r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady KRUS>Emerytura dla rolnika bez przekazywania gospodarstwa. Ruszyły prace nad ustawą
Emerytura dla rolnika bez przekazywania gospodarstwa. Ruszyły prace nad ustawą
09.02.2022autor: wk
Rząd rozpoczął pracę nad ustawą, która umożliwi otrzymanie emerytury rolniczej bez pozbywania się gospodarstwa. Planowany termin jej przyjęcia to drugi kwartał tego roku.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się zapowiedź nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw.
Kolejna zmiana w ramach „Polskiego Ładu”
To, co najważniejsze w ustawie to nowe zasady nabywania emerytur rolniczych. Obecnie przepisy o ubezpieczeniu społecznym uzależniają m.in. wypłatę emerytury rolniczej w pełnej wysokości (tzn. zarówno części składkowej jak i uzupełniającej świadczenia) od zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej. Może to nastąpić poprzez trwałe pozbycie się gospodarstwa (sprzedaż) albo okresowe na podstawie umowy dzierżawy zawartej na co najmniej 10 lat.
- Zgodnie z projektem emeryt nie musi zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. Zmiana ta jest konsekwencją założeń „Polskiego Ładu dla polskiej wsi”, gdzie jednym z priorytetów jest wprowadzenie ułatwień podczas wypłaty świadczeń dla osób, które nabyły emerytury rolnicze - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Będzie dodatkowy podatek
Zgodnie z aktualnymi rozwiązaniami prawnymi, osoby opłacające podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe lub składkę dodatkową z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych, nie uzyskują z tego tytułu rekompensaty podczas ustalania prawa do emerytury rolniczej. Dlatego też w projekcie proponuje się wprowadzenie dodatku dla takich osób.
Dodatkowo dzięki projektowanym zmianom zostanie stworzone rozwiązanie, dzięki któremu osoby o długim stażu ubezpieczeniowym będą mogły łatwiej uzyskać świadczenie związane z niepełnosprawnością. Wyeliminowane zostaną również mankamenty przy ustalaniu wysokości świadczeń emerytalnych dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., w przypadku zbiegu prawa do świadczeń emerytalnych z ZUS i KRUS.
Ministerstwo rolnictwa informuje, że planuje przyjęcie projektu przez Radę Ministrów w II kwartał 2022 r.
wk
Fot. Envato Elements
wk
Fot. Envato Elements
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a