Choroby i szkodniki pestkowych - jakie zagrożenia w czerwcu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Choroby i szkodniki pestkowych - jakie zagrożenia w czerwcu?

13.06.2020autor: Kamila Szałaj

W całej Polsce drzewa pestkowe, podobnie jak pozostałe gatunki, mocno ucierpiały w wyniku przymrozków. Uszkodzenia notowane w wyniku pierwszej i drugiej fali przymrozków kształtują się na różnym poziomie. Większość tych strat to efekt przymrozków jeszcze z kwietnia.

Mimo często słabszego zawiązania nie można pominąć zagrożeń ze strony agrofagów. Może to skutkować jeszcze większymi stratami w plonie handlowym. Wszystkie zabiegi należy wykonywać bezwzględnie po wcześniejszym przeprowadzeniu lustracji.

Szkodniki

Mimo warunków niesprzyjających do rozwoju szkodników te pojawiają się kolejno po sobie. W pierwszej kolejności uwidoczniły się objawy obecności mszycy przytuliowo-wiśniowej (Myzus cerasi). Jej kolonie bardzo szybko zasiedlają młode liście, prowadząc do ich zwijania się. Jeśli ich liczebność nie zostanie szybko ograniczona, mszyce zaczną spadziować, zanieczyszczając powierzchnię nie tylko liści, lecz także samych owoców. Jednym ze skutecznych są produkty zawierające acetamipryd. Zabieg należy wykonać w momencie pojawienia się pierwszych kolonii.

Kolejnym szkodnikiem, coraz powszechniej występującym, jest ogrodnica niszczylistka (Phyllopertha horticola). Ten z pozoru niegroźny chrząszcz bardzo chętnie zasiedla sady czereśniowe. Dorosłe żerują na liściach, ale nie gardzą także młodymi zawiązkami, prowadząc często do ich całkowitego zniszczenia.


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Leksykon odmian czereśni: J jak Jacinta

Niewątpliwą zaletą tej odmiany czereśni są duże i bardzo atrakcyjne owoce. Jak sprawdza się ona w warunkach uprawowych? 

czytaj więcej

Komunikat sadowniczy z 3 czerwca 2020 r.

Rozwój szkodników w tym sezonie różni się zdecydowanie od ubiegłorocznego, na co miały wpływ zmienne warunki pogodowe z licznymi okresami chłodów w kwietniu i maju, które skutecznie spowalniały procesy rozmnażania owadów i nie doszło do gwałtownego pojawu poszczególnych gatunków. Sytuacja nabiera jednak tempa.

czytaj więcej

Dokarmianie w czerwcu - sezon jakich mało

Opad czerwcowy jest symboliczną granicą, po przekroczeniu której nie możemy już poprawić potencjału roślin pod względem wielkości i jakości plonu. Od tej pory staramy się jedynie maksymalnie utrzymać i wykorzystać potencjał wcześniej stworzony.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)