Owocówka jabłkóweczka: jaką wybrać strategię ochrony?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Owocówka jabłkóweczka: jaką wybrać strategię ochrony?

09.06.2020autor: Kamila Szałaj

W ostatnich dniach w sadach jabłoniowych wyraźnie wzrosła presja ze strony owocówki jabłkóweczki. Obecność tych szkodników może spowodować duże straty w plonie. Jak skutecznie walczyć z tymi motylami?  I jaką strategię wybrać, gdy presja jest duża, a jaką gdy jest mniejsza?

Owocówka jabłkóweczka to groźny szkodnik jabłoni, który w naszych warunkach występuje w dwóch pokoleniach.

Największe straty w plonie powoduje żerowanie larw, które wgryzają się do gniazda nasiennego. W rezultacie niszczą owoce i powodują ich przedwczesne opadanie. Uszkodzenia mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. 

W ostatnim czasie w niektórych sadach nasiliła się presja ze strony tych szkodników, głównie za sprawą zmieniającego się klimatu i łagodnych zim. Ale są też i takie sady, gdzie pułapki są puste i motyli nie ma. W walce z owocówką największą rolę odgrywa więc systematyczny monitoring zagrożenia.

- Dlatego ostatnio dużego znaczenia nabiera indywidualny, codzienny  monitoring sadów. Należy korzystać z pułapek feromonowych – wyjaśnił w najnowszym komunikacie sadowniczym Robert Binkiewicz, doradca Agrosimex.

Zaznaczył, że są różnice w występowaniu owocówki jabłkóweczki.

- W centralnej Polsce obecność motyli z każdym dniem jest coraz większa, np. w okolicach Warki. Ale już w okolicach Grójca, Mogielnicy czy Białej Rawskiej w większości pułapek nie ma tych szkodników. Z kolei w okolicach Sandomierza masowe loty już były dwa tygodnie temu – mówił.  



Dlatego w tych sadach, w których presja jest największa, należy wdrożyć intensywną ochronę, by nie było przerw w działaniu preparatów. 

- Polecamy oprzeć taki naprzemienny program w fazie lotów i składnia jaj o preparaty: Carnadine 200 SL, Rumo/Steward 30 WG, Kobe 20 SP czy Mospilan 20 SP, a w fazie czarnej główki o Imidan 40 WG, Coragen 200 SC, Delfin WG i Affirm 095 SG. Odstęp między zabiegami nie powinien być większy niż 10 dni – wyjaśnia ekspert. 

Z kolei w ochronie sadów, w których presja szkodników nie jest wysoka doradca Agrosimex zaleca wykonać po dwa zabiegi na dane pokolenie w odstępie 10-12 dni.

- Trzeba dostosować program do sytuacji we własnym sadzie -  podkreślał Binkiewicz.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dlaczego sezon przechowalniczy 2019/2020 nie należy do udanych?

W przeciwieństwie do lat poprzednich pozytywnym zjawiskiem w mijającym sezonie przechowalniczym jest systematyczne upłynnianie zapasów, czyli rzadziej niż zwykle zapominanie o szybko postępującej utracie jakości. Jednakże nadal zbyt często sprzedażą jabłek kieruje przypadek. Dlaczego sezon przechowalniczy 2019/2020 nie należy do udanych?  

czytaj więcej

Komunikat sadowniczy z 3 czerwca 2020 r.

Rozwój szkodników w tym sezonie różni się zdecydowanie od ubiegłorocznego, na co miały wpływ zmienne warunki pogodowe z licznymi okresami chłodów w kwietniu i maju, które skutecznie spowalniały procesy rozmnażania owadów i nie doszło do gwałtownego pojawu poszczególnych gatunków. Sytuacja nabiera jednak tempa.

czytaj więcej

Owocówka jabłkóweczka – kolejne pokolenie?

Obserwowane od lat ocieplenie klimatu bardzo sprzyja rozwojowi szkodników, m.in. owocówek. Ich presja wyraźnie wzrosła w ostatnich latach, powodując duże straty w plonie. Jak skutecznie walczyć z tymi owadami? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)