Kolejna spółka nieuczciwa wobec rolników i dostawców. UOKiK stawia zarzuty
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejna spółka nieuczciwa wobec rolników i dostawców. UOKiK stawia zarzuty

18.11.2020autor: Kamila Szałaj

UOKiK przedstawił zarzuty spółce SCA PR Polska, odpowiedzialnej za zakupy w sieci Intermarche. Zdaniem prezesa Urzędy, Tomasza Chróstnego firma może nieuczciwie wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych.

Kolejna spółka postępuje nieuczciwie wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Przedsiębiorców. Dziś UOKiK przedstawił zarzuty nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej firmie SCA PR Polska odpowiedzialnej za zakupy w sieci Intermarche.

Z ustaleń Urzędu wynika, że przedsiębiorca mógł wykorzystywać swoją pozycję negocjacyjną wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Po pierwsze, ma wobec nich znaczne opóźnienia w płatnościach, które mogą sięgać nawet kilkunastu milionów złotych. Po drugie, w przypadku rozbieżności co do ceny lub ilości towaru na wystawionej fakturze, spółka nie płaci dostawcom za cały zafakturowany towar do czasu wyjaśnienia sytuacji. 

Zdaniem Chróstnego to praktyka niezgodna z dobrymi obyczajami, ponieważ zobowiązania podmiotu za część bezsporną powinny być uregulowane w terminie płatności.

Zastrzeżenia budzi również długotrwałe wyjaśnianie rozbieżności w niektórych przypadkach, czego efektem było nieuzasadnione wydłużanie terminów zapłaty. Zdarzało się, że trwało to nawet od kilku do kilkunastu miesięcy, a w skrajnych przypadkach prawie dwa lata.

- Wydłużanie terminu płatności może być formą kredytowania się spółki SCA, w sytuacji, w której otrzymała już produkty i może je sprzedać. Jest to działanie niekorzystne dla dostawców towarów rolno-spożywczych do sklepów Intermarche. Brak terminowej zapłaty naraża ich na utratę płynności finansowej oraz zwiększa istotnie ryzyko upadłości. Naszą rolą jest bronić dostawców sieci handlowych tak, aby terminowo otrzymywali zapłatę za zrealizowane dostawy -  mówi prezes Chróstny.

Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.


oprac. ksz, na podst. UOKiK, fot. mat.pras.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Producenci papryki: dziwią nas doniesienia o zmowie cenowej

- W tym roku producenci papryki nie mogą narzekać na ceny skupu. Są one wyższe niż w latach ubiegłych, dlatego dziwi mnie twierdzenie Mazowieckiej Izby Rolniczej, że w tym sezonie mamy do czynienia ze zmową cenową – mówi w rozmowie z nami Mirosław Łuska, prezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP. Zwrócił uwagę, że coraz większym problemem branży staje się brak współpracy nauki z praktyką.

czytaj więcej

Prąd zdrożał trzykrotnie. Sadownicy będą sypać na przemysł zamiast uruchamiać komory

Ceny prądu porażają rolników. Od ubiegłego roku faktury za energię wzrosły kilkukrotnie! W tej sytuacji  przechowywanie jabłek w komorach przestaje się kalkulować. Czy rząd zamierza w jakiś sposób wesprzeć branżę rolno-spożywczą?   

czytaj więcej

PS WPR gwarantuje polskim rolnikom transfer 25 miliardów euro w najbliższych 5 latach

Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej wart jest 25 miliardów euro. Ostatniego dnia sierpnia został zatwierdzony przez Brukselę. Nadszedł czas na przyjęcie ustaw i rozporządzeń. W ministerstwie rolnictwa trwają aktualnie prace nad ustawą o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)