gdy łączny wolumen zewnętrznych dostaw tych owoców z kraju wyniósł 52-60 tys. ton rocznie.
W 2022 roku susza w znacznym stopniu wpłynęła na ilość i jakość winogron stołowych. Można więc przypuszczać, że zarówno zbiory, jak i eksport winogron mogą się zmniejszyć o około 25-30%.

Źródło: east-fruit
Fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Liberalizacja mołdawskich produktów rolnych zatwierdzona

Liberalizacja eksportu mołdawskich produktów rolnych do UE została zatwierdzona przez Parlament Europejski.

czytaj więcej

Zbiory mołdawskiej moreli – cena wyższa o 25%

Wraz z początkiem przyszłego tygodnia, rozpocznie się zbiór mołdawskich moreli. Ceny prawdopodobnie będą wyższe o 20-25%.

czytaj więcej

Polska będzie importować maliny z Mołdawii?

Przedstawiciele z Polski zwrócili uwagę na maliny z Mołdawii. Przewidywane są znaczne trudności z dostępnością towaru do mrożenia pochodzącego z Ukrainy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)