Przymrozki w winnicach - mogą stać się normą
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przymrozki w winnicach - mogą stać się normą

04.04.2022autor: Patrycja Bernat

Wiosenne przymrozki w Chablis w północno – wschodniej Burgundii.

Francuski właściciel winnicy Chablis, Thomas Ventoury mierzy się z powtarzającymi już od 2016 roku przymrozkami w północno – wschodniej części Burgundii.

Rok tomu w 2021 o tym samym czasie Ventoura i pracownicy winnicy musieli udać się o świcie na plantację z setkami świec, aby ogrzać winorośl i zapobiec zniszczeniom pędów przed niskie temperatury, które spadły poniżej zera.



Winnica Chabolis zajmuje się produkcją białego, wytrawnego wina, które produkowane jest w regionie Yonne w Burgundii ze względu na specyficzny klimat tego obszaru Francji. Pojawienie się łagodniej pogody na początku roku, po której nastąpił wiosenny przymrozek, wydaje się już powtarzającym trendem.

- Od 2016 roku wystąpiły trzy duże przymrozki- powiedział Ventoura. - Teraz zaczynamy zastanawiać się nad przyszłością naszej firmy o tej porze roku – dodaje.
W Yonne dwie trzecie zbiorów zostało zniszczonych w wyniku przymrozków w zeszłym roku według danych ministerstwa rolnictwa.
- Jest wiele do zrobienia w zakresie zmiany praktyk uprawy winorośli... w kontekście zmian klimatycznych– powiedziała Mathilde Civet, doradca ds. uprawy winorośli w Chambre d'Agriculture w Yonne, lokalnym organie przedstawicielskim dla sektora rolnego.

r e k l a m a

Czas łączyć siły

Producenci wina zaczynają łączyć siły, aby inwestować w nowoczesne urządzenia, których zadaniem jest łagodzenie skutków przymrozków. Jednak jest to trudne zadanie, ponieważ tak jak w przypadku innych branż nadal niechętnie bierze się pod uwagę, że zmiany klimatu mogą mieć długotrwały wpływ na uprawy.

- Ostatnie epizody suszy i mrozów były dla niektórych sygnałem alarmowym, ale w poprzednich latach było to coś w rodzaju negowania zjawiska – dodała Civet.

Musimy brać pod uwagę, że zmiany klimatu są czymś faktycznym, czego nie da się już cofnąć i zacząć aktywnie przeciwdziałać ich skutkom.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: reuters
Fot. Envatoelemenst

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kilkudniowe opóźnienie w zbiorach owoców pestkowych

W hiszpańskiej prowincji Badajoz, która eksportuje głównie na rynek europejski, zbiory owoców pestkowych rozpoczęły się z kilkudniowym opóźnieniem.    

czytaj więcej

Na wyżynach chilijskiej pustyni powstają egzotyczne wina

Mimo intensywnego słońca, ekstremalnie wysokich temperatur i niebotycznych wysokości produkują egzotyczne wina.

czytaj więcej

W nocy z środy na czwartek ponownie temperatura bliska zeru!

Dzisiaj zapowiadane przymrozki. W niektórych rejonach Polski temperatura bliska 0°C. Jak wygląda pogoda na kolejne dni tygodnia?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)