Dlaczego sezon przechowalniczy 2019/2020 nie należy do udanych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dlaczego sezon przechowalniczy 2019/2020 nie należy do udanych?

04.07.2020autor: Kamila Szałaj

W przeciwieństwie do lat poprzednich pozytywnym zjawiskiem w mijającym sezonie przechowalniczym jest systematyczne upłynnianie zapasów, czyli rzadziej niż zwykle zapominanie o szybko postępującej utracie jakości. Jednakże nadal zbyt często sprzedażą jabłek kieruje przypadek. Dlaczego sezon przechowalniczy 2019/2020 nie należy do udanych?  

Rozpatrując wpływ warunków pogodowych w sezonie wegetacyjnym 2019 już od początkowych faz rozwojowych można było przewidzieć potencjalne problemy z jakością – nie tylko w sadzie, ale przede wszystkim w komorach chłodniczych po okresie przechowywania jabłek i podczas obrotu nimi. Sucha i chłodna wiosna wraz z seriami przymrozków spowodowała znaczące straty w plonie. 
Mimo wczesnych ostrzeżeń oraz pozostającego w pamięci bardzo trudnego sezonu przechowalniczego 2017/2018 (również z przymrozkami), kiedy to wiosną „odsort” standardowo wynosił nie mniej niż 20–30%, sadownicy po raz kolejny wypełnili komory chłodnicze w dużym stopniu towarem wątpliwej jakości. 

Polska jabłkiem stoi, ale… 

W ostatnich dekadach w polskim sadownictwie zaszły istotne zmiany. Możemy mówić o dużym sukcesie w naszej produkcji owoców.  
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zatrudnienie pomocnika w sadzie: Umowa o dzieło nie zawsze możliwa

Pytanie do prawnika: Zamierzam zatrudnić pracownika  do pomocy w prowadzeniu sadu,  w tym przy zbiorze owoców. Chciałbym  zawrzeć z nim umowę o dzieło  ze względu na to, że od takich umów  nie trzeba odprowadzać składek na  ubezpieczenia społeczne. Czy jest to  prawnie dopuszczalne, bo słyszałem  różne opinie na ten temat?  

czytaj więcej

Wzrosło zagrożenie parchem jabłoni w sadach

Deszczowa i ciepła pogoda stwarza idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych w sadach. Obecnie nasiliła się presja ze strony sprawcy parcha jabłoni - Venturia inaequalis.  

czytaj więcej

Komunikat sadowniczy z 16 czerwca: szkodniki i choroby jabłoni

W większości sadów zostały wykonane zabiegi przeciwko szkodliwym motylom, czyli owocówce jabłkóweczce i zwójkom. Nie należy jednak zapominać o pozostałych szkodnikach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)