Na wyżynach chilijskiej pustyni powstają egzotyczne wina
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na wyżynach chilijskiej pustyni powstają egzotyczne wina

27.05.2022autor: Patrycja Bernat

Mimo intensywnego słońca, ekstremalnie wysokich temperatur i niebotycznych wysokości produkują egzotyczne wina.

Na chilijskiej pustyni Atakama w wysokiej temperaturze i intensywnym słońcu powstają egzotyczne wina. Uprawiane tam winogrona charakteryzują się grubszą skórką, co według rolników z najsuchszej pustyni na świecie, nadaje intensywne zabarwienie i odważny smak tamtejszym winom.

Winnica znajduje się około 3600 metrów nad poziomem morza. Winogrona z winnicy Caracoles są wytrzymałe na wahania temperatur i trudne warunki pogodowe. Winnicą przez ostatnie sześć lat zarządza Cecilia Cruz.
- Dla mnie nie jest to trudne, ponieważ wychowałam się na tej ziemi - powiedziała Cruz, która ma 67 lat. -To jest przyszłość dla moich dzieci także na później, kiedy mnie tu już nie będzie. Jestem z tego bardzo dumna - dodaje.

Cruz jest jednym z 18 producentów, którzy razem tworzą część Lickanantay Farmer Cooperative, która produkuje wino o nazwie Allyu. Grupa ta produkuje 12 500 butelek Allyu rocznie. Wino zdobyło międzynarodowe nagrody, a winnice znajdują się w pobliżu miejscowości turystycznej San Pedro de Atacama.

Intensywnie słońce stało się atutem tego regionu

Pomimo ich sukcesu, Cruz mówi, że istnieją trudności ze wzrostem winogron, które jej zdaniem mogą być rozwiązane przez specjalistów odwiedzających winnicę. Według enologa Allyu, Fabiana Munoza, inne wyzwania, takie jak intensywne słońce, stały się atutem, nadając winu wyjątkowy profil.
- Mamy 360 dni słońca, mamy bardzo zimne noce, to sprawia, że nasze czerwone winogrona generują grubszą skórę - powiedział Munoz. – Dlatego produkujemy czerwone wina o bardzo dobrym kolorze, z bardzo dobrą taniną, bardzo wszechstronnym aromatem, który sprawia, że nasze wina są bardzo złożone, mają wiele aromatów, mają wiele smaków - dodał.

źródło: reuters
Fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przymrozki w winnicach - mogą stać się normą

Wiosenne przymrozki w Chablis w północno – wschodniej Burgundii.

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Lepotika z chłodni – 2,5 tony wyrzucone w pole. Czy opłaca się sprzedawać śliwki?

Na internetowych grupach dotyczących owoców, między innymi na Giełda owocowa online, pojawiły się informacje o fatalnej cenie śliwek. Jest to tak nieopłacalne, że owoce lądują na stracenie. Paliwo, wstęp na giełdę i inne koszty. Czy opłaca się próbować sprzedać owoce czy pozostawić je na starty?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)