Dokarmianie w czerwcu - sezon jakich mało
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dokarmianie w czerwcu - sezon jakich mało

03.06.2020autor: Kamila Szałaj

Opad czerwcowy jest symboliczną granicą, po przekroczeniu której nie możemy już poprawić potencjału roślin pod względem wielkości i jakości plonu. Od tej pory staramy się jedynie maksymalnie utrzymać i wykorzystać potencjał wcześniej stworzony.

W tzw. normalnych sezonach mieliśmy wypracowane pewne schematy dokarmiania w okresie wczesnoletnim. Kiedy jednak trafia się rok, w którym od początku nic nie jest „jak zwykle” – warto się zastanowić, jakie nowe wyzwania czekają nas i nasze uprawy, a także na ile i w jaki sposób można poprzez dokarmianie i biostymulację przeciwdziałać niekorzystnym efektom czynników pogodowych. 


Podziały komórkowe i pobieranie wapnia… 


W czerwcu kończą się podziały komórkowe w zawiązkach, a wraz z podziałami produkcja auksyn i „przyciąganie” wapnia. Od ilości powstałych komórek zależy w ogromnej mierze późniejsza jakość owoców. Im jest ich więcej, tym jabłka są jędrniejsze i trwalsze w przechowywaniu oraz obrocie. 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Choroby i szkodniki pestkowych - jakie zagrożenia w czerwcu?

W całej Polsce drzewa pestkowe, podobnie jak pozostałe gatunki, mocno ucierpiały w wyniku przymrozków. Uszkodzenia notowane w wyniku pierwszej i drugiej fali przymrozków kształtują się na różnym poziomie. Większość tych strat to efekt przymrozków jeszcze z kwietnia.

czytaj więcej

UWAGA! Nadchodzą burze i grad

IMGW wydał w ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla czterech województw. Ostrzeżenia obowiązują od piątkowego poranka do soboty.  

czytaj więcej

Nie zwlekaj z nawożeniem wapniem

Skutki niedostatecznego zaopatrzenia owoców w wapń można było wyraźnie odczuć w obecnym sezonie sprzedażowym. Przebieg pogody podczas wegetacji przyczynił się do obniżonej jakości owoców, a więc i ograniczonych możliwości ich sprzedaży. Aby taki scenariusz się nie powtórzył, warto już teraz pomyśleć o wczesnym dostarczeniu wapnia, również pozakorzeniowo. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)