Wymiana oleju silnikowego w ciągniku rolniczym. Kiedy i jaki olej wybrać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wymiana oleju silnikowego w ciągniku rolniczym. Kiedy i jaki olej wybrać?

19.02.2023autor: Jan Beba

Okres wymiany oleju silnikowego liczący od 250 do 300 godzin, wielu rolnikom na stałe wyrył się w pamięci, jednak wraz z wprowadzeniem na rynek nowszych konstrukcji, uległ on znacznemu wydłużeniu. Co wpływa na częstość wymiany oleju? Jak dobrać odpowiedni olej do silnika?

Na częstotliwość wymiany oleju w silniku ciągnika wpływa mnóstwo czynników, między innymi konstrukcja. Polepszenie konstrukcji silnika ma podobny wpływ na dłuższy interwał serwisowy, jak poprawa parametrów oleju. Zmieniły się one nie do poznania, m.in. dzięki coraz to nowym dodatkom uszlachetniającym, między innymi inhibitorom korozji. Współczesne silniki to brak problemów z uszczelnieniem, a chropowatość powierzchni jest niewielka przez co elementy nie muszą się docierać w pierwszych godzinach pracy. Wpływ ma również układ oczyszczania spalin. Pamiętajmy, że do silników z DPF, musimy stosować oleje niskopopiołowe. Kilka lat temu firmy chwaliły się wydłużeniem interwału serwisowego do 500 czy 600 godzin, a dziś producenci zachęcają do wymiany oleju co 750, a nawet 1000 godzin.
r e k l a m a

Olej silnikowy do ciągnika – jaki wybrać?

Dobierając olej, musimy trzymać się zaleceń producenta. Chodzi tutaj przede wszystkim o klasę jakości. Nowoczesny olej może zaszkodzić starszemu silnikowi. Szczególnie w okresie gwarancji trzymajmy się bezwzględnie instrukcji. Niestety w  instrukcji obsługi nie zawsze znajdziemy przydatne w doborze oleju informacje, bo dziś sama klasa oleju, np. 15W40 nie wystarczy. Dlatego warto korzystać z wyszukiwarek olejów, które są dostępne na stronach producentów. W takiej wyszukiwarce można w kilku krokach wyszukać posiadany model ciągnika. Wystarczy wpisać posiadany model i jego rocznik, a następnie otrzymamy listę zalecanych olejów.

Więcej informacji: Kiedy zmienić olej silnikowy w ciągniku rolniczym? - Rozmowa z ekspertami.  Tomasz Kalociński z firmy John Deere oraz dr Mirosław Czechlowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Jarosław Dębski z firmy Syntaco.
autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ciągniki

20 lat ciągników Claas z Le Mans

W lutym 2003 r. spotkało się dwóch biznesmenów: Helmut Claas i Patrick Faure, członek zarządu Renault S.A. Dzięki temu Claas istotnie wzbogacił ofertę ciągników.    

czytaj więcej
Ciągniki

Kradzież części nie powstrzymała zapału młodych mechaników

Odradzająca się po wojnie polska gospodarka potrzebowała wydajnego rolnictwa, dlatego już w lipcu 1946 r. inżynierowie rozpoczęli prace nad pierwszym polskim powojennym ciągnikiem – Ursusem C-45. Wzorem był niemiecki Lanz Bulldog z jednocylindrowym silnikiem o poj. 10,3 l i o mocy 45 KM. Po serii usprawnień masowa produkcja ruszyła w warszawskich zakładach już we wrześniu 1947 r., a w ciągu siedmiu lat z taśmy zjechało ponad 33 tys. egzemplarzy. Po modernizacji powstał Ursus C-451, którego 50 tys. egzemplarzy produkowano od 1954 do 1959 r. Wtedy dokumentację techniczną przekazano do fabryki w Gorzowie Wlkp., gdzie produkcja trwała do 1965 r. Warto podkreślić, że ok. 6 tys. ciągników C-451 i C-45 wyeksportowano do Brazylii, Chin i Korei.

czytaj więcej
Ciągniki

Ciągniki: kto ma największy udział w rynku?

O tym, że John Deere i New Holland sprzedają najwięcej ciągników, wiemy nie od dzisiaj, ale procentowo ujmując w poszczególnych zakresach, prym wiedzie Kubota. Kto ma największy udział w rynku? Który ciągnik był najpopularniejszy w styczniu 2023 roku? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)