Choroby i szkodniki ziarnkowych - groźne po kwitnieniu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Choroby i szkodniki ziarnkowych - groźne po kwitnieniu

08.06.2020autor: Kamila Szałaj

Początkowo susza i pogłębiający się deficyt wody po bezśnieżnej zimie, później ochłodzenie i wzrost opadów, aż wreszcie przymrozki, a nawet lokalne opady gradu. Wszystko to sprawia, że coraz trudniej planować strategię ochrony przed chorobami i szkodnikami, zwłaszcza mając na uwadze ekonomię gospodarstwa. 

Przystępując do zabiegów ochrony roślin, należy pamiętać, aby wykonywać je zgodnie z sygnalizacją zagrożenia przy wykorzystaniu produktów zawierających etykiety w języku polskim oraz dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla zapewnienia wysokiej skuteczności zabiegów ważne jest przestrzeganie prawidłowych terminów aplikacji i dawek. Dla produktów o działaniu układowym konieczne jest wykonanie aplikacji przy wysokiej wilgotności na suche liście, tak aby substancja aktywna mogła zostać w jak największej części pobrana i wbudowana w tkanki. 


Co z chorobami? 


W uprawie jabłoni odwiecznym wrogiem są parch jabłoni i mączniak prawdziwy. Te dwie choroby w zależności od przebiegu pogody prześcigają się w walce o miano najważniejszej. Zimna i wilgotna aura występująca na terenie całej Polski od drugiej dekady maja to czas intensywnego rozwoju parcha jabłoni. 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mszyce już atakują zboża, rzepak i groch. Kiedy je zwalczać?

Na zbożach i w trawach stwierdza się w Polsce ponad 70 gatunków mszyc. Mszyce mocno szkodzą też w ziemniakach, burakach, kukurydzy i rzepaku. Szkodliwe są zarówno formy dorosłe, jak i larwy mszyc, a temperaturą progową dla ich rozwoju, poniżej której giną jest minus 6 st. C.

czytaj więcej

Parch jabłoni. Jak chronić sad po ostatnich deszczach?

Pogoda sprzyja występowaniu parcha jabłoni. Eksperci z firm Agrosimex i Bayer w najnowszych komunikatach sadowniczych radzą, po jakie fungicydy sięgnąć, aby ochrona sadu była skuteczna.

czytaj więcej

Czereśnie średniopóźne i późne. Które odmiany do upraw ekologicznych?

Odmiany czereśni późniejszych, mimo że są bardziej kłopotliwe, od tych dojrzewających wcześniej, nadają się do upraw ekologicznych. Którą odmianę wybrać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)